Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Topolánek padl. Nečas je připraven být po volbách premiérem

Česko

  16:20aktualizováno  26. března 7:22
PRAHA - Mirek Topolánek rezignoval na lídra kandidátky Jihomoravského kraje. Na základě doporučení výkonné rady zváží také setrvání v čele strany. Za lídra ODS do parlamentních voleb navrhl místopředsedu strany Petra Nečase. Výkonná rada pak jeho návrh 43 hlasy ze 44 přijala.

Topolánek v těžké defenzivě. Výkonná rada drtivou většinou vyzvala Mirka Topolánka k odstoupení z kandidátky. Za volebního lídra pak takřka jednohlasně zvolila Petra Nečase. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Nečas Topolánkovi vzápětí na tiskové konferenci poděkoval za "velmi těžké a zodpovědné rozhodnutí" a za vše, co pro stranu udělal. ODS se podle něj nyní hodlá plně koncentrovat na volby, chce opustit mediální kauzy a programem oslovit voliče.

Hlasováním výkonné rady se tak potvrdily prvotní informace LN, podle kterých měli odpůrci Mirka Topolánka ve vedení ODS převahu. Sám Nečas vzápětí pro Českou televizi prohlásil, že on sám hlasoval pro Topolánkův odchod z pozice šéfa ODS.



Čtěte také:


Velká zabíjačka
Bude to "veliká zabíjačka", prorokovali někteří členové výkonné rady předtím, než v šestnáct hodin zasedli do jednací síně v sídle ODS na pražském Pankráci. Brzy začalo být zřejmé, že k hlasování o vyřazení Mirka Topolánka z čela jihomoravské kandidátky - a tím i z pozice volebního lídra ODS - budou mít dostatek hlasů.

"Je jich minimálně 30. To bude stačit," prorokoval pár desítek minut po začátku jednání zdroj LN seznámený s děním více než čtyřicítky lidí za zavřenými dveřmi.

Anketa

Zachrání Petr Nečas volební výslek ODS?

Ano, straně by mohl nový lídr pomoci 6931
Ne, ODS je zdiskreditovaná a Nečas ji nezachrání 5273
Těžko říct...nechám se překvapit 893


To, co se v úterý nepodařilo členům grémia ani za dvanáct hodin, zvládlo širší vedení ODS za necelých hodin pět. Při hlasování byl Topolánek z kandidátky skutečně vyřazen. Údajně proti němu hlasovalo 37 z 45 členů výkonné rady.

Přitom na výkonnou radu přišel předseda ODS opět v bojovné náladě. Projev, se kterým mu podle informací LN pomáhali spolupracovníci Martin Schmarcz a Marek Dalík, oceňovali jako velmi dobrý i někteří jeho oponenti. Jeho přesný obsah LN neznají, ale šéf ODS si v něm údajně stanovil dvě podmínky: první měla znít, že ve výkonné radě bude jasná dohoda na nezpochybnitelném lídrovi.

Ač to z jeho úst na samotném jednání nezaznělo, nebylo podle Topolánkových spolupracovníků šéfovi ODS dopředu po chuti, že by ho měl nahradit právě Nečas. Podle informací LN Topolánek opět zmínil i lídra moravskoslezské kandidátky Pavla Drobila. Nešlo prý ale o nic zásadního, od začátku se prý zdálo, že jasnou jedniočkou bude právě Petr Nečas.

Ať odstoupí i členové grémia...
Druhá podmínka, kterou si do včerejška lídr ODS stanovil, zněla: když už se bude "čistit" kandidátka ode mne, mělo by jít o širší vyřazování.

"Řekl, že přece v rámci ODS není nejnepopulárnějším politikem. Před ním jsou prý v žebříčku neoblíbenosti i Vodrážka, Bém, Langer, Gandalovič a Bendl. Tak proč by prý neměli odstoupit i oni," popsal LN jeden z účastníků jednání. Dva další členové výkonné rady po jednání LN řekli, že tato slova chápali jako "vyřazení nenáviděného primátora Prahy a členů grémia bez Nečase a Topolánkova spojence Tluchoře".

Další podrobnosti ze zákulisí Topolánkova pádu přečtěte v pátečním vydání deníku

Kontinuita především
Topolánek již dříve naznačil, že pokud ho rada vyzve k odstoupení z kandidátky, podá rezignaci na předsedu strany. "Jde mi v této chvíli spíše o stabilitu fungování a kontinuitu, což výkonná rada respektuje," řekl novinářům Topolánek.

Topolánek doufá, že po jeho dnešním rozhodnutí se ODS vrátí k předvolebním tématům. "Moje neukázněnost otáčela veřejnou diskusi úplně špatným směrem," poznamenal. Diskuse okolo jeho výroků, nikoliv jejich obsah, byl podle Topolánka hlavním důvodem dnešních doporučení stranické výkonné rady.

Topolánek se nyní jako předseda bude soustředit na "technické zabezpečení chodu strany", zřejmě až do kongresu ODS. Ten se obvykle koná na konci roku. Nečas dnes ale poznamenal, že jej strana svolá ihned po "vítězných volbách".

Budoucí premiér?
Petr Nečas, který povede stranu jako volební lídr, prohlásil, že je připraven se v případě vítězství strany v květnových volbách ujmout funkce předsedy vlády. Zdůraznil, že je připraven tvrdě pracovat až do voleb pro to, aby ODS "zařadila vyšší rychlostní stupeň" a plně se koncentrovala na sněmovní volby.

Návrh na to, aby Topolánek odstoupil z čela jihomoravské kandidátky odhlasovala výkonná rada ve večerních hodinách. Na prvním místě kandidátky nahradí Topolánka aktuální číslo dvě, kterým je poslanec Václav Mencl.

Sobotka po hádce odešel
Rozhodovalo se ovšem bez předsedy Senátu Přemysla Sobotky, který rezignoval na svoje funkce ve výkonné radě i v grémiu strany a odjel z jednání. Důvodem jsou Topolánkova slova, kterými ho prý označil za "škůdce" a "původce spiknutí".

Čtěte exkluzivní rozhovor s Přemyslem Sobotkou

Sobotka v radě a grémiu zasedal díky tomu, že zastává funkci předsedy Senátu. "Nechtěl jsem dostat výkonnou radu do situace, kdy bude hlasovat, zda tam mám, nebo nemám dále být, když je předseda takto přesvědčen o mé absolutní vině. Což já si nemyslím, že jsem viník. Všem jsem tedy poděkoval a odešel jsem," vysvětlil Sobotka LN, proč opustil jednání.

Účast předsedy horním komory v radě a grémiu je dána zvykovým právem již z dob někdejšího předsedy ODS Václava Klause. Sobotka však nerezignuje úplně, předsedou krajské organizace Libereckého kraje zůstává.

Čtěte také:

Topolánek již dříve prohlásil, že rezignaci na předsedu ODS podá pouze tehdy, bude-li výkonná rada hlasovat o jeho stažení z kandidátky. "Stát se to může, pokud ale v ODS zůstaly zbytky pudu sebezáchovy, tak to neudělá. Mně by tím velmi ulehčili odchod," řekl v rozhovoru pro čtvrteční Hospodářské noviny Mirek Topolánek.

Ten se zatím po úterním téměř dvanáctihodinovém zasedání grémia strany rozhodl v čele ODS zůstat. A to i přesto, že většina přítomných ho vyzvala k odstoupení z postu šéfa strany.

Výkonná rada ODS

Výkonná rada má v současnosti 50 členů, kterými jsou všichni členové grémia (předseda strany, místopředsedové a předsedové parlamentních klubů) a zástupci regionálních sdružení. Schází se podle potřeby, nejméně 1x měsíčně a mezi kongresy rozhoduje o činnosti strany.

Podle Topolánka by jeho odvolání bylo posledním sebevražedným krokem, který by ODS mohla před volbami udělat. K rezignaci ho nemůže přinutit ani širší vedení strany, odvolat ho může pouze celorepublikový kongres.

Jak ukázal průzkum agentury SANEP, voliči ODS by si rezignaci předsedy ODS přáli. Pro tento názor se vyslovilo 91 procent dotázaných voličů ODS, kteří si zároveň přejí i Topolánkovo odstoupení z kandidátky pro květnové sněmovní volby.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!