Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Tresty pro squatery: veřejně prospěšné práce i podmínka

Česko

  15:03aktualizováno  18:43
PRAHA - V případu squaterů zadržených kvůli obsazení domu na pražském Albertově padlo dnes osm rozsudků. Soud potrestal čtyři chlapce a dvě dívky veřejně prospěšnými pracemi v rozsahu 80 až 100 hodin. Jeden chlapec dostal dvouměsíční trest s jednoletou podmínkou, u jednoho soud trestní stíhání podmíněně zastavil.

Squateři u soudu. foto: ČTK

O potrestání obviněných rozhodoval soudce podle svých slov na základě toho, jak spolupracovali s policií. Veřejně prospěšné práce udělil v rozmezí osmdesáti až sta hodin. Zastavení stíhání jednoho ze zadržených pak Rossi odůvodnil tím, že se jednalo o studenta fotografické školy, který byl v budově kvůli fotkám.

Tresty udělil soudce ve zkráceném řízení trestním příkazem. Proti tomu si mohou obvinění podat odpor, následovalo by hlavní líčení. Squatterům hrozí za neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru až dva roky vězení.

Na místě panovala hustá atmosféra a nervozita. Zadržené squatery přijelo k soudu podpořit až 50 lidí. Ti však zůstali za dveřmi soudu, jednání bylo totiž neveřejné.

O dalších obviněných bude  soud rozhodovat v úterý dopoledne.

Dům v Apolinářské hlídá policie

Dům v Apolinářské ulici stále hlídá policie. Dělníci postupně zazdívají všechna okna v budově, aby zamezili případnému dalšímu pokusu o obsazení. O budoucnosti domu nechce jeho správce zveřejňovat bližší informace, majitelé prý hledají nejvhodnější způsob, jak budovu využít.

Nemovitost vlastní od roku 2006 noví majitelé. Koupili ji společně se značkou firmy Korf, spol.
s r.o. Podle starostky Prahy 2 Jany Černochové (ODS) za společností stojí italští vlastníci.

Zdroj: ČTK

Squattery přivážela eskorta po dvojicích, jejich příchod provázelo skandování příznivců squatingu, kteří jsou zároveň nespokojeni s tím, že se jednání nemohou účastnit

Před budovu Obvodního soudu pro Prahu 2 přišlo přibližně 50 squaterů, kteří předem ohlásili, že nařízení soudce nebudou respektovat. Na policisty, kteří před soudem dohlížejí na dodržování pořádku, křičeli mimo jiné "Policejní špína!" a "Svobodu!".

Na místě byly i matky zadržených squaterů. Jsou velmi rozrušené, na své děti se vyptávají se justiční stráže, která ovšem nemůže nic říct. "Nevím, z čeho je syn obviněný. Nevím, co s ním je. Volala jsem na spoustu míst a nikdo mi nic neřekl," řekla LN jedna z matek, která si nepřála být jmenována.

Squateři u soudu.

Příznivci squatinku svolali přes komunikační software Twitter na náměstí Míru setkání na podporu souzených lidí. První lidé se začali na náměstí scházet už ve dvě hodiny, před třetí hodinou, kdy zkrácené trestí řízení mělo začít, se podstatná část vydala k soudní budově. "Pokud bude potřeba, jsme přichystaní zasáhnout. Ale zatím nemáme informace, že by to bylo potřeba," řekla mluvčí pražské policie Eva Miklíková.



Squateři v sobotu obsadili nevyužívaný dům na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi, v němž kdysi byly parní lázně. Dovnitř budovy se dostalo 25 lidí. Po výzvách policie vyšel jeden, údajně novinář. Policie v neděli ráno zasáhla a zadržela dalších 24 lidí.



Všichni zadržení čekají podle pražského policejního mluvčího Tomáše Hulana na rozhodnutí státního zástupce a soudce v cele předběžného zadržení. "Materiály k osmi osobám jsme státnímu zastupitelství předali dnes v osm hodin ráno, zbylé předáváme právě nyní," řekl LN Hulan. Za trestný čin neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru jim teoreticky hrozí až dva roky vězení.

Autoři: , ,