Lidovky.cz

MACHÁČEK: Proč všichni řeší trenýrky? Zeman je proti Obamovi provinční strýc

Názory

  14:09
Začněme dnes odlehčeným tématem. Proč vlastně všichni tak seriózně řeší, jestli při vyvěšení trenýrek selhal nějaký útvar ochrany prezidenta nebo snad Hradní stráž?

Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty. foto: ZtohovenLidovky.cz

Je to celé nesmysl, neselhal vůbec nikdo. Jak se občas ukáže, nic není neprodyšné a občas někdo pronikne dokonce i do blízkosti Bílého domu, resp. přeleze plot apod. A to je americký Secret Service (tamější prezidentská ochranka) jiná liga, s jinými profesionály, s jiným vybavením, jiným rozpočtem a s jinými počty.

Hlavně má ale americký prezident na starosti poněkud jiné, důležitější věci. Český prezident – zvláště tento a jeho předchůdce – je oproti tomu nedůležitý provinční strýc. Každý den pronese otravný bonmot nebo nějaké pseudomoudro, sem tam dělá někde kašpara na vojenské přehlídce v Pekingu, občas zajede do Kremlu, Ázerbájdžánu nebo na jižní Moravu. Nemá ale nic podstatného na starosti, z ústavy je neodpovědný, ani nemá při sobě jaderný kufřík s klíčky, pouze jeden klíček od místnosti s korunovačními klenoty.

MACHÁČEK: Trencle jako symbol

Aby mohl být rozsáhlý komplex Hradu zcela neprodyšný, musely by se po něm ve dne v noci pohybovat stovky perfektně vycvičených zvláštních jednotek. Což se kvůli fatální hrozbě opakování jednoho vtipu s trenclemi opravdu nevyplatí.

Ani druhé téma není příliš vážné. Nebo ano? Podle Wadea Sheparda, který napsal celou knihu o čínských „městech duchů“, a jeho komentáře na Reuters by mohla čínská prázdná města s miliony zcela pustých nových bytových jednotek znamenat alespoň dočasné řešení pro uprchlíky ze Sýrie. V Číně samotné se nachází až 45 milionů nových prázdných bytů.

Číňané investují své úspory do prázdných bytů z více důvodů; především proto, že nevědí, kam jinam. Čínské banky poskytují minusové úroky z úspor a daň z nemovitostí je v Číně nula. Číňanům tedy nevadí, že byty zaplní až za několik let.

Prázdné domy ve městech duchů čekají na svou komunitu a Syřané jsou komunitou, která zase hledá bydlení.

Tento nápad však asi realizovat nepůjde, protože fakt, že jsou čínské byty prázdné, neznamená, že je nikdo nechce a že se k nim nikdo nehlásí. Hlavně je tu ale otázka soužití Syřanů s Číňany, otázka transferu apod. Zkrátka je to celé asi pěkná hloupost, ale zajímavá.

...

Co kdyby se nejbohatší lidé z každé země rozhodli rozdělit své jmění mezi nejchudší?

Agentura Bloomberg sestavila za tímto účelem „index Robina Hooda“. Ten je založen na tom, že nejbohatší miliardář v každé zemi by rozdal svůj majetek rovnou měrou mezi všechny, kdo v dotčené zemi žijí pod hranicí chudoby.

Nás by asi mohlo zajímat, že se v tabulce vyskytl i Petr Kellner. Kdyby rozdělil svůj majetek, tedy 11 miliard dolarů, mezi české chuďasy, přišel by si každý z nich na 12 409 dolarů.

Zajímavé ale je, že nejvíce by si polepšili chudí lidé na Kypru a ve Švédsku, což je dáno tím, že Kypr je malý, a také tím, že ve Švédsku je málo chudých a Ingvar Kamprad je zase velmi bohatý.

V takové Indii, kde je lidí spousta a chudých lidí také hodně, by si chudí rozdáním majetku nejbohatšího Inda Mukeše D. Ambaniho mnoho nepřilepšili. Zajímavé mimochodem je, že nejbohatší Ind je podle Bloombergu pouze dvakrát bohatší než Kellner. Otázkou ale je, jak je započteno aktuální Kellnerovo krvácení v upadajícím Rusku.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.