Lidovky.cz

MACHÁČEK: Pravda a láska ve FIFA

Názory

  13:50
Edward Hadas píše na Reuters, proč jsou peníze zhouba pro slabou a nepřipravenou instituci, jako je FIFA. „Láska k penězům je kořenem všeho zla,“ pravil svatý Pavel a podle Hadase jistě přeháněl, protože podíl chtíče, pýchy, závisti a obžerství jistě nelze pominout.

„Vítězný“ projev Seppa Blattera. foto: Reuters

Nicméně příběhFIFA ukazuje, k čemu může vést přebytek peněz ve slabé instituci.

FIFA na příval peněz nebyla připravená. Celých prvních sedmdesát let své existence šlo spíše o globální klub fotbalových nadšenců než o byznys. Monetární podněty byly slabé a milovníci tohoto sportu byli ti správní lidé, kteří měli tuto instituci řídit.

Výběr nového šéfa FIFA bude jistě ovlivněn zvýšenou globální netolerancí k daňovým unikům, úplatkům a provizím. Strach z vězení, pokuty a veřejné ostudy možná u nových šéfů FIFA převáží touhu po penězích.

Je jistě těžké odstranit hamižnost třeba u drogových bossů nebo korporátních šéfů. Ti první jsou schopni si často koupit beztrestnost, ti druzí nevidí ve své touze po vyšších a vyšších bonusech nic špatného.

Svatý Pavel nekritizoval peníze, ale lásku k nim. Instituce mohou být posíleny, jen když je touha po ziscích držena na uzdě nějakou pevnější silou. Zákony jsou důležité, ale bitva se musí odehrávat na turbulentním poli lásky, v srdcích a myslích. 

...

Zpravodajská analýza Bloombergu upozorňuje, že ať už OPEC řekne cokoli o svých produkčních cílech, výsledkem bude více a více ropy na trhu. Irák, Írán i Libye budou letos zásobí trh dalšími miliony a miliony barelů. Saúdská Arábie pumpuje ze země nejvíce ropy za třicet let. A šéfové velkých ropných firem stále tvrdí, že dokážou zařídit, že těžba z nových ložisek se díky razantnímu snižování nákladů stále vyplatí.

Pro většinu hráčů je nyní boj o udržení podílu na trhu důležitější než cena.

...

Leonid Beršidskij taktéž na Bloombergu přemítá o tom, co vedlo ukajinského prezidenta Porošenka k tomu, aby jmenoval bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho v exilu guvernérem Oděsy.

Porošenko patrně chce ukázat premiéru Jaceňukovi, že reformy jsou možné. Porošenko velice obdivuje Saakašviliho reformy, do kterých se Gruzie pustila po roce 2004. To vedlo k rychlým a spektakulárním výsledkům. Byla zcela odstraněna korupce v nižších patrech společnosti a země prodělala radikální deregulaci ekonomiky. Světová banka zařadila Gruzii do nejvyšší dvacítky svého indexu, který měří, kde se nejlépe dělá byznys. Následoval prudký ekonomický růst, přestože se odrážel od nízké základny. Gruzie je stále chudá jako El Salvador. Saakašvili ale zcela jistě zachránil gruzínský stát od totálního selhání.

Pro Porošenka je tato motivace jistě důležitější, než že by chtěl touto nominací provokovat Rusy, protože za Saakašviliho proběhla v roce 2009 ruská invaze do Gruzie.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS (Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.