Lidovky.cz

MACHÁČEK: Pád čínských akcií. Trhy klesnout musí, aby mohly zase stoupat

Názory

  12:57
Volatilní světové akciové trhy se v úterý poněkud vzpamatovaly, ale pád těch čínských – kterými vše začalo – dále pokračoval. Zdá se tedy, že trhy začaly diferencovat.

Asijské akcie padaly na několikaletá minima. foto: Reuters

Piotr Matys z Rabobank v úterý v Londýně řekl Reuters: „Snažíme se rozlišovat, je ale příliš brzo na to, deklarovat, že nejhorší je za námi a že jsme z lesa venku. Já to vidím jako technickou korekci poté, co se ukázalo, že se to s výprodejem přehnalo.

Justin Fox se na Bloombergu vyjadřuje k tomu, co to všechno znamená. Akcie padají? Jak vzrušující! Jak alarmující! Ale co to znamená?

Drsná odpověď je, že vlastně vůbec nic. Nicholas Taleb kritizuje v knize Černá labuť novináře a jejich perverzní potřebu hledat odůvodnění ke každému náhodnému výkyvu trhů.

Když ale akcie poklesnou během pár dní o deset procent, přece jen se asi nejedná o náhodný výkyv trhu. K vysvětlování máme mít zdravou skepsi, to ale ještě neznamená, že všechna vysvětlení jsou špatná.

Existují dva druhy vysvětlování. Podle jednoho vývoj akcií reflektuje, či dokonce předjímá ekonomickou realitu. Druhé vysvětlování se dívá na samotnou dynamiku trhů.

První druh vysvětlování se týká Číny. Čína ekonomicky zpomaluje, takže v cenách akcií se to odráží.

To je všechno hezké, ale reakce trhu nekoresponduje s žádnou spolehlivou ekonomickou predikcí. Ekonom Paul Samuelson napsal už v roce 1966, že „trhy předpověděly devět z minulých pěti recesí“, a platí to vlastně do dneška.

Panika v Číně nekončí, akcie spadly o sedm procent. Bojí se celý svět

Finanční trhy mají jasnou tendenci přestřelovat, což je přesně důvod, proč tolik lidí potom tráví tolik času nad tím, aby zjistili proč.

Co se toho druhého vysvětlování týče, můžete dojít i k zenovým závěrům. Třeba: „Trhy někdy klesnout prostě musí, aby pak mohly zase stoupat.“

O nějaké vysvětlení se přece jen pokouší Peter Larsen na Reuters. Čínská ekonomická data jsou protichůdná. Zatímco průmysl zpomaluje, bytová výstavba se například zvedá.

Investoři prý reagují hlavně na změnu čínské měnové politiky, na devalvaci a na to, že devalvace se bude možná prohlubovat. Banky, které půjčovaly do Číny, přepočítávají své pozice.

Druhá věc je, že investoři reagují na to, že politika čínské vlády je nečitelná. Podporuje čínská vláda akciový trh (či jím manipuluje), nebo nepodporuje? Co přesně znamená politika oslabování čínské měny?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.