Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

To je přece Helena! Příběh židovské dívky starý 70 let se díky LN uzavřel

Lidé

  13:57aktualizováno  14. ledna 7:00
PRAHA - Díky fotografii na titulní stránce Lidových novin se uzavřel kruh příběhu starého téměř sedmdesát let. Osmnáctiletá židovská dívka Helena Böhmová nastoupila v roce 1942 do transportu. Ještě před odjezdem se nechala vyfotit na památku, zašla do vyhlášeného fotografického salonu Vilém Frendl ve Žďáru nad Sázavou. Snímek si nikdy nevyzvedla, zemřela v plynové komoře.

Vnuk Viléma Frendla, který vyfotografoval v roce 1942 Helenu Böhmovou, předal snímek její sestřenici Zuzaně Ledererové, která jako jediná z rodiny válku přežila. foto: Lidové noviny

Na zapomenutou fotografii narazily předloni děti ze Základní školy ve Velkém Beranově a pátraly po Helenině příběhu. Poté co o něm informovaly LN, o Heleně na snímku se dozvěděla její sestřenice Zuzana Ledererová. Jediná, která z celé rozvětvené rodiny přežila.

"Odebíráme Lidové noviny odjakživa. Když mi manžel četl ten příběh z titulní strany, najednou jsem věděla, že je to moje sestřenice," vzpomíná šestaosmdesátiletá Zuzana Ledererová. "Obě jsme vyrůstaly v Jihlavě. Před válkou mě rodiče poslali do Prahy a pak jsem jela do Dánska. Helenina rodina se přestěhovala do Žďáru nad Sázavou, v Jihlavě už byla dost napjatá atmosféra. O tom, co se Heleně stalo, jsem dlouho nevěděla."

"Po válce jsem se vrátila do Prahy a hledala jsem jakékoliv informace o rodině. Každý den jsme s manželem chodili do Červeného kříže i na další úřady. Nakonec jsme na seznamech z transportů našli už jen jména blízkých a čísla transportů. Dál už jsme nepátrali, bylo to příliš bolestné. Když jsme byli v Dánsku, tak jsme o transportech věděli, ale nenapadlo nás, že tam zůstane tolik lidí." vzpomíná Ledererová.

Snímek Heleny vyfotografoval v roce 1942 vyhlášený fotograf Vilém Frendl, v ateliéru ve Žďáře nad Sázavou. Fotografii si Helena zaplatila, ale už si ji nepřišla vyzvednout. Odjela do Terezína a její osud končí kdesi v Polsku, v plynové komoře. Až v roce 2005 si čtyřiadevadesátiletý Frendl třídil svůj archiv a pod rukama se vynořila fotka židovské dívky, jejíž jméno již dávno zapomněl. Dal proto do regionálních novin výzvu. Článek v roce 2009 objevila učitelka Jaroslava Zadražilová a její žáci ze Základní školy ve Velkém Beranově.

"Dědeček by byl moc šťastný, že se fotografii podařilo předat někomu z Heleniny rodiny. On byl ohromně poctivý člověk, bral to tak, že se snímek musí odevzdat do správných rukou, byla to přeci zakázka," vysvětluje vnuk fotografa Vilém Frendl.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!