Lidovky.cz

Rusko brání Asadův režim v OSN, svědkové viní z útoku ‚sarinem a chlórem‘ syrské letectvo

Svět

  15:33aktualizováno  19:20
NEW YORK - Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která odsuzuje úterní chemický útok v Sýrii se stovkou obětí na životech, považuje Rusko v jeho nynější podobě za nepřijatelný. Řekla to ve středu mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by na místě byla „razantní reakce“.

Americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová ukazuje během mimořádného jednání rady bezpečnosti OSN fotografie obětí úterního útoku v Sýrii. foto: Shannon StapletonováReuters

„Nevěříme, že má smysl přijmout usnesení o útoku chemickými zbraněmi v jeho současné podobě,“ sdělila podle agentury Interfax mluvčí, podle níž se návrh neopírá o věrohodné údaje.

První jste si všimli podivného zápachu. Všude ležely umírající děti, líčí fotografové AFP

„Zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev“

Oběti úterního útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují příznaky toho, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemickými látkami. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór. Informovala o tom mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) Iveta Polochová.

"Tým Lékařů bez hranic, který poskytuje podporu urgentnímu příjmu v nemocnici v Báb al-Hávě v syrské provincii Idlib, potvrdil, že symptomy pacientů z Chán Šajchúnu odpovídají vystavení neurotoxinu jako je například sarin," upozornila Polochová. Osm přijatých pacientů mělo mimo jiné zúžené zorničky, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, upřesnila.

Pracovníci MSF navštívili i další nemocnice, kde zdravotníci ošetřovali oběti útoku. Poté informovali, že "oběti byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že tito pacienti byli vystaveni chlóru". Nemocnici v obci Báb al-Háva na syrsko-turecké hranici, tedy asi 100 kilometrů severně od Chán Šajchúnu, poskytli zástupci MSF léky a protilátky k ošetření pacientů a také ochranné oblečení pro zdravotnický personál urgentního příjmu.

Lékaři bez hranic sami provozují čtyři zdravotnická zařízení v severní Sýrii a dalších více než 150 jich podporují po celé zemi.

Chlór byl poprvé použit jako bojový plyn za první světové války Německem. Sarin využil například v roce 1988 tehdejší irácký diktátor Saddám Husajn proti odbojným Kurdům a také japonská náboženská sekta Óm šinrikjó k teroristickému útoku v tokijském metru v 90. letech.

Spojené státy, Francie a Británie vypracovaly návrh rezoluce, který po Damašku požaduje, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli. Také hrozí sankcemi v případě potvrzení, že v Sýrii byly k útoku použity otravné látky.

USA: Kolik dětí ještě bude muset zemřít, než se Rusko začne zajímat?

V reakci na útok se ve středu sešla Rada bezpečnosti OSN k mimořádnému zasedání. Rusko jako stálý člen RB OSN může rezoluci vetovat, což učinilo i v předchozích případech, kdy byl text namířen proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.

Americký prezident Donald Trump považuje úterní chemický útok v Sýrii za „děsivý a nepopsatelný“. „Je to hrůzná urážka lidstva,“ řekl Trump podle agentury Reuters při setkání s jordánským králem Abdalláhem II. v Oválné pracovně Bílého domu.

Velvyslankyně USA v OSN Nikki Haleyová předtím v souvislosti s útokem ostře kritizovala Rusko, že nedokáže krotit svého syrského spojence. „Kolik dětí ještě bude muset zemřít, než se Rusko začne zajímat?“ prohlásila diplomatka na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN, která se případem zabývala.

Haleyová upozornila, že USA se mohou odhodlat kvůli incidentu k jednostranné akci, pokud s tím OSN nic neudělá. Nedá se ale očekávat, že RB OSN schválí rezoluci namířenou proti Sýrii, protože Rusko, které má v radě právo veta, se již proti návrhu Západu ohradilo. „Když OSN stále selhává ve své povinnosti jednat kolektivně, nastávají časy v existenci států, kdy jsou nuceny podniknout svou vlastní akci,“ prohlásila Haleyová.

Čtvrtá bomba hlučně neexplodovala

Podle hromadících se svědectví z místa tragédie je za útok odpovědné syrské vojenské letectvo. Podle zdroje citovaného Reuters shodil syrský letoun čtyři bomby - tři konvenční, které vybuchly běžným způsobem, a jednu, která hlučně neexplodovala. Nad místem dopadu se ale vytvořil sloup bílého dýmu.

Francouzský prezident François Hollande vyzval k tomu, aby sankce proti vládnoucímu syrskému režimu byly přijaty. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil Asada za vraha. „Asade, vrahu! Jak budeš moci uniknout prokletí (obětí)?“ prohlásil Erdogan na jednom shromáždění.

Rezoluce se týká útoku s údajně chemickými zbraněmi na syrský Chán Šajchún. Podle svazu syrských záchranných organizací (UOSSM) si útok vyžádal nejméně 100 obětí a 400 zraněných. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že po útoku zemřelo 72 lidí, včetně 20 dětí a 17 žen. Podle SOHR na město útočila buď syrská armáda, nebo její spojenec Rusko, jejichž letadla na město prý shodila toxický plyn.

Rusko i Sýrie takový útok popírají. Moskva navíc tvrdí, že plyn zřejmě unikl při explozi chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Povstalci prohlášení Ruska popřeli. Nejmenovaný americký činitel agentuře Reuters řekl, že ruská tvrzení se „neslučují s realitou“. Další zdroj, který si rovněž nepřál být jmenován, dodal, že v místě neexistoval žádný sklad rebelů s chemickým materiálem.

Odvolání velvyslankyně na pořadu dne

Pokud se prokáže, že za úterní pravděpodobný chemický útok v provincii Idlib je odpovědný režim prezidenta Bašára Asadam, chce razantně reagovat český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Jednou z variant na pořadu dne by bylo i stažení české velvyslankyně v Damašku Evy Filipi.

Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války.

PřI útoku ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zahynulo i mnoho dětí.
Následky leteckých úderů na Idlíb.

Český ministr ve středu upozornil, že stále není přesně jasné, co se skutečně stalo. „To, co se stalo v Idlibu, je otřesná věc. Je to zločin, na který člověk těžko hledá slova,“ řekl Zaorálek. Případné použití chemických zbraní podobným způsobem považuje za něco „nepředstavitelného a šíleného“.

Zaorálek s novináři hovořil na okraj středeční rozsáhlé mezinárodní konference o pomoci Sýrii a budoucnosti země. Sedm desítek delegací se do Bruselu sjelo den poté, co si pravděpodobný chemický útok podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyžádal 72 obětí, včetně 20 dětí a 17 žen. Podle SOHR na město útočila buď syrská armáda, nebo její spojenec Rusko, jejichž letadla na město prý shodila toxický plyn. Rusko i Sýrie takový útok popírají.

Zaorálek řekl, že by byl rád, kdyby se Rada bezpečnosti dokázala shodnout na potřebě zahájit vyšetřování a zjistit, kdo je za útok odpovědný. Požádal české tajné služby, aby případně poskytly informace ze svých vlastních zdrojů a spolupracovaly se zahraničními partnery.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.