Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Totální evropská roztržka, jakých bude ještě řada

Názory

  14:43
Mlha nad kanálem, kontinent izolován, zní příslovečný britský titulek ilustrující ostrovní mentalitu. Analogický titulek vystihující unijní mentalitu by zase mohl znít: Francouzsko-německý návrh zablokován, Británie a dalších 24 zemí izolovány. V Unii je ten, kdo je proti větší integraci, vždy „izolován“.

Summit EU v Bruselu foto: ČTK

Tentokrát nicméně lze hovořit o potenciálně největší roztržce v Unii. David Cameron si postavil hlavu, protože nechtěl, aby Unie provedla Británii s finančním sektorem to, co nám s cukrovarnictvím.

To nebylo nečekané, faktem ovšem je, že odchod z Unie se v Británii stává představitelnější než kdy dřív. Nové není ani to, že další tři nesouhlasící země jsou bohorovně ignorovány (a může mezi nimi být i ne zcela bezvýznamné Švédsko).

Unijní summit sledujeme on-line

Nová je odhodlanost eurozóny dohodnout se na vlastních pravidlech a procedurách a – a to je to klíčové – používat pro ně stávající unijní instituce: komisi, soud a regulační agentury.

To by dlouhodobě těžko mohlo fungovat, instituce prostoupené kulturou a starostmi tvrdého jádra by brzy začaly zájmy periferie ignorovat. Nově vytvářená pravidla by začala kolidovat s pravidly původní sedmadvacítky. Pak by skutečně neexistovala střední cesta.

Jenže co přesně v noci v Bruselu dohodli? Ne dlouhodobou životaschopnost eura. Ne fiskální (transferovou) unii. Jenom přísnější samoúčelná pravidla a pár účetních triků dobrých pro několikaměsíční odklad totálního kolapsu.

ČTĚTE TAKÉ:

Předpokladu, s nímž týden všichni pracovali – že odměnou za rozpočtové exercicie začne Evropská centrální banka masově nakupovat vládní dluhopisy – se nový šéf banky Mario Draghi v předvečer summitu vysmál.

Takže se pohádali jen o moc, o co nejvíce moci, o její co největší koncentraci a provázanost. Nic není hotovo, ekonomika je přinutí v příštích měsících ještě mnohokrát změnit názor.

Autor: