Lidovky.cz

MACHÁČEK: Kdo vede v investicích

Názory

  12:00
PRAHA - Saúdská Arábie vyhlásila reformní strategii, která má zemi začít připravovat na období po ropě. Andy Critchlow na Reuters považuje vizi za správně namířenou, ale váhavou a pouze škrábající po povrchu.

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Fox Oil Drilling Company

Írán se vzepřel dohodě Ruska a Saúdů: Zmrazení těžby ropy nemá logiku

Zástupce korunního prince Mohamed bin Salman oznámil, že státní investiční fond bude transformován v suverénní superfond, který bude řídit petrodolary saúdského království. Místo dotací budou saúdští občané dostávat jakési přímé platby. Vláda sníží nezaměstnanost z jedenácti na sedm procent, ale neříká se dokdy. Saúdové také prodají pět procent své ropné firmy Aramco, jejíž tržní hodnota činí dva biliony (trillions) dolarů.

Odstraňování dotací a lepší investiční management – to jsou jistě skvělé kroky, ropa ale stále tvoří 78 procent saúdského exportu. Aby mohla být ropa coby životodárná krev saúdské ekonomiky někdy vůbec nahrazena, musí být reformy daleko odvážnější.

Nebude to snadné, ale sousední Dubaj v 80. letech čelila stejné situaci, kdy ropa činila 50 procent státních příjmů. Politika zaměřená na lákání zahraniční vysoce kvalifikované pracovní síly, turismus, obchod a dopravu tuto závislost Dubaje na ropě omezila na méně než dvě procenta HDP.

...

Před pár dny jsem zde psal o tom, že Trumpova podpora nejen od politiků z jeho strany, ale i od vlivných intelektuálů a autorů je zatím slabá. To teď poněkud prolomil Narayana Kosherlakota, což je mezi ekonomy docela „těžká váha“ – bývalý šéf minneapoliského Fedu, ten člen nejužšího vedení americké centrální banky pod Benem Bernankem. Ve sloupku pro Bloomberg, který se jmenuje „Trump začíná dávat ekonomický smysl“, cituje Kosherlakota Trumpův rozhovor pro magazín Fortune, kde Trump řekl: „Musíme přebudovat infrastrukturu v naší zemi. Musíme přebudovat naši armádu, která je zdecimována špatnými rozhodnutími. Musíme snížit zadlužení. Je skvělé, že úroky jsou tak nízké, takže bychom měli dělat spoustu dobrých věcí, které neděláme, což je skoro neuvěřitelné.“ Dále se Trump vyslovil pro snížení daní.

Bývalý centrální bankéř z toho usuzuje, že Trump žádá dva druhy fiskálního stimulu. Chce více utrácet, především na armádu a infrastrukturu, jako je více mostů a silnic. Také chce udržet nízké daně navzdory relativně vysokému státnímu dluhu. Obojí prý může mít na americkou i globální ekonomiku prospěšný efekt, může vzniknout poptávka po zboží a službách, které americké ekonomice umožní, aby dostala inflaci a zaměstnanost zpátky na zdravější úroveň.

MACHÁČEK: Až nás nebo vás sejme robožoldnéř

Autor je zkrátka asi rád, že Trump není jestřáb, který útočí na centrální banku, a fanatik, který chce snižovat dluh za každou cenu. Takže mu vlastně stačí málo. Kdyby Trump náhodou vyhrál, všimne si článku a pozve autora do týmu?

...

Taktéž na Bloombergu se dívají, které americké firmy vedou v investicích, do čeho se prostě nejvíce investuje. V absolutních číslech vedou v kapitálových výdajích těžební firmy a velké telekomy, přestože se Apple i Alphabet (mateřská společnost Googlu) také dostaly do první patnáctky.

Když se ale podíváme, kdo investuje do výzkumu a vývoje, pak se na špičku v absolutních číslech zřetelně dostanou internetové a počítačové firmy. Zajímavé je, že ještě před deseti lety vedly úplně jasně farmaceutické firmy. Za zmínku stojí i to, že lídři v investicích do vědy a výzkumu dnes investují dvakrát větší částky než před deseti lety.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.