Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

To je Miroslav Šašek! Legendární dětské knížky konečně v češtině.

Kultura

  12:00
Ve světě uznávaný, u nás téměř neznámý - takový byl až donedávna osud ilustrátora a autora dětských knih Miroslava Šaška, jehož knihy To je Paříž a To je Londýn vydává nyní nakladatelství Baobab.

Knihy Miroslava Šaška mapují světové metropole foto: baobab

Miroslav Šašek, jeden z nejslavnějších českých emigrantů, světoběžník, malíř a ilustrátor, se narodil v roce 1916 v Praze na Žižkově. Vystudoval architekturu a školu kreslení u profesora Otakara Blažíčka. Ve třicátých a čtyřicátých letech ilustroval mnoho knih pro děti, např. Hiršalovu Červenou Karkulku, Sedm mamlasů Eduarda Petišky a vlastní pohádku Benjamin a tisíc mořských draků kapitána Barnabáše. Z knih pro dospělé ilustroval Haškova Švejka a Chevallierovy Zvonokosy. Kreslil také karikatury a vtipy do Svobodného slova, Českého slova a Večerníku a byl stálým spolupracovníkem nedělní přílohy Českého slova "Kvítko". Se svojí první ženou Jindřiškou po válce krátce žili v Jablonci, kde navrhovali a vyráběli loutky.

Z knihy o Paříži.

V roce 1947 odešel studovat do Paříže na École des Beaux Arts, odkud se po nástupu komunistů k moci už nevrátil. Živil se jako reklamní grafik a architekt, pak odešel do Mnichova, kde od roku 1951 pracoval v české redakci Rádia Svobodná Evropa. V roce 1957 se vrátil do Paříže a začal pracovat na ilustrovaném průvodci po městě pro děti. Kniha This is Paris vyšla v roce 1959.

Vidět město jinak

Jak sám Miroslav Šašek říkal, chtěl vykreslit "Paříž jednou docela jinak… Paříž takovou, jaká skutečně je. Jakou jsem ji viděl, když jsem tam poprvé přijel, a jak ji vidím i teď…" Podle svědectví jeho redaktora se na knize nemusela měnit ani čárka a putovala rovnou do tiskárny. This is Paris s jeho ilustracemi i textem vyšla v Londýně roku 1959, brzy poté i v nakladatelství McMillan v New Yorku. Po Paříži následovaly další metropole a státy: vyšly knihy knihy o Londýně (1959), Římě (1960), New Yorku (1960), Edinburgu (1961) , Mnichově (1961), Benátkách (1961), San Francisku (1962), Izraeli (1962), Cape Canaveral (1963), Irsku (1964), Hong Kongu (1965), Řecku (1966), Texasu (1967), OSN (1968), Washingtonu D.C. (1969), Austrálii (1970) a historické Británii (1974).

Podle čtyř knih (New York, Izrael, Benátky, Irsko) byly natočeny filmy, Šaškovy ilustrace se objevily na pohlednicích, plakátech a užitkových předmětech. Všechny Šaškovy knihy byly s úspěchem překládány: vycházely v desetitisícových nákladech ve Francii, Itálii, Německu, Španělsku, Jižní Americe, Japonsku i ve Skandinávii a přinesly svému autorovi řadu ocenění, mimo jiné čestný klíč od města San Francisco nebo zápis na čestnou listinu IBBY (1979).Vedle práce na knihách Miroslav Šašek celý život maloval. Zemřel 28. května 1980 ve Švýcarsku.

Z knihy o Londýně.

Šaškovy knihy se vyznačují půvabnými, vtipnými a chytrými ilustracemi a zároveň originálními texty, které dětem, ale i dospělým dokáží zprostředkovat autentický pohled na město či zemi. Vydání jeho knih v češtině se ujalo nakladatelství Baobab, které na letošek připravilo první dvě - To je Paříž a To je Londýn. Příští rok ce chystá vydat třetí knihu v pořadí - To je New York.

Více informací najdete na http://baobab-books.net/ nebo http://www.sasekfoundation.eu/miroslav-sasek.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč