Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tréninkové hřiště pro radikály, komentuje západní oběti v Sýrii expertka

Afghánistán

  14:22
DAMAŠEK - Asadovi vojáci zastřelili během fotografování vojenských objektů tři občany západních zemí. Američanka, Brit a třetí zatím neznámá oběť bojovali po boku vzbouřenců a zřejmě patřili k radikálnímu křídlu odboje. Tajné služby odhadují, že v řadách islamistů v Sýrii bojují stovky Evropanů, podle expertů největší teroristická hrozba Západu.

Pas Američanky Nicole Mansfieldové.

Syrská státní televize ve čtvrtek podle CNN sdělila, že v provincii Idlib přišli o život tři občané západních zemí včetně jedné Američanky a jednoho britského občana. Občanství třetí zabité osoby neupřesnila. Našly se u nich zbraně, mapy vládních objektů a také vlajka fronty An-Nusra, která bojuje na straně syrských povstalců.

An-Nusra přibyla na seznam teroristů

Rada bezpečnosti OSN mezitím zařadila hnutí An-Nusra k teroristickým organizacím. Neměly by se k ní dostat zbraně, má zmrazené účty a její členové nemohou cestovat do zahraničí. OSN skupinu nepovažuje za novou teroristickou organizaci, ale za odnož irácké Al-Káidy.

An-Nusra bojuje spolu se syrskou opozicí proti syrské vládě, avšak jejím cílem není jenom svržení režimu, ale nastolení islámského státu v Sýrii. Právě její účast v bojích je zdrojem obav, že by případná zbrojní pomoc syrské opozici mohla padnout do rukou těmto radikálům.

Zatímco státní televize je označuje za možné špiony, podle syrské opozice byli tři občané západních zemí zastřeleni v autě, když asi fotografovali pozice syrské armády na silnici poblíž města Idlib. Padli přitom údajně do léčky vojáků.

Třiatřicetiletá Nicole Mansfieldová pocházela z města Flint ve státě Michigan a před pěti lety přestoupila na islám. Podle FBI prý bojovala v občanské válce na straně vzbouřenců. "Jsem z toho zdrcená," řekla novinářům teta Mansfieldové Monica Speelmanová. Mansfieldová byla podle ní svobodná matka a měla osmnáctiletou dceru. "Nemyslela jsem si, že by mohla tak klesnout a snažit se někomu ublížit," citoval Speelmanovou Reuters.

V Sýrii po boku vzbouřenců bojují stovky Evropanů proti režimu prezidenta Bašára Asada. Podle odhadů tajných služeb je jich je zhruba 500. Tito bojovníci původem ze Západu po návratu do Evropy představují vážnou hrozbu.

Bojovníci ze Západu

"Na starý kontinent si přivezou jednak zkušenosti a kontakty, ale mají také evropské pasy, takže je složité sledovat jejich pohyb. Často mohou sloužit jako takzvaní spící hráči, jenž budou aktivování později. Největší hrozbou už dnes není už "terorista" narozený někde v Arábii, daleko větší nebezpečí představují ti, kteří se narodili v Evropě nebo v Americe," řekla serveru Lidovky.cz Irena Kalhousová z Pražského institutu bezpečnostních studií.

Naplnění džihádu
"Sýrie je hřištěm, kde se tito radikálové trénují. Stejné to bylo například v Afghánistánu anebo Íráku. Mohou to být evropští konvertité, kteří hledají do určité míry dobrodružství. Nebo druhá či třetí generace muslimů narozená v Evropě, jež se našla v konzervativní formě islámu a v syrském odboji vidí naplnění džihádu", shrnuje hlavní profily západních bojovníků Kalhousová.  

Washington zjišťuje informace pomocí české diplomatické mise v Sýrii, kde USA nemají vlastní diplomaty. "Oceňujeme úsilí vynaložené českou misí jménem našich občanů," uvedl podle Reuters ve čtvrtek bez dalšího upřesnění americký představitel, který si přál zůstat v anonymitě. Londýn se ke zprávě zatím nevyjádřil.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!