Lidovky.cz

MACHÁČEK: Západ je ve válce s islámským extremismem

USA

  13:28
PRAHA - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán včera tweetoval citát z trestního paragrafu, evidentně v souvislosti s protimuslimskými akcemi na Albertově 17. listopadu, že „kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému náboženství, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta“. Pelikánovy další komentáře na dotazy novinářů jsou jasné a strohé: 1. Policie má ze zákona povinnost stíhat všechnu trestnou činnost, o které se dozví. 2. Prezident je ústavně vyňat z působnosti trestního zákona.

Květiny, svíčky, plakáty a vzkazy nosí lidé k francouzským ambasádám po celém světě. foto: ČTK

Na Pelikánově vstupu do veřejného prostoru je pěkné, jak je jasný a strohý. Přitom v kontextu českého politického diskurzu působí výzva k respektování zákona nejen odvážně a ojediněle, dokonce odvážná je.

K jednoduššímu a jasnějšímu pojmenování musí ale přistoupit i Evropa a svět. Pařížské útoky by měly snad už jasně a jednou provždy potvrdit, že Západ nebojuje s terorismem ani není ve válce s terorismem, ale je ve válce s extrémním islámským fundamentalismem. Tento fundamentalismus či radikální islamismus, který má dnes i vlastní stát či chalífát, navíc předtím sám vyhlásil Západu jasnou válku.

Jde o nebezpečnou totalitní ideologii, stejnou, jako byl nacismus a komunismus. Totalitní ve smyslu, že netoleruje jiný názor a opozici, chce totální kontrolu všeho a nade vším, neskrývá se touhou dobýt svět, zvítězit, nastolit svou totalitní doktrínu všude.

Uznejme už konečně, že terorismus je pouhý nástroj či pouhá zbraň, že „válka s terorismem“ je stejný nesmysl jako válka s tanky, letadly či válka proti samopalům. Válka se vždy vede proti nějakému státu, proti nějaké ideologii, které ty nástroje a zbraně slouží.

Jak se pozná extremistický islámský fundamentalismus od pouhého normálního islámu? Je nesmysl nechávat to na odborné teologii či výkladu imámů: pozná se to právě v tom dobyvačném, expanzivním aspektu totalitní povahy, v důrazu na násilí a export násilí. Boj s touto ideologií nesmí spočívat pouze ve válce proti IS, ale třeba i v zavírání mešit, kde se tato ideologie káže, a v aktivním rozbíjení sítí, kde se provádí totéž.

Tohle jsem psal do HN před více než deseti lety, svět to však používat nezačal – ne snad proto, že bych byl tak originální nebo že by tahle jednoduchá logická zkratka napadla na světě jen mne, ale patrně z obavy, že by takováhle válka s cílem, který lze jasně definovat verbálně, ale složitěji v praxi, mohla vést k šikaně obyčejných muslimů.

Když jsem sledoval v minulých dnech po pařížských útocích CNN, potěšilo mne, že začala takhle jasně mluvit i Christiane Amanpourová. A CNN, to je už nějaký globální mediální mainstream! Islámský stát to váhání s pojmenováním a ony definiční složitosti, zdá se, vyřešil – či pomalu, ale jistě řeší – za nás.

...

Spor o uprchlíky ze Sýrie, který tolik dělí českou společnost a který tvoří příkop mezi západem Evropy a jejím „nesoucitným“ postkomunistickým východem, se v souvislosti s pařížskými útoky přesunul v plné zbroji i do USA. Prezident Barack Obama, jak známo, slíbil kancléřce Merkelové, že si vezme z Evropy desetitisíce uprchlíků ze Sýrie.

Po událostech v Paříži se proti tomu ve středu postavilo 27 republikánských guvernérů a ve čtvrtek vedení republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů. Republikáni chtějí schválit legislativu, která nařizuje, že vstup každého jednotlivého žadatele o azyl ze Sýrie a Iráku posvětí hned několik tajných služeb.

Prezident Obama slibuje legislativu vetovat a republikány obvinil z hysterie a přehánění rizika. Zavřít dveře uprchlíkům, lidem v největší nouzi, je podle Obamy „proti našim nejhlubším hodnotám“.

Zajímavé je, že důkazy o zneužití balkánské cesty teroristy zafungovaly v USA jako „game changer“. Najednou Američany eminentně zajímá, zda jim náhodou také něco nehrozí. A to mají propracovaný systém imigrační kontroly, procedury úřadů „Homeland security“, a uprchlíci ze Sýrie by tak jako tak museli čekat na přijetí asi tak rok, možná rok a půl, ať už prezident Obama slíbil kancléřce Merkelové cokoliv. V americkém systému vůbec není (a nikdy nebylo) možné, aby za hranice vstoupily v nějaké vlně statisíce lidí, o kterých se teprve začne zjišťovat, kdo jsou.

...

V souvislosti s „nejhlubšími hodnotami“ (Obama) či „evropskými hodnotami“ (mluví o nich dnes každý) není možná od věci začít pořádně a do hloubky diskutovat o tom, co ony „evropské hodnoty“, „hodnoty humanismu“ či „západní hodnoty“ jsou a hlavně v jakém mají být poměru či rovnováze. Jistě to je pohostinnost a solidarita vůči lidem v nouzi, ale je to také třeba svoboda pohybu a svoboda vyjadřování. Bezpečnost občanů však není totéž co strach, je to také hodnota a princip, který má a musí být respektován.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.