Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tragický útěk Syřanů před válkou je největším exodem za desítky let

Evropa

  13:25
NIKÓSIE - Když během necelých dvou týdnů dorazilo k italským břehům téměř 2000 běženců, většinou původem ze Sýrie, ukázala se tak v plném světle celá syrská humanitární tragédie. Jde v ní o největší přesun obyvatelstva ve světě za několik posledních desetiletí, píše agentura AFP.

Syrští uprchlíci v táboře poblíž syrsko-tureckých hranic. foto: Reuters

Zhruba 360 imigrantů se v sobotu v Coriglianu na jihu Itálie vylodilo z plavidla, které jeho posádka opustila. Kromě toho sem na jiných dvou lodích připlulo od 20. prosince dalších téměř 1600 mužů, žen a dětí, především ze Sýrie.

PSALI JSME:

Konflikt v Sýrii, který začal v březnu 2011 krvavým potlačením protivládních demonstrací a pak se změnil v občanskou válku, donutil téměř polovinu syrského obyvatelstva opustit domovy a vyžádal si už přes 200 000 lidských životů, napsala AFP s odvoláním na Syrskou observatoř pro lidská práva.

Na 3,2 milionu lidí se uchýlilo do sousedních zemí, jako je Turecko, Libanon a Jordánsko. Počet osob, které opustily domovy ve své vlasti, dosáhl 7,6 milionu.

Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je masivní exodus Syřanů „nejdramatičtější humanitární krizí, s jakou se svět už velmi dlouho nesetkal“.

Syrští uprchlíci v táboře poblíž syrsko-tureckých hranic.
Syrští uprchlíci v táboře poblíž syrsko-tureckých hranic.
Syrský prezident Bašár Asad s vojáky syrské armády.
Zraněný Syřan čeká na ošetření v polní nemocnici v Damašku.

Turecko loni v prosinci oficiálně uvedlo, že přijalo 1,7 milionu běženců, z nichž většina žije v zoufalých podmínkách ve většině velkých měst v zemi. Na péči o ně Ankara údajně vynaložila více než čtyři miliardy dolarů (92 miliardy Kč).

Libanon zavedl víza

Syrští uprchlíci podle zemí, kam uprchli.

Přes 1,1 milionu Syřanů je v Libanonu a pro tuto zemi se čtyřmi miliony obyvatel to je velká zátěž. Bejrút proto uprchlíkům uzavřel hranice, s výjimkou humanitárních důvodů migrace, a poprvé zavedl pro Syřany vízovou povinnost.

Jordánsko přijalo 618 000 Syřanů, kteří podle místních úřadů představují 20 procent jeho obyvatel. Dalších 225 000 běženců ze Sýrie je v Iráku a 137 000 v Egyptě.

Uprchlíci jsou vystaveni chudobě, zdravotním problémům a rostoucímu napětí mezi nimi a místními komunitami. Žijí v provizorních přístřeších za mimořádně těžkých podmínek.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle UNHCR počátkem prosince na setkání v Ženevě 28 zemí uvedlo, že jsou připraveny přijmout přes 100 000 syrských běženců, kteří jsou dnes v zemích sousedících se Sýrií.

Azylanti v Evropě

Bez ohledu na výzvy UNHCR je dosud v Evropě a v ostatním světě počet přijatých imigrantů velmi nízký. Podle údajů této instituce z konce října požádalo od roku 2011 v celé Evropské unii o azyl 144 632 Syřanů a o něco nižší počet azyl získal.

V Evropě projevují větší iniciativu zejména Německo a Švédsko. Německo se snaží hrát ve světovém společenství roli jakéhosi motoru: podle údajů německého ministerstva zahraničí z loňského listopadu do země v posledních letech přijelo na 70 000 Syřanů. Ve Švédsku tvoří Syřané hlavní skupinu žadatelů o azyl.

Autoři: ,