Lidovky.cz

MACHÁČEK: Rusové startují z Íránu. Co na to USA?

Názory

  12:57
PRAHA - Eli Lake píše na serveru Bloombergu o nové situaci, kdy ruské bombardéry startují k útokům na syrské povstalce z Íránu.

Bombardér Tu-22M3 (ilustrační). foto: Wikipedia

Pro amerického ministra Johna Kerryho, který dělal, co mohl, aby se pokusil s Ruskem kooperovat v tamější občanské válce, je to velké ponížení. Strávil bezpočet hodin na schůzkách a v telefonních hovorech s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. A teď to vypadá, že to bylo k ničemu, protože z toho nelze nic pozitivního vyvodit. Celý komentář si můžete přečíst zde.

Rusko v Íránu rozmístilo strategické bombardéry, ostřelují syrské rebely

Pro Kerryho je to ale poslední z celé série ponížení.

Jakmile byla uzavřena nukleární dohoda s Íránem, začali Rusové a Íránci připravovat společnou podporu pro syrského diktátora Asada. Kerry ještě jednal o míru v Ženevě, ale Rusové už chystali leteckou základnu v Sýrii. Pak začali bombardovat rebely financované Amerikou. Potom se trefili do americké a britské základny zvláštních operací.

Ale vzlétávání z Íránu musí Kerryho bolet nejvíc. Po uzavření dohody s Íránem Kerry prohlásil, že mu íránský ministr zahraničí řekl, že je „zplnomocněn pracovat a jednat s Amerikou o regionálních otázkách“.

Nyní na regionálních otázkách pracují Íránci s Rusy. A Írán dále zatýká Američany s íránským občanstvím, testuje střely a ohrožuje americké spojence. Co mohou Američané dělat?

1. Mohou se pokusit nějak rozštěpit íránské vedení, protože íránská ústava z roku 1979 specificky zakazuje zahraničním armádám pobývat na íránském území. Ruské využívání íránských základen může leckdo chápat jako urážku.

2. Amerika může Íráncům připomínat historii ponižování Persie Ruskem v 19. století.

3. V Íránu mají tendenci věřit konspirativním teoriím a Američané mohou Íráncům naznačit, že Rusové se s nimi snaží dohodnout. Co se Sýrie týče, uzavřeli Rusové postranní dohodu o ní s Izraelem. A Izrael je arcinepřítel Íránu.

Za sebe dodávám, že nic z toho mi nepřipadá moc přesvědčivé. Není lepší spustit znovu sankce proti Íránu?

...

George Hay na Reuters upozorňuje, že britští spotřebitelé se nenechávají příliš znejistit podnikatelskou a investorskou nejistotou v důsledku brexitu a vesele utrácejí, jako by se nechumelilo. Jako by byli slepí a hluší a nevěřili hrozbám recese. Anebo předvídají, že libra oslabí a přijde vyšší inflace.

Anebo se zase ekonomové jako obvykle pletou.

...

Dánům se sice ekonomicky velmi daří a mají nízkou nezaměstnanost, ale špatné demografické vyhlídky a stárnutí naznačují, že v brzké budoucnosti začnou mít problémy s udržitelností důchodového a sociálního systému. Zajímavý článek na Bloombergu upozorňuje na plán, podle kterého by měla Dány zachránit robotizace. Podle textu masivní investice do robotizace pomáhají dostat zpět do Dánska mnohé ze 150 000 pracovních příležitostí v průmyslu, o které Dánové přišli od finanční krize roku 2008.

Všimněme si, že v Česku se toto téma nikdo nenamáhá uchopit – ani nastolit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.