Lidovky.cz

Irák slaví vítězství: Mosul je osvobozený od Islámského státu. Na místě je i premiér

Svět

  14:39aktualizováno  18:51
BAGDÁD/MOSUL - Irák oznámil vítězství nad teroristy ze samozvaného Islámského státu (IS) v Mosulu. Do města v neděli přijel premiér Hajdar Abádí, aby vojákům osobně blahopřál. S odvoláním na premiérův úřad o tom informují zahraniční agentury. Vládní síly dobývaly druhé největší město Iráku od loňského října.

Irácká federální policie slaví s dětmi v západním Mosulu. foto: Reuters

Islámský stát zahájil v Mosulu protiofenzivu. Vytlačil iráckou armádu o 75 metrů

Vládní síly s islamisty v mosulském starém městě ještě v neděli sváděly boje o poslední útočiště džihádistů v západní části města. Dobytí svěřených oblastí již oznámila 9. divize, stejně jako polovojenské oddíly federální policie. Vojáci slavili za rytmu vlasteneckých písní, i když pokračující nálety na poslední pozice islamistů v jejich blízkosti vytvářely sloupy dýmu, popsala situaci ve městě agentura AP.

„Vrchní velitel ozbrojených sil (premiér) Hajdar Abádí přicestoval do osvobozeného města Mosulu a pogratuloval hrdinným bojovníkům a iráckému lidu k velkému vítězství,“ uvedl v prohlášení premiérův úřad.

Vojáci v Mosulu odnáší sebevražedné pásy, které využívali členové takzvaného...
Irácký premiér oslavuje s vlajkou v Mosulu.

K porážce islamistů v Mosulu již Iráku gratuloval francouzský prezident Emmanuel Macron, jehož země je součástí koalice proti IS, jež uskutečnila letecké útoky a poskytla výcvik a pomoc iráckým silám na bojišti. „Mosul osvobozen od IS: Francie vzdává hold všem, kteří spolu s našimi vojáky přispěli k tomuto vítězství,“ tweetoval Macron.

09.července 2017 v 15:30, příspěvek archivován: 09.července 2017 v 17:56

Mossoul libérée de Daech : hommage de la France à tous ceux, avec nos troupes, qui ont contribué à cette victoire.

Z dobývaného historického jádra v neděli vyšly houfy unavených civilistů, které se připojily ke zhruba 900 tisíc obyvatel města, jež byli nuceni kvůli bojům opustit své domovy.

Irák ale stále čelí nejistotě a dlouhodobá stabilita bude možná pouze tehdy, bude-li vláda schopna uklidnit etnické a sektářské napětí, které od svržení diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 sužuje zemi. Pád Mosulu podle agentury Reuters zvýraznil spory mezi Araby a Kurdy o území a také mezi sunnitskou menšinou a šíitskou většinou.

Dá se navíc očekávat, že samozvaný Islámský stát bude pokračovat v povstaleckém boji a sebevražedných bombových útocích i po rozpadu svého chalífátu.

Co stále radikálové ovládají?

Celková rozloha území, kterou má pod kontrolou radikální sunnitská organizace Islámský stát (IS), se podle pozorovatelů stále zmenšuje. Podle odhadů irácké armády z letošního dubna ovládal IS na 30 tisíc čtverečních kilometrů iráckého území, což bylo jen asi 6,8 procenta plochy Iráku. Dříve měl přitom IS měl pod kontrolou 40 procent území Iráku.

Džihádisté stále ovládají severoirácké město Tall Afar západně od Mosulu u hranic se Sýrií, které obsadili v říjnu 2014. Město s asi 200 tisíci obyvateli bylo šíitskou enklávou v jinak sunnitské části severu země.

V moci IS je také město Havídža v provincii Kirkúk, které leží asi 180 kilometrů jihovýchodně od Mosulu a 300 kilometrů severně od Bagdádu. Radikálové toto město v převážně kurdské oblasti ovládli v červnu 2014.

V západoirácké provincii Anbár dobyly vládní síly již města Ramádí a Fallúdža, džihádisté ale mají pod kontrolou západní část provincie podél řeky Eufrat a oblasti okolo města Káim při hranicích se Sýrií.

IS také ovládá části východní a centrální Sýrie kolem řeky Eufrat, zejména kolem města Dajr az-Zaur. Od loňského listopadu pokračuje dobývání syrské bašty islamistů, města Rakka, jen letos povstalci podporovaní tureckou armádou v únoru dobyli severosyrské město Al-Báb v provincii Halab, v červnu se pak poprvé od roku 2014 podařilo povstalcům vstoupit do provincie Dajr az-Zaur.

Základní údaje o severoiráckém městě Mosul.

- Mosul, který leží asi 400 kilometrů severně od Bagdádu, byl s více než dvěma miliony obyvatel před válkou druhým největším iráckým městem po Bagdádu. V jeho okolí jsou bohatá naleziště ropy.

- V tomto správním středisku provincie Ninive žijí převážně sunnité, region je ale tradičně kurdský. Ve městě dříve žily také menšiny Turkmenů, šíitů či křesťanů.

- Někdejší bašta bývalé vládní strany Baas exprezidenta Saddáma Husajna se stala centrem násilností po americké invazi v roce 2003. V dubnu téhož roku město dobyly kurdské jednotky s pomocí amerických sil, později se tam usídlila teroristická síť Al-Káida.

- Radikálové z IS obsadili Mosul bez boje 10. června 2014. Právě tam pak 29. června 2014 vyhlásili radikálové chalífát (vládu hlavy muslimské obce) pod názvem Islámský stát (IS).

- Za tři roky vlády IS ve městě byla zničena řada významných památek. Islamisté například vyhodili do vzduchu slavnou mešitu proroka Jonáše, svatyni Šét, což je v Bibli třetí syn Adama a Evy, nebo mešitu proroka Jiřího. V únoru 2015 také džihádisté zničili (a natočili to na video) slavné mosulské muzeum, kde byly památky z asyrského a helénského období, ale také třeba mosulskou knihovnu. Loni v lednu pak zničili i nejstarší křesťanský klášter v Iráku, klášter svatého Eliáše ze 6. století, a letos v červnu vyhodili do povětří slavnou mešitu an-Núrí s nakloněným minaretem z 12. století, z níž v roce 2014 lídr IS abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii.

- Během loňského léta podnikla mezinárodní koalice několik náletů do okolí města, ofenzivu pak zahájila irácká armáda loni 17. října. Letos v lednu dostala pod kontrolu jeho východní část a od února bojuje o jeho západní, více zalidněnou část. Předseda irácké vlády Hajdar Abádí koncem června prohlásil, že samozvaný Islámský stát (IS) v Iráku skončil. Od začátku ofenzivy z Mosulu uprchlo na 900.000 lidí, tisíce lidí zemřely a město bylo značně zdevastováno.

- Mosul leží z největší části na pravém břehu Tigridu v nadmořské výšce 2200 metrů. Město ležící nedaleko hradeb antického města Ninive má strategický význam: kromě nalezišť ropy právě přes Mosul procházela veškerá doprava do Turecka, ale také část obchodu do Sýrie.

- Město bylo v osmém a sedmém století před Kristem centrem obrovské asyrské říše s městy Ninive, Nimrud a Chorsábád. Pak ale nastal úpadek. Rozkvět začal až po dobytí města Araby v roce 614 našeho letopočtu. Koncem 11. století se Mosul stal metropolí seldžucké říše, v roce 1262 jej ale vyplenili Mongolové a město se pak stalo součástí perské a posléze osmanské říše.

- V listopadu 1918 se Mosulu zmocnili Britové, kteří si tím zajistili vládu nad celým Irákem. V roce 1925 bylo definitivně připojeno k Iráku.

- Mosul je významným zemědělským střediskem zejména s textilním průmyslem. Podle názvu města se ostatně jmenuje i jemná bavlněná tkanina mušelín.

- Ve městě byla řada starobylých památek, například mešit a četných mauzoleí. Pro Mosul byl nejcharakterističtější nakloněný minaret (úhel naklonění je větší než u známé šikmé věže v italské Pise), který je 50 metrů vysoký.

- Mosul byl vážně poškozen již během irácko-íránské války (1980-1988), především za takzvané války měst v polovině 80. let.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.