Lidovky.cz

MACHÁČEK: Babiš a euro, Británie a národní šampioni

Názory

  13:11
Bývalo to kdysi doménou Francie, že si dovolila stavět se proti „výdobytkům“ blaha svobodného trhu a globalizace a dovolila si pořád něco omílat o ochraně národních šampionů. A anglosaský tisk se vždycky ušklíbal a pohoršoval a vinil Francii z nacionalismu a protekcionismu.

Ministr financí Andrej Babiš. foto: MAFRA – Michal Růžička

Jak se nám ale svět po roce 2008 změnil? A jak se změnila Británie před volbami?

Už po pádu Lehman Brothers v roce 2008 začali v Británii politici mluvit o „reindustrializaci“, i když dodneška z toho moc praktického nevyplynulo. A dnes před volbami už David Cameron mluví po vzoru francouzských politiků o průmyslových šampionech, kteří by měli zůstat v britských rukou. Vybral si za příklad podnik British Petroleum, známější ve světě pod zkratkou BP.

Přitom nehrozí, že by BP mohli či chtěli ovládnout tajemní arabští investoři nebo nějaký suverénní fond z Číny. Maximálně by se mohlo stát, že firmu BP ovládne americký gigant Exxon nebo holandsko-britská firma Shell.

Jonathan Guthrie se v listu FT vysmívá tomu, že zrovna firma, která vypustila 200 milionů barelů ropy do Mexického zálivu a má společné podniky s ruským státem, jenž provedl invazi na Krym, má mít status národního šampiona.

Přijetí eura není na pořadu dne, řekl Babiš Financial Times

Která další světem pohrdaná britská instituce bude oceněna příště? Anglický národní fotbalový tým? Pověstně mizerní angličtí zubaři? Tradiční britské třídní předsudky? Autor konstatuje, že akcionáři BP spíše potřebují ochranu před Davidem Cameronem.

Britský list Financial Times se rozhodl vyrukovat na titulní straně s článkem o tom, že ministr financí Andrej Babiš vylučuje brzký vstup České republiky do eurozóny a docela kategoricky odmítá, že by tato vláda chtěla něco nezvratného rozhodnout.

Jako vždy ale člověk zažije jisté zklamání z toho, když si ve své oblíbené zahraniční tiskovině přečte něco, o čem ví víc než reportér, který přijede na dva dny.

Šlechtová: Česko nemůže čerpat z evropských fondů. Makejte, vzkázal Sobotka

Není například jasné, proč by měl Babišův výrok nějak výrazně „narušit vztahy“ s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Nikde jsme si nevšimli, že by Sobotka bouchal do stolu a říkal, že tato vláda musí přijmout euro nebo učinit nějaké nezvratné kroky. Řekl-li Sobotka, že ČSSD chce „nejbližší možné cílové datum pro přijetí“ (citace FT), je otázka, co se myslí tím slovem „možné“.Zde lze čekat, že by Sobotka jako obvykle nějak „vyklouzl“, protože i když je ČSSD proevropská, většina populace si teď euro nepřeje a moc případů, že by šel premiér proti proudu, jsme ještě nezažili.

„Technicky“ nepřináší článek nic nového, protože i budoucí pravděpodobný guvernér ČNB Jiří Rusnok (tedy nominant prezidenta, který chce přijmout euro co nejdřív) nově říká, že to prostě nepůjde dříve než v roce 2020. Uvádí-li článek v FT, že to nepůjde dříve než v roce 2018, nemáme tu vlastně vůbec nic nového. Rozdíl je v tom, že Rusnok FT nezajímá, vicepremiér je jiná váha.

Babiš zní kategoricky, ale pokud chce prezident nyní téma „diskutovat“ v pracovní skupině (Zeman, Babiš, Sobotka, Singer, Rusnok), Babiš v článku říká: „Nejsem pro euro, nicméně můžeme diskutovat, co je negativní a co je pozitivní. Konkrétní plán však tato vláda nepředloží.“

MACHÁČEK: Řecko dostalo od unie 200krát víc než Ukrajina

Takže Zeman i Babiš vlastně chtějí diskutovat, ale potíž může být v tom, že prezident záměr vzniku „diskusní či pracovní skupiny“, kterou by sám rád vedl či moderoval, oznámil, když byl Babiš ještě v USA. A to je asi zase politika, že se nikomu nechce předávat Zemanovi kormidlo či iniciativu.

Co se Řecka týče, leckdo se táže, jak to dopadne, ale většinou se všichni shodnou, že jasno bude za pár měsíců. Převládá názor, že zdroj nákazy je izolován, ale jsou ekonomové, kteří si myslí, že se to naopak podceňuje. Takže je vcelku normální, že si chce počkat i Babiš.

Zvláštní ale je, když ministr říká, že je také potíž, jak stanovit kurz. Dobrý kurz „pro lidi“ by byl prý 22, „pro exportéry“ 27. Kurz je ale jen jeden a je to už dva roky víceméně těch 27.

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

Debata Jana Macháčka
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.