Lidovky.cz

MACHÁČEK: Nové Polsko a evropské hodnoty

Evropa

  13:06
V novém roce jsme se v tiskové zprávě dozvěděli, že Evropská komise zahájí s Polskem správní řízení, ve kterém bude posuzováno, zda jsou některé kroky nové polské vlády „v souladu se základními evropskými hodnotami“.

Polskem zmítá roztržka mezi novou vládou a ústavním soudem. foto: Reuters

Za prvé jde o ukončení platnosti mandátů nových soudců ústavního soudu, za druhé o nový zákon, který stanoví – i když prý pouze na přechodnou dobu – novou správu veřejnoprávních médií tak, že například Polskou televizi a Polský rozhlas bude de facto řídit ministr financí. (Zkusme si mimochodem představit, co by následovalo, kdyby podobný návrh někdo vyslovil u nás, i kdyby to považoval za žert.)

Argumentem nové polské vládní většiny je, že Polská televize má obrovský rozpočet a velice se v ní plýtvá a z tohoto pohledu je správné, že ji kontroluje státní pokladna. I když zrovna v České republice existuje think tank, který se přímo „Evropské hodnoty“ jmenuje, tak pokud si někdo myslí, že je z právního pohledu tak jasné, co ony „základní hodnoty Evropské unie“ vlastně jsou, je na úplném omylu.

V preambuli základních evropských smluv poopravených nedávno Lisabonskou smlouvou se praví, že EU se inspiruje „evropským kulturním, náboženským a humanistickým odkazem, ze kterého vzešly všeobecné hodnoty nedotknutelných a nezadatelných práv lidských bytostí, demokracie, rovnosti, svobody a právního státu“.

Další základní článek třeba praví: „Unie je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin. Tyto hodnoty jsou společné členským státům ve společnosti vyznačující se pluralismem, nepřípustností diskriminace, tolerancí, spravedlností, solidaritou a rovností žen a mužů.“

Jak se to vztahuje k tomu, co Polsko mohlo či nemohlo porušit v případě nezávislosti justice, kdy vrcholem justiční pyramidy je ústavní soud? Pokud je dnes ohrožena nezávislost a vyváženost polského ústavního soudu, což z pohledu selského rozumu asi je, pak je potíž v tom, že se o tom v souvislosti se základními evropskými smlouvami, kde jedině se píše o „základních evropských hodnotách“, vůbec nikde nemluví. Jsou pouze zmíněny „právní stát, humanistický odkaz, svoboda, pluralita“. Haló, ústavní právníci! Jak se to má podle vás vykládat?

Debata Jana Macháčka

Podobně je to s nezávislostí televize. Postup nové polské vlády jde proti ústavním principům „checks and balances“, tedy proti pojistkám, rovnováhám a vyvažováním, což je omezování demokracie, ochrana proti diktátu většiny. Je to sice součást právního státu a demokracie v širším slova smyslu, leč potíž může být v tom, že v těch základních hodnotách EU je jen slovo „demokracie“.

V základních hodnotách se objevuje slovo „pluralismus“. Ohrožuje nové aranžmá veřejnoprávních médií v Polsku pluralismus?

Evropská unie má tisíc a jeden problém, ale její slabinou jistě také je, že pokud chce zkoumat (a případně sankcionovat), zda něco je, či není v rozporu se „základními evropskými hodnotami“, pak tyto hodnoty měla v základních smlouvách definovat lépe a přesněji a zařadit sem i jasně definovanou svobodu veřejnoprávních médií a ochranu svobodné justice a ústavnosti v tranzitním období po volbách, kdy někdo náhle získá ústavní většinu.

Kritici nové polské vlády se spíše mohou spolehnout na Evropský soud ve Štrasburku či Evropský soudní dvůr a zde není vyloučeno, že uspějí, jenže to bude trvat spoustu let a mezitím nemusí v Polsku zůstat kámen na kameni.

Monitor Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.