Lidovky.cz

MACHÁČEK: Hlásání morálky v kombinaci se špatným konáním? Typicky německé

Migrace

  13:24
PRAHA - Je aféra emisí a firmy Volkswagen aférou dnešního světa nadnárodních globálních korporací? Je teflonové lhaní a uhlazené zatajování součástí globální touhy po zisku, nebo je snad na něm cosi typicky německého?

Logo společnosti Volkswagen. foto: Reuters

Bylo jen otázkou času, kdy se i v prestižním světovém tisku objeví úvahy o emisním skandálu a německé kolektivní psýché.

Podle Joshe Cohena v dnešních The New York Times je něco typicky německého na hlásání morálky v kombinaci s bezohledným a špatným konáním. V hlásání vysoké kultury a v nízkém chování, mezi andělskými křídly a oxidy dusíku. A je prý něco typicky německého na devastujícím dopadu toho všeho.

Skandál Volkswagenu může být pro německou ekonomiku větší hrozba než řecká krize

Ve věci Řecka byl postoj Německa jasný a přísný. Řecko podvádělo s veřejnými financemi a státním rozpočtem. Německo kritizovalo i řecké daňové podvody a kulturu vybírání daní, řecký nepotismus, lenost a špatné pracovní návyky. A svým způsobem na tom bylo něco pravdy.

Řecko dělalo tohle všechno a přivedlo eurozónu i sebe samé do současného průšvihu. Přesto byl německý požadavek na Řecko – dělejte všechno jako tvrdě pracující, čestní, spolehliví a vzorní Němci a dostanete se z toho skrze samotnou fiskální přísnost – příliš rigidní.

Lekce od Německa

Teď to zavání pokrytectvím a napříště bude Německo, pokud chce Evropu vést, muset přestat dávat ostatním lekce.

O problémech s německým válcováním Evropy jsem již psal vícekrát, nejen ve věci eurozóny.

Týká se to vypnutí jádra po Fukušimě a týká se to trvání na kvótách bez toho, že by bylo jasné, jak bude chráněna vnější schengenská hranice. Německo také neprokazuje dostatečný respekt k oficiálním institucím Unie.

Zajímavé ovšem je, že za to v poslední době dostávám vynadáno. Čeští imigranti v Německu mi například píší, že útočením na Německo prý hájím české tuneláře a zloděje, jejichž představitelem je podle nich bývalý prezident Václav Klaus.

MACHÁČEK: Proč všichni řeší trenýrky? Zeman je proti Obamovi provinční strýc

Někteří příznivci havlovského tábora mi vyčítají, že moje kritika Německa ve věci uprchlíků by se prý Václavu Havlovi nelíbila, stejně jako by se mu nelíbilo, že Češi svádí všechno na Němce.

Přece se ale nebudu řídit podle toho, jestli na Německo zrovna nadává Václav Klaus, Miloš Zeman, nebo Češi v hospodě, a psát instinktivně opak a převychovávat českou společnost.

Pro mne je podstatné a inspirativní, co se o Německu píše ve světovém tisku; a co zrovna říkají čeští politici, mne vzrušuje – pokud vůbec – daleko méně.

...

Martin Wolf se ve Financial Times zamýšlí nad ekonomickými benefity migrace a dochází k závěru, že jsou sporné. Nejprve se vyjadřuje k volnému pohybu osob po zeměkouli. Málokdo by asi rozporoval skutečnost, že nemožnost volného pohybu pracovní síly po zeměkouli způsobuje největší ekonomické distorze ze všech. Kdyby byl volný pohyb lidí chápán podobně jako pohyb zboží, došlo by k celkové maximalizaci bohatství.

MACHÁČEK: Co vědí ekonomové o migraci? Málo

Jenže takové kosmopolitánství je nekompatibilní s organizací politiky do teritoriálních, sobě vládnoucích jurisdikcí. Je nekompatibilní také s právem občanů sami si rozhodnout, s kým budou žít a s kým budou sdílet svůj systém.

Lze se pokusit spočítat fiskální dopad migrace, ale celkový dopad spočítat a změřit nelze, protože silná migrace proměňuje kulturu (v širším slova smyslu) recipientských zemí substantivním způsobem. Imigrace zásadním způsobem ovlivňuje i akceptaci a vývoj hodnot té které společnosti.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.