Lidovky.cz

MACHÁČEK: Putinova nejlepší zpravodajská operace?

Názory

  13:46
Leonid Beršidskij se na serveru Bloombergu vyjadřuje k obviněním Donalda Trumpa, že je spojen s Putinem, o kterých jsme v Monitoru psali v pondělí.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Podle autora, který není žádný putinovec, jsou tato obvinění většinou spekulace – zatímco nabourání se do serverů ústředí Demokratické strany je asi opravdu prací ruských hackerů, což je samo o sobě znepokojivé, stejně jako fakt, že ruská státní média otevřeně podporují Trumpa. Faktické spojení Trumpa s Putinem je ale asi nesmysl.

Islandská skupina investující do Trumpova projektu v newyorském SoHo má sice ruské vazby, ale nikoli na okruh Putinových blízkých. Další Trumpova ruská vazba, Alexandr Maškevič, je kazašský miliardář, ale není členem Putinova vnitřního okruhu. Paul Manafort – šéf Trumpovy kampaně – pracoval sice pro bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyče, ale Putinův kamarád to také není, naopak Putinovi blízký oligarcha Oleg Děripaska tvrdí, že mu Manafort dluží peníze.

Američtí komentátoři by si prý měli uvědomit, že Kazachstán a Ukrajina nejsou Rusko, jsou to země, jejichž byznysové elity jsou podobně zkorumpované jako ty ruské, ale Putin není zdrojem jejich bohatství.

Problémem skutečně je Trumpův poradce Carter Page, který radil též Gazpromu; na šéfa Gazpromu Alexeje Millera, který má blízko k Putinovi, ale podle Beršidského vazby nemá. Bývalý SSSR je velký prostor, ve kterém se dělá hodně byznysu, a není přece moc překvapivé, že tu mají kontakty i někteří lidé z nejvyšších pater amerického byznysu a politiky.

Nicméně není pochyb o tom, že si Putin Trumpovo vítězství přeje a bude se z něj případně radovat – hlavně kvůli tomu, že Trump zpochybňuje závazky vůči NATO. Za to, že Hillary Clintonová možná nebude schopna porazit Trumpa (který urazil skoro každou skupinu voličů a doložitelně lže), nemůže Putin.

...

Gideon Rachman píše ve Financial Times k témuž tématu, že je třeba být k těm nařčením a podezřením zatím zdrženlivý, nicméně není pochyb, že Rusko má zájem na vítězství Trumpa. Sám Trump asi Putina v lecčem obdivuje, v nedávném rozhovoru řekl, že by s ním „vycházel velmi dobře“. Různé náznaky, že americké bezpečnostní garance vůči spojencům v NATO nemusí být tak jisté, jsou vodou na Putinův mlýn, protože na rozšíření NATO pohlíželo Rusko s nechutí a chápalo ho jako geopolitickou prohru.

V Polsku a pobaltských státech se k těmto nařčením bije na poplach. Jedna Putinova biografie se jmenuje „Operativec v Kremlu“. Pokud má Putin opravdu prsty v manipulaci amerických prezidentských voleb, bude to bezpochyby nejúspěšnější zpravodajská operace jeho kariéry.

A dodejme, že nejúspěšnější operace v historii KGB a FSB dohromady.

...

Garri Kasparov ve svém sloupku dokonce přirovnává Trumpa k Putinovi. Oba, resp. Trump stejně jako Putin před šestnácti lety, líčí svou zemi v temných barvách, jen aby ji silný lídr mohl vyvést z krize. Místo aby silný muž nabízel lidem pozitivní vizi, vyhrožuje tím, co se s jejich zemí stane, když on zvolen nebude. Trump není žádný Reagan, který byl optimista a nabízel lidem pozitivní vizi i energii.

Aby se Američanům náhodou nestalo, že to budou jejich poslední úplně svobodné volby. V Rusku si na počátku 90. let také nikdo nedokázal představit, že bude jednou prezidentem plukovník KGB.

Debata Jana Macháčka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.