Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tlustí kocouři ve volbách jasně zvítězili nad ruskou opozicí

Vladimír Putin

  6:35
RUSKO - Celkem kandidovalo v nedělních místních volbách po celé Ruské federaci 187 121 lidí. Jen šest z nich představuje liberální opozici, která si dovoluje kritizovat režim Vladimíra Putina. Generální zkouška na federální parlamentní volby 2016 se Kremlu skvěle povedla.

Pětaosmdesátiletá Galina Shalygina vhazuje lístek do přenosné volební urny. foto: ČTK

V neděli se volilo 11 oblastních a 23 městských parlamentů, kromě toho se volila hlava 1 200 obcí. Nového lídra – gubernátora - bude mít i 24 ruských oblastí, republik, autonomních okruhů a krajů. Společný volební den je už tradicí. Až na několik incidentů vše proběhlo v poklidu a v režii Kremlu. Ve funkcích byli potvrzeni ti, co prokázali svou loajalitu prezidentovi Vladimíru Putinovi. Pokud se někdo zdiskreditoval nebo zestárnul, byl vyměněn za prověřeného náhradníka. Do místních parlamentů byli navoleni především kandidáti za provládní strany, hlavně za „Jednotné Rusko“, které je spíše než stranou týmem prezidentových lokajů.

Demokratická koalice se ke slovu dostala v jediné oblasti – Kostromské. O hlasy voličů tady bojoval nástupce v zimě zavražděného Borise Němcova, mladý politik Ilja Jašin. „Chceme donutit ty tlusté kocoury, kteří sedí v místní radě, aby utráceli peníze daňových poplatníků za věci zlepšující váš život a ne na předměty vlastního blahobytu,“ přesvědčoval občany na předvolebních mítincích. Naslouchalo mu ale obvykle 5 až 10 občanů. Ostatní buď dávají přednost klidu a stabilitě před zásadními změnami, nebo se bojí vyjadřovat sympatie lidem, kteří jsou v nemilosti.

Právě v Kostromě došlo včera ne náhodou k nejvážnějším incidentům. Policie odpoledne zablokovala štáb pozorovatelské mise „Otkrytaja Rossija“, která kontrolovala průběh hlasování. Údajně zde měl být někdo zabit, ale ve skutečnosti šlo podle nezávislých novinářů zřejmě o pokus vyřadit opoziční pozorovatele ze hry. Do místního parlamentu tady totiž kandiduje na svůj věk zkušený lídr sjednocené liberální opoziční Demokratické koalice - PARNAS Ilja Jašin. Po vraždě charismatického předáka ruských liberálů Borise Němcova, který byl letos v zimě zastřelen nedaleko moskevského Kremlu, se Jašin ujal nevděčné funkce a pokusil se sjednotit protikremelské síly. Poprvé se v plné síle chtěly předvést v místních volbách – úspěchem se ale jejich regionální angažmá nazvat nedá.

Následník Němcova nemá jeho charisma

O stavu ruské opozice jednoznačně vypovídá fakt, že dostala šanci v jednom jediném volebním obvodu. V říčním přístavu s 276 tisíci obyvateli vzdáleném 344 kilometrů od Moskvy – v Kostromě, jednom z chudší ruských regionů. Ze středoevropského pohledu jde o město významné, z ruské perspektivy má Kostroma význam marginální.

Regionální volby v Rusku

Kandidátku odpůrců režimu prezidenta Vladimíra Putina tady vedl dvaatřicetiletý Jašin. Byl to z jeho strany odvážný krok. Jenže tento mladý muž postrádá výrazný charakter nedávno zavražděného Borsie Němcova, jeho přitažlivý, majestátný vzhled i důraznou rétoriku hrdiny. Na druhou stranu je jeho výhodou, že není jako Němcov židovského původu, což je v Rusku stále při volbách značné minus. Jašin se v poslední době zcela ponořil do politiky – dokonce se kvůli tomu rozešel s ženským symbolem ruské opozice Xenií Sobčakovou, populární novinářkou a extravagantní aktivistkou.

Jašin nemá dnes v opozičním táboře prakticky žádnou konkurenci. Ostatní, zralejší osobnosti, které by mohly stanout v čele nespokojených mas, jsou buď po smrti, nebo ve vězení, nebo v zahraničí, jako slavný šachový velmistr Garri Kasparov. Jediný, kdo měl šanci oslovit významnější část voličů, je Alexej Navalnyj, který byl ale také mistrným tahem prezidenta Putina a jemu podřízených vyšetřovacích orgánů a soudů zatlačen do kouta – jeho bratr byl uvězněn a on sám je neustále trestně stíhán a uvěznění mu hrozí. Vydírání opozičních vůdců prostřednictvím jejich rodin je vrcholným uměním prezidenta Putina, který tak dosahuje oslabení protivníka, aniž by bylo nutné ho demonstrativně zlikvidovat.

Špinavá kampaň

Předvolební kampaň byla plná podrazů včetně letáků, které voliče seznamovaly s faktem, že Jašin je zahraniční špión. Vlastně to ale ani nebylo zapotřebí. V ruské společnosti za poslední rok výrazně nabyly na síle protizápadní nálady. A demokratická opozice je považována za západní projekt.

Původně chtěli liberálové postavit své kandidáty ve čtyřech volebních obvodech. Ve třech je volební komise nezaregistrovaly. Zbyla Kostromská oblast. Kandidovalo tady 650 lidí reprezentujících 15 politických strana hnutí. Většina z nich zcela loajálních Kremlu. Navíc letos se popularita Putina blíží k 90 procentům, takže kritizovat Kreml není vůbec populární.

Přesto se Jašin a jeho tým se snažil – nesoustředili se na obvyklá intelektuální témata, která v Kostromě nemají šanci být vyslyšena, ale na dvě zásadní věci – katastrofální stav silnic a nedávné zvýšení cen na komunální služby. Jenže zdrcující většina obyvatel Kostrmy je zcela lhostejná k volebnímu boji, který se nečekaně v jejich oblasti rozhořel. Když v okresním městečku Buj přišlo na předvolební mítink sedm lidí, Jašin se nenechal odradit a řečnil o tlustých kocourech, kteří okrádají prosté občany. Jedna z účastnit mítinku přerušila jeho projev výkřikem, že ho financují Američané.

Jašin na boj s větrnými mlýny reagoval slovy: „Bitva to byla až legračně nerovná. Ale nemám na vybranou: buď musím odjet z Ruska, nebo se pokusím udělat všechno možné, i když nemám žádné šance uspět. Jsem tady proto, abych bojoval“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!