Lidovky.cz

MACHÁČEK: Patetický vyzývatel George Soros

USA

  12:57
George Soros by si mohl v klidu užívat svých miliard. Místo toho tento filantrop a štědrý podporovatel otevřené společnosti často pateticky vyzývá k důležitým věcem. Vyzval Německo, aby nedopustilo rozpad eurozóny, vyzval Západ, aby zásadně finančně pomohl Ukrajině, a nyní pateticky vyzval Británii, aby neodcházela z EU.

Finančník George Soros. foto: Reuters

Ve Financial Times vzpomíná na svého otce, který v roce 1944 opatřil rodině v Budapešti falešné pasy, protože včas rozpoznal hrozbu. Britské firmy by dnes také neměly upadat do letargie a mávat nad vším rukou.

Zajímavé je, že Soros je přesvědčen o tom, že největší hrozba pochází z Ruska, které Evropskou unii bez Británie rozloží. „Dnešní Evropa je pod tlakem na mnoha frontách. Kdyby Británie odešla, musela by EU bojovat o své vlastní přežití. Je třeba, aby ti z nás kteří situaci prožívají, byli slyšet a sebevědomě argumentovali, že Británie bude silnější, prosperitnější a bezpečnější uvnitř EU.

EU není dokonalá, ale je jistě lepší než Evropa, které dominuje Vladimir Putin, což je kvůli energetické závislosti na Rusku možné.

...

Noah Smith se na serveru Bloombergu vyjadřuje ke zvýšení úrokových měr v USA a konstatuje, že hlavním argumentem asi bylo, že nulové či záporné úroky přece nejsou normální. Jádrová inflace ve výši dvou procent splňuje cíl. Nízká participace pracovní síly naznačuje, že pracovní trh není přehřátý, čínské zpomalení oslabuje globální růst apod. Ostatní centrální banky ve světě stále aplikují kvantitativní uvolnění a drží sazby na nule. Mnoho prestižních ekonomů temně věštilo Americe inflaci. John Cochrane v roce 2009, v roce 2012 Martin Feldstein a Steve Williamson. Ale inflace nikdy nepřišla a varování už odezněla.

Tak se začalo varovat před bublinami. Levné peníze povedou k nezodpovědnému nakládání s kapitálem a nafukování finanční bubliny. Pokud tedy nějaká bublina byla, nepraskla. Ale objevil se nakonec nový argument: normalita. Není přece NORMÁLNÍ mít nízké úroky tak dlouho. V 80. a v 90. letech ani v minulé dekádě to normální nebylo. Tak se s tím musí přestat. Co když to ale normální je? ptá se Smith. Růst, zaměstnanost, inflace, stabilita jsou argumenty, které musí ustoupit, aby svět někomu jednoduše zase začal dávat smysl.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.