Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Trh s uměním láme rekordy

Česko

  11:41
PRAHA - Pražský trh se starožitnostmi zažívá nejúspěšnější sezonu všech dob. Na aukcích padají rekordní částky. Nejbližší se koná zítra v pražském hotelu Renaissance.

Šiškin¨. foto: Doležal Michal ČTK

V Praze přibývá lidí, kteří neváhají dát milion korun za drobný šperk nebo za obraz autora se zvučným jménem. Aukční trh s uměním a starožitnostmi zažívá obrovský boom. Částky, za něž se umělecká díla od loňského roku prodávají, ještě nikdy v minulosti nebyly tak vysoké. A stále stoupají.

Přitom počet sběratelů, bohatých podnikatelů či obchodníků s uměním nijak zvlášť nenarůstá. „Podle mého odhadu se na pražském trhu pohybuje asi tak dvacítka milionářů, kteří mají stabilní zájem o nákup umění a starožitností. Rozhodně jich nepřibývá a nestoupá ani počet prodaných kusů. Rekordní jsou zato částky, za něž se jednotlivá díla prodávají,“ potvrdila ředitelka české pobočky mezinárodní aukční síně Dorotheum Mária Gálová.

První milionové položky se na českém trhu prodávají od poloviny 90. let. Letos na jaře padl v Praze tuzemský rekord: obraz Ivana Šiškina Před zrcadlem byl vydražen za 7,5 milionu korun. Ani ne za měsíc byl překonán. Dílo Jindřicha Štyrského Cirkus Simonette bylo prodáno ještě dráže - za 8.6 milionu korun. Souvisí to jednak s tím, jak v tuzemsku bohatí lidé stále víc bohatnou. Ale také s boomem, který prožívá světový trh a je vyvolaný vysokou poptávkou.

Tuzemský trh je navíc specifický orientací na domácí autory. „Pokud má Američan doma obraz českého malíře a není to zrovna Kupka nebo Mucha, snaží se ho udat na našem trhu. To má největší pravděpodobnost, že ho prodá,“ uvedla Gálová. Momentálně nejžádanější je art deco, funkcionalismus, secese i česká klasická moderna. Nejnovější světové trendy - stoupající zájem o klasickou černobílou fotografii, výtvarné umění 60. let a design 70. let - k nám zatím ještě nedorazily. Na druhou stranu stoupá prodej starožitností dovezených na tuzemský trh ze zahraničí.

Stříbro z Anglie, dýky z Francie
Podle Jana Neumanna z aukční síně Meissner-Neumann už dávno neplatí, že se umělecké hodnoty vyvážejí jediným směrem, a to od nás ven. Platí, že vzácné zbraně a hodiny dovážíme z Francie, z Německa sklo a granáty, stříbro z Anglie a mince je nejlepší dovézt ze Švýcarska. Na zítřejší aukci se objeví exotická rarita - barokní rovníkové sluneční hodiny z doby kolem roku 1730. Jejich vyvolávací cena je 150 tisíc korun. Ta se nakonec může vyšplhat na několikanásobek této částky. Celkem se bude dražit v hotelu Renaissance 582 předmětů v celkové hodnotě přes 16 milionů korun.

Gálová zdůrazňuje, že dražby nejsou módní záležitostí pro horních deset tisíc. „Není to nedosažitelný způsob získávání uměleckých děl. Vyvolávací cena bývá pokaždé nižší než cena odhadní, takže při troše štěstí jde nakoupit levněji než u starožitníka,“ dodává Gálová.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...