Lidovky.cz

MACHÁČEK: Trump nemá peníze na nezávislou kandidaturu

Názory

  13:02
Donald Trump sice vyhrál v Mississippi a hlavně v důležitém Michiganu, ale jistou kandidaturu za republikány opravdu ještě nemá. Tedy ne snad kvůli tomu, že by nevyhrál, ale spíše kvůli tomu, že letní republikánská konvence bude republikánským establishmentem nějak řízená, moderovaná, či dokonce nějak zmanipulovaná.

Donald Trump. foto: Reuters

Odpor k Trumpovi nestojí jen na tom, co říká a jak se chová, ale možná více na obavách elit z toho, koho by si s sebou případně k moci přivedl, nebo z toho, že by mohl zpřetrhat zaběhlé mocensko-ekonomické vazby.

V případě takového „podrazu“ stranických elit by mohl Trump ještě kandidovat jako nezávislý.

Jenže Megan McArdlová se na serveru Bloombergu domnívá, že na nezávislou kandidaturu nemá Trump peníze. Podle jeho osobního majetkového přiznání má Trump (jenom) 300 milionů dolarů v hotovosti a obchodovatelných cenných papírech. A prezidentská kampaň (ano, teprve začne!) bude stát miliardu dolarů. Trump by musel začít prodávat hotely, mrakodrapy a golfová hřiště, kterých má za deset miliard dolarů, ale to nejde tak snadno a rychle.

Moje poznámka: Možná by ale na původně finančním serveru Bloombergu mohli vědět, že existují finanční instrumenty, na jejichž základě je možné zástavou nemovitostí hotovost získat. Otázkou je, do jak velkého finančního rizika je Trump ochoten jít.

Každopádně fundraising by pokazil Trumpovu image, která říká, že si všechno platí sám.

...

Paul Krugman se v The New York Times (jak jinak) škodolibě baví nad válkou v Republikánské straně. Bývalý republikánský lídr Mitt Romney prohlásil, že kdyby se Trump stal prezidentem, způsobil by vleklou recesi. Stalo by se tak „kvůli clům a obchodní válce, která by zvýšila ceny, zabila export a vedla podnikatele všech druhů k úprku z Ameriky.“

Když ale Romney v roce 2012 kandidoval, nejen že ocenil „Trumpovu neobyčejnou schopnost rozumět tomu, jak funguje ekonomika“, ale sám označoval Čínu za měnového manipulátora a kritizoval ji za to, že vede s Amerikou obchodní válku. Říkal tedy stejné věci jako dnes Trump. Krom toho podle Krugmana oba rozumí ekonomice jako koza petrželi. Protekcionismus poškozuje ekonomiku dlouhodobě, především její výkonnost. Nezpůsobuje ale recese.

Protekcionismus nebyl podle Krugmana příčinou velké hospodářské krize, ale jejím politickým důsledkem.

...

Bill Schneider v zajímavém článku na Reuters popisuje, co je opravdu republikánský establishment a antiestablishment a jak to všechno vzniklo.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.