Lidovky.cz

‚Hry skončily‘. Čínská firma dostala rekordní pokutu za prodej americké techniky do KLDR

Svět

  12:18
HONGKONG - Čínský telekomunikační gigant ZTE podle FBI dodával americkou techniku do KLDR a Íránu. USA z něj nyní proto udělaly odstrašující příklad. „Dáváme tak celému světu jasně najevo: hry skončily,“ komentoval rekordní pokutu 1,2 miliardy dolarů americký ministr obchodu Wilbur L. Ross.

Čínská společnost ZTE - ilustrační foto. foto: Reuters

V Číně byla ZTE vyzdvihována jako společnost, která se na mezinárodním trhu neztratí a má úspěch. Firma podnikající v oboru komunikačních technologií je v současnosti pátý největší celosvětový dodavatel mobilních telefonů. Teď se k ní pojí ještě další výjimečnost, dostala od amerického Ministerstva obchodu rekordní pokutu za porušení sankcí zakazujících prodej amerických technologií v KLDR a Íránu.

Společnost ZTE

ZTE Corporation je čínská společnost podnikající v oboru komunikačních technologií.

ZTE nabízí kompletní řešení infrastruktury pro kabelové i bezdrátové počítačové sítě, pevné i mobilní telefonní sítě, video konference, optický přenos signálů a podobně. Mimo to se zabývá i vývojem sítí nové generace (LTE) a stává se významným celosvětovým výrobcem mobilních telefonů. Celosvětově ZTE nyní patří 5 pozice největšího celosvětového dodavatele mobilních telefonů.

Společnost byla založena roku 1985 a dnes patří k největším v Číně, její sídlo se nachází v Šen-čenu. V roce 2005 byla založena pobočka firmy v ČR a její pobočky jsou i v dalších zemích. V roce 2011 zaměstnávala ZTE okolo 70 000 lidí. Společnost ZTE zřídila několik výzkumných a vývojových pracovišť v Číně, USA, Francii, Švédsku, Indii a Pákistánu. ZTE spolupracuje s více něž 500 operátory ve více jak 120 zemích světa.

Společnost ZTE se začátkem března přiznala k porušení sankcí a souhlasila s pokutou ve výši 1,2 miliard dolarů (zhruba 30 miliard korun). Americké ministerstvo tak chce ze ZTE udělat odstrašující příklad. „Dáváme tak celému světu jasně najevo: hry skončily,“ komentoval situaci americký ministr obchodu Wilbur L. Ross.

Čínská ZTE kupovala od amerických firem techniku a pak ji prodávala v Íránu a KLDR. Uskutečnila přinejmenším 283 lodních dodávek amerických mikroprocesorů, serverů a routerů režimu vládnoucímu v Severní Koreji. Minulý rok v březnu pak porušila sankce i prodejem americké techniky Íránu. V obou zemích jsou přitom americké technologie používány k budování telekomunikačních sítí pravděpodobně sloužícím ke špionáži.

Lhát FBI se nevyplácí

Vedení ZTE od roku 2012 opakovaně lhalo americkým úřadům, FBI, svým vlastním právníkům i interním vyšetřovatelům, uvedlo americké Ministerstvo obchodu v tiskové zprávě. Přelom ve vyšetřování nastal, když se americkým vyšetřovatelům do rukou dostal notebook právníka ZTE. V několika dokumentech byly instrukce, jak zůstat mimo dohled vyšetřovatelů a rovněž v nich byl dokument prokazující, že ZTE je činná i v dalších sankcionovaných zemích: Súdánu, Sýrii a na Kubě.

Huawei touží být světovou jedničkou ve smartphonech, říká jeho šéf

Netřeba dodávat, že po „prasknutí“ nastal otřes ve vedení čínského gigantu. Nový ředitel Čao Sien-ming řekl, že „společnost přetvořila vlastní organizaci a strukturu, obchodní procedury a interní kontrolu, aby jednala v souladu s americkými zákony o exportu“. Akcie ZTE po změně vedení vystoupaly o 5 procent na Hongkongské burze, píše Financial Times.

Celý příběh tím ale nekončí, v současnosti je v USA vyšetřován i Huawei, tedy společnost, která je dobře známá i v Česku. Americké úřady zatím nezveřejnily závěry vyšetřování, ani zda vyšetřování již skočilo.

Jak Huawei tak ZTE jsou sice soukromé společnosti, ale stejně jako další čínští giganti, jsou provázány s komunistickou vládou. Porušování amerických sankcí kvůli tomu tedy nemuselo mít vyloženě ekonomické, ale spíše politické důvody, píše New York Times.

Západní analytici si rovněž všímají, že postoj americké vlády k ZTE a Huawei je demonstrací toho, zda se Donald Trump skutečně chystá být „tvrdý“ na čínské společnosti, které nerespektují pravidla vztahující se k americkým výrobkům.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.