Lidovky.cz

MACHÁČEK: Zastaralá evropská pravidla

Slovensko

  13:21
PRAHA - Evropská komise se zdála rozhodnutá udělit Španělsku a Portugalsku pokutu za nadměrný rozpočtový schodek, ale samozřejmě se s ohledem na červencové mimořádné parlamentní volby pokuta odkládá. A v Portugalsku se sice žádné volby v podobném termínu nekonají, ale když nedostane pokutu Španělsko, jak by ji mohlo dostat Portugalsko.

Evropská komise (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Editorial agentury Bloomberg v zásadě upozorňuje, že evropská rozpočtová pravidla nelze dodržet ani vymáhat. Španělský deficit dosáhl v loňském roce 5,1 procenta HDP. Cíl, o jehož překročení původně EK odmítla vyjednávat, byl 4,2 procenta HDP. Nyní má Španělsko čas do roku 2017. A volnější ruku dostala i italská vláda apod.

Editorial volá po dalekosáhlé reformě nesmyslných evropských pravidel. Schodek má činit maximálně tři procenta HDP a dluh 60 procent HDP. Historicky ale pouze tři země konzistentně plnily obě pravidla najednou. V devíti zemích se v současné době řeší nadměrný schodek, žijí tedy v přísné kuratele Evropské komise, i když je pravdou, že obojek bude brzy uvolněn Slovensku, Irsku a Kypru za dobré chování.

MACHÁČEK: Vrchol pravicového populismu?

Agentura navrhuje, aby se místo nesmyslných pravidel eurozóna soustředila na posílení investic. Je potřeba program veřejných investic do infrastruktury, zdravotnictví a školství, stejně jako program na podporu soukromých investic. Eurozóna nutně potřebuje alespoň minimální fiskální unii a tak dále.

...

Ve Financial Times se pro změnu rozhodli pustit do Mezinárodního měnového fondu za to, že se washingtonská instituce vyznala z toho, že v minulosti příliš propadla neoliberalismu. Projevilo se to prý negativně především v tom, že MMF v minulosti doporučoval všem zcela neregulovaný příliv a odliv krátkodobého spekulativního kapitálu, a pak také v tom, že příliš zdůrazňoval v pokrizovém období rychlou redukci schodků. Podle MMF některé neoliberální politiky zhoršily příjmovou nerovnost a „zpomalily ekonomický růst“.

Podle editorialu je MMF asi stejně trendy jako muž středního věku, který si nasadí baseballku obráceně. Neoliberalismus je vágní, povrchní a módní termín, který používají lidé líní přemýšlet, a svádění všeho na něj a jeho excesy je nesmyslná paušalizace.

Pokud pod neoliberalismus patří také důraz na svobodný obchod, privatizaci, konkurenci a zdravé veřejné finance, tyto věci jsou správné a pořád platí. Tím, že MMF nyní kritizuje neoliberalismus, nahrává různým neliberálním režimům, které na neoliberalismus útočí také.

...

A zde je otázka pro ekonomy v rámci Debaty JM. Pustíte si rádio – firmy skuhrají, že nemají lidi. Pustíte televizi – totéž. Na opravách klíčových dálnic a silnic stojí stroje – firmy nemají lidi. Pro člověka vyrůstajícího v komunismu to něco nápadně připomíná.

Čím to je a jak velký je to problém? Máme průmyslu příliš? Přehnala to ČNB s oslabením koruny v tom smyslu, že vývozcům se „daří příliš“? Proč tedy firmy nezvýší mzdy? Proč k nám nemíří ani Bulhaři a Rumuni, kteří k tomu nepotřebují ani pracovní povolení? V 60. letech to Němci řešili dovozem turecké pracovní síly. Jsme v jakési podobné fázi rozvoje? Máme také někoho dovézt? A koho? Je možné se spoléhat na masovější přísun Ukrajinců?

...

Čtenáře Monitoru JM srdečně zvu na dnešní večerní debatu o záporných úrocích a deflaci.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.