Lidovky.cz

MACHÁČEK: Jak je to s velkou vládou?

USA

  13:48
PRAHA - Konzervativci i klasičtí liberálové se většinou shodnou v tom, že příliš velká vláda je špatná věc. Libertariáni odstřelují stát vždy a ze všech pozic a úhlů.

Vláda České republiky při svém jmenování prezidentem republiky. foto: MAFRA - Michal Růžička

A někteří ekonomové, kteří se mnohdy nechávají slyšet, že ekonomie je „pravicová věda“, tomu často dodávají munici a palebnou sílu s tím, že tvrdí, že trh vše zařídí a vlády mohou tak leda všechno zkazit.

Platí to ale ve skutečnosti jenom lokálně. Jak ukazuje tento článek na Bloombergu, možná není třeba „utopit stát ve vaně“, jak říkával protidaňový aktivista Grover Norquist.

Graf z dílny OECD ukazuje, že největší vládu má ekonomicky úspěšné Švédsko. Třetí největší vládu na světě má Dánsko, čtvrté je Rakousko. Desáté je Nizozemsko, jedenácté Německo.

MACHÁČEK: USA považují FIFA za mafii

Samozřejmě najdeme státy, které opravdu potřebují přerozdělování zmenšit (Francie je druhá, Maďarsko páté a Itálie sedmá), nebo tomu alespoň napovídají jejich momentální ekonomické výsledky.

Vývoj přerozdělování v USA také neprokazuje žádnou jasnou korelaci mezi velikostí vlády a ekonomickým růstem. 

Malá vláda jako slabost

Nebo si máme myslet, že bohaté státy jsou bohaté navzdory tomu, že mají velkou vládu? Máme věřit tomu, že velká vláda si jako parazit vybere zrovna nejvíce prosperující změny.

Nebo si máme naopak myslet, že velká vláda je předpokladem k úspěchu?

Když se podíváme na rozvojové země, mezi něž by se daly kdysi zařadit USA, jistě měly v historii období, kdy byla vláda prostě příliš malá. 

Robin Grier z University of Oklahoma uvádí také příklad habsburského Španělska: slabostí Španělska nebyla jeho byrokratická povaha, ale naopak neschopnost vybudovat efektivní byrokracii až do roku 1700. Vládci prý nebyli schopni danit decentralizovanou ekonomickou aktivitu. Slabinou států s malými vládami může třeba být, že prohrávají války. Sociolog Charles Tilly přirovnal stát k ochraně mafie, která nakonec musí poskytovat i obecné dobro a dát zemím zbohatnout, aby mohly vyhrávat války. 

V době války Severu proti Jihu budovaly obě strany železnice, aby bylo možné rychle přesouvat vojsko, zbraně a zásoby. Jenže železnice pomohly i rozvoji ekonomiky po válce. 

Velké vlády můžou i škodit

Podle ekonoma Darona Acemoglua z MIT jsou to slabé státy, které zpomalují rozvoj a růst. Země v Africe, které mají tradičně centralizovanou kmenovou strukturu, rostou rychleji a stejně tak se rozvíjejí rychleji země s delší tradicí velké vlády.

Vlády, které mají větší kapacitu efektivně danit a regulovat, poskytují větší množství veřejného dobra.

Podle Acemoglua si to lidé (voliči) nakonec uvědomují a dávají tomu v Evropě, USA i v Japonsku přednost. 

MACHÁČEK: Francouzská prázdninová revoluce se zatím nerýsuje

Samozřejmě že velké vlády mohou být také škodlivé, jen je dobré připomenout některá fakta, zvláště Američanům, jimž chce Tea Party ořezat vládu na kost.

S tím souvisejí i jiné paradoxy.Článek stejné agentury z března se pozastavuje nad tím, jak je vlastně možné, že v Kalifornii se tak dobře dělá byznys, když je to stát, který nedávno zbankrotoval, když je to stát, který má podle Tax Foundation třetí nejhorší daňovou strukturu v USA, a když má jedny z nejhorších nákladů na provozování byznysu v USA. Přitom ale společnosti a firmy, které sídlí v Kalifornii, předčí své konkurenty ve zbytku USA téměř ve všech ohledech a stát na americkém západě je investory doslova milován. Kalifornské firmy z indexu Standard and Poor’s mají průměrnou návratnost 134 procent a nejbližší konkurent je stát Florida s 82 procenty.

Zkrácená verze tohoto Monitoru JM slouží jako podklad otázky pro debatu s ekonomy.

Čtenáře zvu na dnešní debatu o dopravních stavbách v Praze.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.