Lidovky.cz

Opozice chce zrušit referendum, které rozšířilo Erdoganovu moc

Svět

  10:23aktualizováno  14:41
ANKARA - Hlavní turecká opoziční strana v pondělí vyzvala ke zrušení výsledků nedělního referenda o ústavní reformě. Hlasování a sčítání hlasů podle ní provázely podvody. Místopředseda Lidové republikánské strany (CHP) Bülent Tezcan řekl, že je strana připravena podat stížnost k tureckému ústavnímu soudu, pokud to bude třeba, pak i k Evropskému soudu pro lidská práva.

Erdoganovi příznivci slaví výsledek referenda. foto: Reuters

Další opoziční formace prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) oznámila, že do výsledku byly započteny až tři miliony neplatných hlasů, což stačí ke zvrácení výsledku.

Návrh na změnu, která zásadním způsobem posílí prezidentské pravomoci, byl přijat těsnou většinou. Podle informace agentury Anadolu podpořilo reformu 51,18 procenta hlasujících, proti bylo 48,82 procenta. Agentura tvrdí, že otevřeny byly už všechny obálky s hlasy. Volební komise má oficiální výsledek vyhlásit až za 11 nebo 12 dní. Do výsledku však nechala započítat i lístky neoznačené oficiálním razítkem.

Právní zabezpečení ústavního referenda nebylo podle mezinárodních pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dostatečné. Za problematické považují pozorovatelé změny učiněné při sčítání na poslední chvíli i podmínky kampaně.

Místopředseda Lidové republikánské strany Tezcan řekl, že hlasování i sčítání hlasů provázely podvody a že „jediný způsob, jak skoncovat s debatou o legitimnosti hlasování a jak uklidnit lidi, je hlasování zrušit“. Podle něj je nemožné zjistit přesný počet neplatných hlasů.

Opoziční předák trval na tom, že volební komise tím, že přistoupila na započítání neoznačených lístků, porušila zákon. CHP prý z mnoha oblastí dostala stížnosti, že lidé neměli možnost hlasovat v soukromí. Naproti tomu se hlasy na několika místech podle CHP sčítaly tajně, mimo dohled pozorovatelů.

Stížnosti registruje také HDP. Podle jejího zjištění jsou do výsledku započítány tři miliony neoznačených lístků. Zrušením těchto hlasů může být výsledek zvrácen.

Turecko se těsně rozhodlo pro silnějšího Erdogana. Opozice chce přepočet hlasů

Předseda ústřední volební komise Sadu Güven v pondělí řekl, že rozhodnutí započítat i oficiálně neoznačené lístky vláda učinila i v minulosti. Pro uznání neplatnosti hlasu je podle něj třeba dokázat, že lístek byl do volební místnosti přinesen zvenčí. Prohlásil, že pro změnu se vyslovilo o 1,25 milionu lidí více než pro její zamítnutí. Přiznal ale také, že neví, kolik neoznačených lístků bylo do výsledku započítáno.

Prezident Recep Tayyip Erdogan, který by se díky reformě mohl udržet u moci do roku 2029, řekl jasně, že neplánuje uspořádat předčasné volby. Podle CNN Türk bude ale prodloužen výjimečný stav. Ten trvá od pokusu o převrat.

Příští prezidentské i parlamentní volby se mají v Turecku konat v roce 2019. Část analytiků předpověděla, že Erdogan po vyhraném referendu bude chtít upevnit svou pozici a vyhlásí předčasné volby.

Reakce Evropy

Rada Evropy (RE) vyzvala tureckou vládu, aby po referendu uvážlivě zvažovala všechny další kroky. Evropská unie vyzvala Ankaru k nalezení „co nejširšího národního konsenzu“.

„Je nanejvýš důležité, aby byla zajištěna nezávislost soudnictví v souladu s principy zakotvenými v evropské konvenci o lidských právech,“ uvedl v pondělí v prohlášení generální tajemník RE Thorbjorn Jagland. Dodal, že RE bude Turecku v tomto procesu nápomocna. Turecko je členem RE od jejího vzniku v roce 1949.

Erdoganovi příznivci slaví výsledek referenda.
Turecký prezident Erdogan s malou Turkyní, ilustrační foto.

Jagland rovněž vyzval turecké vedení, aby pečlivě zvažovalo další kroky, i vzhledem k těsným výsledkům referenda. V hlasování se pro změny ústavy vyslovilo 51,4 procenta zúčastněných voličů.

Vedení unie zároveň upozornilo, že posoudí, zda přijatá změna neporušuje povinnosti Turecka jako kandidátské země usilující o vstup do EU a jako členské země Rady Evropy.

Německá kancléřka Merkelová vyzvala Erdogana, aby po referendu vedl dialog se všemi politickými stranami. „(Německá) vláda očekává, že turecká vláda teď po tvrdé kampani usiluje o dialog se všemi politickými silami ve společnosti,“ sdělila Merkelová.

Doporučujeme zachovat klid, komentuje turecké referendum německý ministr zahraničí

„Turecký národ byl přizván k hlasování o změně ústavy. Německá vláda vzala v úvahu předběžné výsledky referenda a respektuje právo tureckých občanů rozhodnout o ústavním uspořádání své země. Těsný výsledek ukazuje, jak hluboce rozdělená je turecká společnost, z čehož vyplývá velká odpovědnost pro tureckou vládu a osobně pro prezidenta Erdogana,“ uvádí se v německém prohlášení.

Odpůrci reformy tvrdí, že soustředí příliš velké pravomoce do rukou prezidenta. Erdogan, který zemi vládne de facto už 14 let (z toho 11 let jako premiér), je už nyní kritizován za příliš autoritářský styl.

Západní země i organizace ochránců lidských práv Ankaře vytýkají mimo jiné porušování svobody slova, v Turecku jsou souzeni i novináři a opoziční politici.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.