Lidovky.cz

Odvolání šéfa FBI vyšetřování ruského vlivu ve volbách neovlivnilo, řekl úřadující šéf

Svět

  17:30aktualizováno  18:28
Washington - Vyšetřování možných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech odvolání dosavadního šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho nijak neovlivnilo. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami prohlásil úřadující ředitel FBI Andrew McCabe, který senátorům přislíbil, že jakékoli snahy o ovlivnění vyšetřování ohlásí.

Šéf FBI James Comey a šéf NSA Mike Rogers na zasedání výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu. foto: Reuters

„Rozhodně ano,“ odpověděl McCabe na dotaz, zda každý pokus o narušení vyšetřování možných vazeb mezi Ruskem a kampaní prezidenta Donalda Trumpa výboru oznámí. Rovněž řekl, že Bílý dům o průběhu vyšetřování informovat nebude.

Trump v úterý Comeyho nečekaně odvolal a své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry. Překvapivé propuštění šéfa FBI i oficiální vysvětlení tohoto kroku vyvolalo na americké politické scéně pochybnosti. Tisková agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedla, že prezident se rozhodl pro výměnu v čele FBI krátce poté, co Comey požádal o zvýšení rozpočtu na vyšetřování údajných ruských zásahů do amerických voleb.

Trump vyhodil ředitele FBI. Comey mu přitom ‚pomohl‘ stát se prezidentem

K oficiálnímu zdůvodnění Comeyho odchodu McCabe senátorům řekl, že tvrzení o ztrátě důvěry řadových členů FBI v nyní již bývalého ředitele neodpovídá skutečnosti. Comey měl naopak širokou podporu, dodal. Pokud jde o žádost o dodatečné finance, McCabe uvedl, že si není vědom toho, že by tak Comey činil. Sám si ale myslí, že FBI má dostatečné zdroje, aby mohla vyšetřování vést.

Demokratičtí senátoři ve čtvrtek požádali ministerstvo spravedlnosti, aby jim postoupilo veškeré informace o případné Comeyho žádosti o peníze, poznamenala agentura Reuters. Demokraté chtějí vědět nejen o takové komunikaci mezi FBI a ministerstvem spravedlnosti, ale i mezi FBI a Bílým domem.

McCabe rovněž od senátorů dostal otázku, zda je pravdivé Trumpovo tvrzení, že ho Comey třikrát ujistil o tom, že ho FBI nevyšetřuje. Úřadující šéf FBI to ale odmítl potvrdit s tím, že nemůže komentovat žádný rozhovor mezi prezidentem a Comeym.

Oficiálně je známo, že FBI prověřuje možné vazby mezi Ruskem a Trumpovým volebním štábem, zda je ale vyšetřování zaměřeno i na samotného prezidenta, úřad nikdy nesdělil. Republikánský předseda senátního výboru pro soudnictví Chuck Grassley proto ve čtvrtek vyzval FBI, aby veřejně sdělil, zda Trumpa vyšetřuje. Zároveň dodal, že Comey v rozhovoru s ním a také s demokratickými členy jeho senátního výboru nikdy neřekl nic, co by bylo v rozporu s nynějším Trumpovým tvrzením.

Trump by do čela FBI mohl jmenovat kongresmana Rogerse

Americký prezident Donald Trump by mohl do čela Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) jmenovat někdejšího republikánského kongresmana Mikea Rogerse, který v minulosti vedl sněmovní výbor pro tajné služby a sám v FBI působil. S odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele Bílého domu o tom ve čtvrtek informovaly agentury Reuters a Bloomberg.

Třiapadesátiletý Rogers v současné době působí jako bezpečnostní komentátor televizní zpravodajské stanice CNN, na počátku 90. let ale pracoval jako zvláštní vyšetřovací agent FBI. Následně vstoupil do politiky jako člen Senátu státu Michigan a od přelomu tisíciletí byl michiganským kongresmanem ve Sněmovně reprezentantů USA, ze které v roce 2015 po sedmi funkčních obdobích odešel.

Pokud se Trump pro Rogerse skutečně rozhodne, povedou hned dvě americké federální agentury osoby stejného jména. V čele Národní agentury pro bezpečnost (NSA) totiž stojí rovněž Mike Rogers, který je ale admirálem a pochází na rozdíl od bývalého kongresmana ze státu Illinois.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.