Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Třeboň je historickým, ale živým městem

Starostové píší

  1:58
TŘEBOŇ (Jihočeský kraj) - Rok 2016 se v našem městě nese na vlně připomínky 650. výročí příchodu prvních Rožmberků na území dnešní Třeboně. Rožmberské stopy vidíme v Třeboni takřka na každém kroku. Ať je to v podobě nemovitých památek či krajiny, která obklopuje město a dává unikátní podobu celému regionu. Právě Rožmberkové vycítili neobyčejný potenciál bažinatého a nehostinného území a začali jej proměňovat v krajinu hospodářsky efektivní a pro život obyvatel příznivou.

Na obnovu kulturních památek, drobné sakrální architektury město pravidelně přispívá jak ze svého rozpočtu, tak dílem dotacemi získanými z grantů Jihočeského kraje, případně ministerstva kultury. foto: ARCHIV RADNICE

Jedním z těch, kdo zkrotili třeboňskou krajinu, byl rybníkář Štěpánek Netolický. Za jeho nejdůmyslnější dílo je považována Zlatá stoka, která nahání a vypouští všechny hlavní rybníky Třeboňska. Geniálnímu staviteli patřil v polovině 16. století dům na náměstí. Tento objekt je jednou z nejhodnotnějších staveb v historickém centru Třeboně. Původně gotický dům zůstal v posledních letech bez stabilního využití. Pokud je město vlastníkem historické budovy, musí se o ni postarat. V minulém roce se nám podařilo získat dotaci na rekonstrukci domu Štěpánka Netolického z Integrovaného operačního programu ve výši 100 % způsobilých výdajů projektu, čili v konečném výsledku zhruba 23 milionů korun. Celkové nezpůsobilé výdaje projektu z rozpočtu města činí 2,5 milionu korun. Nejen, že po architektonické stránce získal dům důstojnou podobu, ale i obsahová náplň má přínos jak pro město Třeboň, tak pro celý region třeboňské rybniční krajiny.

V objektu je stálá expozice, která připomíná Štěpánka Netolického a rovněž rybníkářské dědictví jako něco neopakovatelného, čím je Třeboňsko celosvětově výjimečné a co trvale poutá zájem tak významné instituce, jakou je UNESCO. Dům Štěpánka Netolického byl pro veřejnost otevřen v polovině ledna. Svou první sezónu má před sebou.

Na obnovu kulturních památek, drobné sakrální architektury město pravidelně přispívá jak ze svého rozpočtu, tak dílem dotacemi získanými z grantů Jihočeského kraje, případně ministerstva kultury. Každým rokem například takto obnovujeme objekty, které tvoří neodmyslitelný kolorit okolí Třeboně - seníky na Mokrých lukách. Město Třeboň je také už dvacet let zapojeno do Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V případě městských památek bylo v posledních pěti letech pro Třeboň uvolněno z tohoto programu 1,3 milionu korun, přičemž město se na obnově těchto památek spolupodílelo částkou 2,1 milionu Kč.

To, co jsme dříve vnímali jako objekt současný s běžným provozem, se postupně stává památkou. Chystáme se přikročit k rekonstrukci budov v centru, kde dříve sídlil městský úřad. Poté, co jej v roce 2009 tehdejší vedení radnice prodalo, objekty pouze chátraly. Nejen, že tento krok v důsledku znamenal vytvoření „domu duchů“ na malebném náměstí, ale také způsobil jednoznačně odliv života z centra města. Nyní se nám podařilo získat budovy zpět a budeme usilovat o prohlášení jednoho z objektů za kulturní památku a věříme, že po rekonstrukci vrátíme život nejenom domu samotnému, ale přispějeme i ke znovuoživení historického jádra Třeboně.

Terezie Jenisová, starostka Třeboně, (KDU-ČSL)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!