Lidovky.cz

MACHÁČEK: Kontury po brexitu se rýsují

Brexit

  12:45
PRAHA - Hvězdní komentátoři Financial Times (Martin Wolf, Gideon Rachman), Reuters (Hugo Dixon) nebo Bloombergu (Clive Crook) stále koketují s myšlenkou, že by se britské referendum o Evropě mohlo opakovat nebo být popřeno či zvráceno novými parlamentními volbami s touto agendou. Vyloučit to ještě nelze, ale moc to na to dnes popravdě řečeno nevypadá.

Britský premiér David Cameron. foto: Reuters

MACHÁČEK: Co když brexit nakonec nebude?

První důvod je v zatímní reakci lídrů dalších evropských zemí. Zmíněné návrhy totiž počítaly s tím, že by se Británii více vyhovělo v právu omezovat migraci v rámci jednotného trhu. Jinak by asi hrozilo, že by nové referendum dopadlo podobně jako to první, pokud by tedy nebyla žádána kvalifikovaná většina. Jenže z Evropy unisono a jasně zaznívá, že princip svobodného pohybu lidí musí zůstat zachován, jinak Británie nemůže počítat s tím, že zůstane součástí jednotného trhu.

Je tu také otázka vzniku nějaké nové proevropské strany či iniciativy, jež by se mohla zrodit ze spolupráce konzervativních i labouristických proevropských centristů, kteří k sobě mají blíž než k radikálně socialistickým či nacionalistickým křídlům svých stran. Spojit by se mohli i s organizátory proevropské „londýnské“ petice. Jenže proti tomu hraje britský tradicionalismus, úcta k institucím, ke kterým tradiční strany patří, nevalné úspěchy „třetích stran“ v poslední době a tak dále. Popravdě řečeno, něco by se muselo rodit už nyní, než emoce vychladnou. Dnes to navíc vypadá, že se trhy zklidní dříve, než to vypadalo v prvních dnech po hlasování. Skotské snahy o nezávislost utrpěly studenou sprchu v tom, že Španělsko jasně dalo najevo, že z logických důvodů (Katalánsko) něco takového rozhodně podporovat nebude. Obavy z toho, že se Velká Británie stane rychle Malou Británií, se asi hned tak nenaplní.

Bez ohledu na britskou politickou krizi prakticky na všech frontách se trhy přece jen zklidňují. Recesi se možná Británie nevyhne, ale neočekávejme zde asi žádný dramatický „rozklad“. Tu recesi můžeme nazvat spíše přizpůsobením se nové situaci, anglicky se tomu říká „adjustment“. Zabolí to, ale fatální onemocnění či zranění to prostě nebude. Bolestivá přizpůsobení či otřesy se budou týkat i evropských partnerů: oslabené libry se třeba budou děsit hospodští v Irsku, kde utrácejí Irové vydělávající přes týden v Británii. Slabší kupní síla Britů zase straší hoteliéry ve Španělsku, Francii apod.

Leckdo se i domnívá, že brexit může Británii v lecčem pomoci, například bude vypouštět nafouklou realitní bublinu, sníží ceny bytů, slabá libra podpoří britský export... Například výkřiky Francie o tom, že se zajišťování derivátových obchodů s eurem přesune z Londýna do Paříže, mohou být kontraproduktivní, protože trhy nemají rády, když jim někdo diktuje, kde co mají dělat. Navíc bankovní a finanční sektor může slyšet na to, že mu Británie garantuje lehčí regulaci, i když na druhou stranu víme, že to nemusí být z dlouhodobého pohledu žádné vítězství, protože špatně regulovaný a přefouklý bankovní sektor v USA a Británii byl jednou z příčin finanční krize roku 2008 a následné velké recese. Na druhou stranu – pokud chce Británie být či zůstat evropským lídrem ve finančních technologiích a digitalizaci, bez toho, že bude součástí jednotného evropského trhu, jí to moc či vůbec nepůjde.

Británie nemá jízdní řád, neví vůbec, jestli chce být vůči EU Norskem, Švýcarskem, nebo Kanadou, jenže větší existenční trable i otázky čekají kontinent. V říjnu přijde ústavní referendum v Itálii. Stejně důležité drama jako to britské. Eurozóna se bude více integrovat, ale ani trochu se neví, v čem a jak. Bude se budovat evropská armáda či odnož NATO? Bude se Evropa rozkližovat více ve smyslu à la carte než dosud? Do jaké míry je to existenčně nebezpečné pro země v bývalé ruské sféře vlivu?

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.