Lidovky.cz

MACHÁČEK: Proč ropa hypnotizuje trhy

Evropa

  12:19
PRAHA - I laikové si asi povšimli toho, že vývoj cen ropy má dopad na akciové trhy a burzy. Špatná nálada z propadu cen ropy se šíří i do odvětví, která (zdánlivě) nemají s ropou nic společného.
Pokles cen ropy nikdy v historii nepředcházel pokles ekonomický.

Pokles cen ropy nikdy v historii nepředcházel pokles ekonomický. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Analýza agentury Bloomberg nabízí – nikoli autoritativně – čtyři možná vysvětlení. Samozřejmě že vývoj může mít úplně jinou příčinu nebo také žádnou racionální příčinu mít nemusí.

1. Ekonomika

Obchodníci s ropou mají informace o vývoji globálního hospodářství a o tom, že svět se blíží do recese. Americké akciové trhy mají shodou okolností tytéž informace. Prostě jsou tu obavy z vývoje globální ekonomiky.

2. Úvěry

Těžařské firmy si napůjčovaly u bank ve formě úvěrů i vydaly dluhopisy a nyní nebudou schopny půjčky splácet. Banky napůjčovaly do energetiky hodně peněz. V reakci na krachy mohou banky začít zpřísňovat úvěrové podmínky a zhoršovat credit crunch čili zadrhnutí úvěrů.

3. Investice

Energetické a ropné firmy zaměstnaly tolik lidí a tolik investovaly, že když přestanou, propad výdělků zasáhne i jiná odvětví.

4. Pain trade

Velcí investoři – jako třeba Saúdská Arábie – prodávají kvůli ztrátám z ropy všechna možná aktiva, protože potřebují hotovost. Za petrodolary se vloni ve světě investovalo jenom 200 miliard dolarů, v roce 2012 to bylo 800 miliard dolarů.

...

Gideon Rachmanpíše ve Financial Times, že David Cameron by si měl s referendem o britském setrvání v EU pospíšit, protože když bude váhat, možná nebude existovat žádná EU, o které by se dalo ještě hlasovat.

Francouzský předseda vlády Manuel Valls nedávno řekl, že „pokud EU nezačne řídit a zvládat migrační krizi, evropský projekt se může rozpadnout. Ne v řádu dekád, ale velmi rychle.“

Uprchlická krize a krize Schengenu jsou ty nejviditelnější krize, ale třeba sama idea, že EU je založena na demokratické vládě práva, je dnes ohrožena v Polsku a Maďarsku.

Řecká krize a krize eurozóny ještě neskončily. Německo je jediný národ, který je v EU schopen nějakého „leadershipu“. Autorita kancléřky Merkelové je ale těžce poškozena migrační krizí. Autorovi řekl jeden německý politik: „Evropský dům je v plamenech a Británie tráví čas přestavováním nábytku.“

Podle autora je paradoxní, jak britská debata o EU vězí někde hluboko v 90. letech. Příznivci brexitu pořád bojují proti federálnímu státu a jaksi si nevšimli, že mnohem větším nebezpečím je evropská dezintegrace.

Proevropský tábor zase vyzdvihuje výhody jednotného trhu a vůbec si nevšímá strašného politického zmatku na kontinentu.

Nepořádek a krize EU mohou pomoci táboru brexitu, ale pro Rachmana je právě skutečnost, že je EU nyní oslabena, důvodem, proč je potřeba podporovat ideu setrvání Británie v EU. Uniesymbolizuje ideje, které jsou rozhodující pro mír a svobodu v Evropě: kooperaci mezi národy, vládu práva, ochranu lidských práv a svobodný obchod. Nacionalistické síly, které jsou proti tomu všemu, nabírají na síle od Francie po Polsko.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.