Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

TRAMBA: Zápas bez pravidel: Tykač, nebo Roman lže

Názory

  15:58
Děti čím dál víc zlobí, mládež je stále drzejší a nezodpovědnější, filmy a počítačové hry stále brutálnější a tak dále. Podobné stížnosti slýcháme často. Soumrak gentlemanů a nástup drsnějších metod postihl také českou energetiku.

Generální ředitel ČEZ Martin Roman. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Jistým mezníkem je rok 2006, kdy do skupiny Czech Coal kapitálově vstoupil dravý finančník Pavel Tykač. Od té chvíle skončily v energetickém byznysu poklidné časy, kdy bylo zvykem hledat dohody typu „ty vyděláš, já vydělám a oba budeme spokojeni“. Nové pojetí á la Tykač zní „já vydělám miliardy a ty budeš sotva přežívat“.

ČTĚTE TAKÉ:

Jen pro připomenutí. Elektrárny a teplárny běžně platí 30 až 40 korun za gigajoule výhřevné hodnoty. Jenže smlouvy s Czech Coalem jim brzy skončí. Czech Coal, kterému patří uhelné lomy na Mostecku, říká: uhlí mám, rád dodám, ale za dvojnásobnou cenu. Není divu, že na takový diktát odmítají energetické podniky přistoupit.

Tykačovi jde o vše. Potřebuje uhlí zdražit, aby se mu vrátila investice 20 miliard korun, za něž postupně uhelné lomy a s nimi spojené firmy odkoupil. Zároveň musí dražší uhlí někomu prodat. Teplárny jsou v tísni a zřejmě budou muset přijmout zdražení jako fakt. 

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže ČEZ není tak snadno vydíratelný. Může si v krajním případě dovolit uhelné bloky v Počeradech, Mělníku a Chvaleticích, jež spalují mostecké uhlí, zčásti uzavřít a zčásti nahradit plynovými elektrárnami. Pokud tak učiní, Tykač by musel uzavřít lom Vršany a odepsat značnou část své 20miliardové investice.

Pavel Tykač

Tvrdá vyjednávání o ceně do světa byznysu patří. Jenže v kauze Czech Coal versus ČEZ, nebo chcete-li Martin Roman versus Pavel Tykač, dochází na opravdu drsné metody. Cíl je zřejmý - „sestřelit“ Romana a nahradit ho někým slabším a povolnějším.
 Uprostřed léta 2009 se - prý čistě náhodou -v toskánském letovisku Monte Argentario potkali šéf ČEZ Martin Roman s expremiérem Mirkem Topolánkem, lobbistou Markem Dalíkem a s bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem. A někdo je - opět čistě náhodou - spolu vyfotil. Účastníci zájezdu do Toskánska mají jasno - fotografa za nimi poslal a zaplatil Tykač.

Další příběh začíná také předloni v létě. Britský International Power se stahuje z Česka a nabízí k prodeji elektrárnu Opatovice včetně podílu v Pražské teplárenské. Czech Coal touží po vlastní elektrárně a podává nabídku. Jenže byl přeplacen investiční skupinou J&T, kterou aktivně ze zákulisí podporoval ČEZ.

Czech Coal se nechce s prohrou smířit. Posílá stížnost Evropské komisi do Bruselu, kde upozorňuje na úzkou „kartelovou“ spolupráci mezi skupinami ČEZ a J&T. Výsledkem byla přepadová kontrola v sídlech obou zmíněných skupin. Vyšetřování, zda ČEZ nezneužívá svého dominantního postavení na českém trhu, stále ještě neskončilo.

Kapitola třetí. Byla jednou jedna investiční skupina Appian a ta po jistou dobu vlastnila jak doly na Mostecku, tak plzeňský Škoda Holding. A právě z té doby pocházejí dokumenty o údajném vlastnickém podílu Martina Romana ve Škodovce. Pokud byl utajeným spoluvlastníkem i v době, kdy vedl elektrárenskou společnost ČEZ, máme tu skandál nebývalých rozměrů.

Roman v září uvolnil ředitelské křeslo v ČEZ, jako předseda dozorčí rady si však vliv zachoval. Dokumenty hovořící o jeho podílu ve Škodovce, které zveřejnil deník MF DNES, považuje za podvrhy, pocházející z okolí Pavla Tykače. A přísahá, že spoluvlastníkem Škody Holding nebyl. Tykač prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že to nebyl on, kdo dal médiím příslušné dokumenty. Zároveň ale tvrdí, že Roman byl jedním z majitelů Škodovky a že se pouze snaží odvrátil pozornost médií jinam.

Je evidentní, že jeden ze jmenovaných pánů lže. Teď je řada na policii a soudech, aby lháře pojmenovali a usvědčili.

Autor: