Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tonou v řece, umírají na minách. Do Řecka se valí uprchlíci z Asie

Svět

  23:00
ATÉNY - Do Řecka směřují denně stovky imigrantů, kteří se chtějí dostat za každou cenu do EU. Situace nabyla již takových rozměrů, že Aténám přerostla přes hlavu a požádala v této záležitosti o pomoc EU. Na pevninské řecko-turecké hranici mají pomoci pohraničníci z EU, napsala agentura DPA.

Řecká vlajka u sochy antického filozofa Sokrata foto: Reuters

"Denně se tu snaží přejít stovky zoufalých uprchlíků z asijských a
afrických zemí. Mnoho jich utone v řece, další zahynou na minovém poli," popsal třiadvacetiletý řecký voják každodenní realitu, kterou vídá ze své pozorovatelny u řeky Evros vymezující severní hranici Řecka s Tureckem.

80 procent imigrantů jde přes Řecko
Situace je podle údajů EU skutečně alarmující. Více než 80 procent
ilegálních příchozích do EU přicestuje z Řecka. Řecko v této věci požádalo EU o pomoc již podruhé - pohraničníci z Agentury Evropské unie pro správu vnějších hranic (Frontex) již hlídkují u mořské úžiny na jihu Egejského moře. To sice pomohlo zredukovat proud imigrantů přes moře, ale následkem je, že se nyní o to více lidí snaží přejít pevninskou hranici mezi Tureckem a Řeckem.

Řecko představuje zvláště pro uprchlíky z Afghánistánu, Iráku, Íránu a Somálska hlavní bránu do Evropy. Odtud pak chtějí pokračovat do dalších evropských zemí. Jen v roce 2009 podle oficiálních statistik do Řecka směřovalo na 146.000 takzvaných ilegálů. Azylový systém se tu však podle přesvědčení organizací pro lidská práva zcela zhroutil. Země azyl téměř neposkytuje, kvóta uznaných žadatelů se pohybuje pod jedním procentem.

Ghetto, hlad a bezpráví
Odmítnutí zájemci dostávají dokument, na kterém stojí: "Máte jeden měsíc na to, abyste opustili zemi." Jak a kam, ví však jen málo z nich.  Pokud v zemi přesto zůstanou, musí tito ztroskotanci čelit bezpráví, riskují zatčení, život bez střechy nad hlavou a hlad.

V několika málo táborech pro uprchlíky, které tu existují, je situace
chaotická. V západořeckých přístavech Patras a Igumenitsa žijí stovky lidí v nouzových barácích. V Aténách vzniklo ghetto, ve kterém živoří tisíce zoufalých lidí. Aby přežili, musí žebrat. V městské části Agios Pantelimon navíc v posledních měsících dochází k případům rasového násilí.

Pravicoví extremisté vyhrožují charitám
"Počet imigrantů bez perspektivy výrazně narostl. Pokud jich přijde ještě víc, mohla by nastat exploze," varovala jedna z pracovnic charitativní organizace v Aténách, která si nepřála být jmenována.
Kněz Stelios, jehož kostel poskytuje denně uprchlíkům v metropoli oběd, říká: "Začínám mít pomalu strach." Pravicoví extrémisté prý už jednomu z jeho druhů vyhrožovali, že by "mohlo jít o život", pokud budou imigrantům i nadále pomáhat.

Problém nabobtnal do takových rozměrů, že i OSN je přesvědčena, že ho Řecko již nemůže vyřešit samo. EU by měla svou přistěhovaleckou politiku přehodnotit, domnívá se expert OSN na lidská práva Manfred Nowak poté, co v této věci provedl několikadenní inspekci. Upozorňuje také na problematičnost ujednání, které stanoví, že uprchlíkům musí poskytnout azyl ta země EU, do které žadatel vstoupí jako první.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!