Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tresty za H-System: Smetka dostal 12 let

Česko

  15:41
Praha - V kauze vytunelované stavební společnosti H-System dnes padly definitivní tresty. Zakladatel projektu levného bydlení Petr Smetka půjde za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku na 12 let do vězení.

Petr Smetka foto: ČTK

Pražský vrchní soud tak potvrdil dva roky starý verdikt pražského městského soudu. Smetka má 389 poškozeným klientům nahradit stamilionové škody. Větší část poškozených ale soud
odkázal s uplatněním škody na občanskoprávní řízení. Smetka podle soudu připravil 1095 lidí o víc než 980 milionů korun.

V případě manažerů H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy, obviněných z podvodu, vrátil odvolací soud obžalobu k novému projednání městskému soudu.
V odvolacím jednání soud potvrdil také podmíněné tresty za poškozování věřitele pro Ivana Krále a Pavla Středu.

Dvojice stojí v čele Stavebního bytového družstva Svatopluk, jež sdružuje přes 600 klientů H-Systemu, kteří ve výstavbě pokračovali i za cenu dalších investic. Královi tak zůstává podmíněný trest odnětí svobody na tři roky se zkušební dobou na pět let, Středovi pak dvouletá podmínka se zkušební dobou rovněž na pět let. Smetkovi, Královi i Středovi soud rovněž potvrdil zákaz podnikat a zastávat funkce ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. U Smetky činí délka zákazu deset let, u Krále šest a Středy pět let.

Smetka se od počátku hájil tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr. Považuje se za oběť protikorupční akce vlády někdejšího premiéra Miloše Zemana (ČSSD) nazvané Čisté ruce.

H-System založil v roce 1993. Po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Klient měl dům či byt dostat do dvou až tří let. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit asi 30 rodinných domů. Smetka totiž podle obžaloby převáděl peníze klientů na společnosti, které v 90. letech založil.

V letech 1993 až 1994 získal Smetka od pobočky Komerční banky snadno a rychle pro své firmy úvěry přesahující 800 milionů korun. Do zástavy dal bance údajně nadhodnocené pozemky, na kterých měly vzniknout domy. Firmy úvěry nesplácely, fúzovaly, až se sloučily do H-Systemu, který všechny dluhy převzal. Kvůli stamilionovým úvěrům je Smetka v jiné kauze rovněž stíhán pro podvod - zároveň se svými spolupracovníky a bankéři.

Král a Středa podle obžaloby uzavřeli se Smetkou smlouvy nevýhodné pro H-System, převzali jeho pohledávky u Komerční banky a navzdory konkurzu záměrně vyvedli z H-Systemu podstatnou část majetku a vydali Svatopluku do zástavy akcie z majetku úpadce. 

Monstrózní kauza H-System dostala pikantní příchuť kvůli spojení se jmény politických prominentů, elitních bankéřů, trestanců či bezdomovců. Smetka se podle žalobce rozhodl občany vytunelovat poté, co mu na jaře 1993 nevyšel projekt založení první soukromé banky.

V dozorčí radě První národní banky se počítalo s manželkou nynějšího prezidenta Václava Klause Livií. Vznikla až 1. národní, jejímž prostřednictvím Smetka neúspěšně usiloval o bankovní licenci. Za Smetku se údajně u tehdejšího guvernéra České národní banky Josefa Tošovského přimlouval tehdejší předseda ODS Klaus; ten to popírá. K zakladatelům 1. národní patřil i Klausův přítel Ranko Pecič.

Plány H-Systemu na řešení bytové problematiky našly podporu u tehdejších politických špiček. V této souvislosti bývají zmiňováni někdejší ministři financí Ivan Kočárník, hospodářství Karel Dyba a pro místní rozvoj Tomáš Kvapil, který údajně zvažoval státní podporu klientům H-Systemu. 

Kvůli obchodování s cennými papíry založil Smetka firmu RTP. Úředníci ministerstva financí mu však licenci na třetí kapitálový trh původně odmítli vydat. Povolení působit jako organizátor burzovního trhu udělil RTP v únoru 1996 až ministr Kočárník. V květnu se stala tehdejší přítelkyně a nynější Kočárníkova choť klientkou H-Systemu. Klientem se stal i šéf odboru kapitálového dozoru ministerstva Arnošt Culík. Další Kočárníkův podřízený Antonín Kubíček zase sháněl lidi do představenstva RTP.

V roce 2000 vyvolaly v Poslanecké sněmovně poprask informace o tom, že H-System v roce 1996 vyplácel asi deseti lidem z ČSSD mzdy. K placeným dealerům patřil i šéf poradců premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf, který podle smlouvy o vedlejším pracovním poměru zajišťoval reklamu a propagaci firmy za měsíční odměnu několika tisíc korun.
Autoři: ,