Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tomu dali, tomu víc

Názory

  10:25
Změnilo se snad za měsíc v Brně podnebí tak radikálně, že to ovlivňuje mozkové procesy ústavních soudců? Rozhodnutí o nemocenské jako by snad vynesl jiný soud než ten, který včera nechal „prolézt“ zdravotní poplatky.

Soudkyně Eliška Wagnerová předčítá nález Ústavního soudu. Ten zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí včetně diskutovaných poplatků. foto: ČTK

Těžištěm prvního rozhodnutí byla korektnost schvalování reformního batohu. Snad proto se tedy rozhodnutí o zrušení nové úpravy nemocenské vyznačovalo neuvěřitelnou ledabylostí.

Soud autoritativně prohlásil, že vzhledem k tomu, že většina nemocí je krátkodobých, znamenalo by nevyplácení nemocenské v prvních třech dnech nepřijatelnou újmu. Nejčastější délka nemoci v ČR přitom nejsou tři dny, ale mezi jedenácti a dvaceti dny, což se ovšem soud (který zároveň ministrovi Julínkovi vytkl, že si neprovedl dostatečné analýzy) nenamáhal zjišťovat.

Zapomeňme na empirii, soud se nenamáhal ani přečíst zákony, takže chybně uvedl, že lidé musí i v době nemoci platit pojistné. Přitom člověk je zvyklý pobírat plat jen jednou či dvakrát měsíčně. Je tedy krkolomné tvrdit, že člověk se bez tří dnů nemocenské hned propadá do nejistoty.

K čemu dospěl soud v případě zdravotnických poplatků, kde Listina hovoří relativně jednoznačným jazykem o právu na bezplatnou zdravotní péči? Nezrušil je, byť těsnou většinou.

S použitím poněkud kreativní argumentace dospěl k tomu, že k proměně bezplatné zdravotní péče na péči placenou nedošlo. Mimo jiné vzal v potaz tvrzení vlády, že reforma včetně poplatků povede k lepší zdravotní péči, a zdůraznil nutnost zdrženlivosti soudu v zasahování do nehotové reformy a do politického procesu vůbec.

Působí to jako realistické jednání lidí uvědomujících si, že nerozhodují ve vzduchoprázdnu. Nelze se ovšem ubránit dojmu, že z čistě právního hlediska by bylo správné, jak radí ve svém disentu soudce Musil, aby se vláda pokusila v parlamentu prosadit změnu Listiny. Jenže to, jak všichni vědí, je z říše snů.

Z porovnání uvedených dvou rozhodnutí se ovšem zdá, že rozhodujícím právním principem, kterým se Ústavní soud při posuzování reformy řídí, je píseň Vařila myšička kašičku: vládě dali víc, ale něco nechali i opozici.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!