Lidovky.cz

MACHÁČEK: Macron – Schröder, nebo Thatcherová?

Názory

  12:44
Analýzy zvolení Emmanuela Macrona prezidentem byly napsány už předem, proto se v nejrůznějších médiích objevily už v neděli večer. Jako obzvláště zajímavý se mi jeví článek Marka Championa na serveru agentury Bloomberg.

Francouzský prezident Emmanuel Macron. foto: Reuters

Ten se táže, jakým bude Emmanuel Macron reformátorem francouzské ekonomiky. Bude Macron reformátorem po vzoru bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, nebo se bude spíše podobat železné lady Margaret Thatcherové?

Macron si musí nejprve zabezpečit, aby měl v parlamentu většinu ochotnou krýt mu záda ve věci reforem. Teprve potom to začne být „strašidelné a dobrodružné“, cituje článek ekonoma Charlese Wyplosze.

Macron bude muset snížit daně ze současných 33 procent na evropský korporátní průměr 25 procent, slíbil, že sníží počet pracovníků ve veřejném sektoru o 120 000 lidí, bude muset usnadnit propouštění a přijímání zaměstnanců a uvolnit pravidla pro kolektivní vyjednávání. Je též třeba vyrovnat systém sociálního zabezpečení a důchodů tak, aby pokrýval více lidí a snížil podporu pro privilegované skupiny.

Macron čelí mnohem drsnějším výzvám než bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který pomocí reforem Hartz I–IV transformoval Německo z nemocného muže Evropy do mocné lokomotivy.

Podstatou Schröderových reforem ale bylo, že v duchu německé tradice tyto změny připravil v dohodě a konsenzu s odbory. Macron bude muset spíše válčit s ideologickými a militantními odbory. Wyplosz srovnává jeho úlohu s tím, jak bývalá anglická premiérka Margaret Thatcherová bojovala s hornickými odbory na počátku 80. let. Thatcherová potřebovala porazit, jak říkala, „nepřítele uvnitř“ a jizvy z tohoto boje si Británie nese dodnes.

Francii čeká velký střet: rozsáhlé stávky a masové pouliční protesty. Pokud Macron ustoupí, jeho prezidentství tím de facto skončí, myslí si Wyplosz.

...

Zvolení Emmanuela Macrona znamená, že bude s obnovenou razancí opět na stole skoro odvěké téma: Francouzi budou žádat ekonomickou vládu pro eurozónu, ministra financí, společný dluhopis apod., Němci budou trvat na eurozóně, která stojí výhradně na pravidlech a zákazu veřejné pomoci bankám. Bude tentokrát s novým francouzským prezidentem něco jinak? A proč? Podaří se v eurozóně prosadit alespoň společné pojištění vkladů, tedy dokončení bankovní unie? To je otázka do dnešní Debaty JM.

...

Wolfgang Münchau ve Financial Times také dochází k závěru, že Macron bude muset nejprve předvést svoje domácí reformy.

Nejen kvůli francouzské ekonomice, ale kvůli tomu, aby získal důvěryhodnost a prosadil reformy eurozóny, tedy její další institucionální posílení.

„Macron je první evropský politik, který je zvolen s jasným mandátem a požadavkem provést reformy eurozóny. Podle všeho se ale potká s německým kancléřem či kancléřkou, kteří budou mít naopak mandát odmítnout reformy eurozóny. Bude se muset nejen postavit německému ‚nein‘ a bude muset vysvětlit, co se stane, když budou jeho návrhy institucionálních reforem eurozóny odmítnuty. Bude to vyžadovat ocelově pevné odhodlání,“ píše Münchau.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.