Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tři roky za přijetí úplatku. Soud potrestal úřednici za vynášení informací

Česko

  6:00
PRAHA - Dva odsouzení přibyli v kauze leteckých tendrů za stamiliony. Za přijetí úplatku soud ve středu potrestal ministerskou úřednici Zdeňku Staňkovou. Spolu s ní i podnikatele Františka Šafránka, který jí všimné předal výměnou za interní informace. V pozadí zakázek stál podle vyšetřovatelů kmotr Alexandr Novák. I tentokrát však zůstal pouze v roli svědka.

Vězněný podnikatel Alexandr Novák u soudu s Michalem Valešem. Za ním sedí obžalovaný podnikatel František Šafránek. foto: MAFRA - František Vlček

Na podezřelé telefonáty mezi odsouzenou dvojicí - Staňkovou a Šafránkem - přišla policie tak trochu náhodou. Snažila se rozklíčovat podezřelé schůzky v hangáru na chomutovském letišti, kde se s podnikateli, kteří měli o zakázky zájem, scházel severočeský podnikatel Novák.

Do korupční sítě případu, který server Lidovky.cz od počátku detailně sleduje, byl ale podle odsouzeného Šafránka zapleten i lobbista Ivo Rittig, kterého při jednom z odposlouchávaných rozhovorů označil dokonce za „nejvyššího bosse“. Rittig ovšem jakoukoli účast na tendrech už dříve vyloučil.

Šafránek, jednatel firmy Surmet, byl jezdním z těch, kteří usilovali o zakázky na hašení a vápnění lesů vypsané ministerstvem zemědělství. Celkem za více než čtvrt miliardy korun. Jak přitom během vyšetřování zaznamenaly odposlechy, kdo chtěl uspět, musel něco z celkové ceny „odsypat“. Konkrétně 13 procent, což znamenalo desítky milionů korun.

PSALI JSME:

Ostatní uchazeče se pak Novák snažil od zakázky odradit. S tím mu pomáhal jeho komplic Michal Valeš, který je už nyní pravomocně odsouzený za nabízení úplatku výměnou za to, že uchazeč z tendru odstoupí. Server Lidovky.cz, který kauzu od počátku sleduje, o verdiktu psal letos v únoru. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Mobil úplatkem

A právě vyšetřování této větve případu zavedlo kriminalisty až k zaměstnankyni ministerstva zemědělství. „Zdeňka Staňková se dopustila zvlášť závažného zločinu přijetí úplatku,“ uvedla ve středu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Edita Beranová. Úřednici uložila tříletý trest s podmínkou ve stejné délce. K tomu ještě pětiletý zákaz práce ve státní správě a propadnutí mobilního telefonu.

Zachyceno odposlechy

Jak zachytily odposlechy, Staňková (St.) si Šafránkovi řekla o mobilní telefon. O výběru se několikrát bavili a úřednice také zaslala několik sms zpráv, v nichž upřesňovala, který model chce.

St. Tak už mám jasno tak buď N700 černá nebo C301 gold

St. Právě jsem projela net, 700, pokud to nebude moc bolet.

St. Tys to kupoval v obchodě? Já myslela, že to vezmeš v rámci toho zákaznického zvýhodnění. Tos neměl. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Právě ten byl totiž předmětem úplatku, který od Šafránka dostala. Soudkyně uvedla, že i hodnota úplatku je důvodem, proč se přiklonila k trestu na spodní hranici trestní sazby. Nicméně na zločinném jednání úřednice to nic nemění. „Zdeňka Staňková opakované průběžně poskytovala Františku Šafránkovi informace o průběhu výběrových řízení na veřejné zakázky,“ popsala provinění Beranová.

Staňková pracuje jako odborná referentka na Oddělení hospodářské úpravy lesů. Už od roku 1992. Z této pozice se podílela na administraci zakázek na hašení a vápnění lesů a byla také členkou komise pro otevírání obálek a hodnocení došlých nabídek. Díky tomu měla o okolnostech tendrů, které rezort nakonec zrušil, podrobné informace. A Šafránkovi je předávala. Podnikateli vyměřil soud za podplácení roční trest s podmínkou na dva roky.

Obhajoba argumentovala tím, že v době, kdy se Staňková se Šafránkem bavili o zakoupení telefonu, bylo už zřejmé, že se obě zakázky ruší. „Je zcela nelogické, že by si klientka řekla o nějaké plnění, když se sama podílela na zrušení veřejných zakázek,“ uvedl advokát Staňkové Martin Hádek. Soudkyně ale upřesnila, že zatímco žádost o telefon padla na konci října 2012, zakázky stoplo ministerstvo až v listopadu a námitkové řízení skončilo dokonce až v prosinci.

Nesmysly a výmysly

Beranovou neobměkčila ani řeč, kterou Staňková prezentovala během předchozího hlavního líčení. „Při poslechu přepisu telefonických odposlechů jsem konsternována, jaké polopravdy, nesmysly či dokonce výmysly jsem byla schopna vyřknout," kála se Staňková a tvrdila, že se jen snažila při rozhovorech s Šafránkem působit důležitě. (VÍCE O TĚCHTO ODPOSLEŠÍCH ČTĚTE ZDE)

„Pak by neuváděla v hovorech takové podrobnosti a neupozorňovala by obžalovaného na to, že jsou hovory odposlouchávány," reagovala však na její slova soudkyně. Odposlechy totiž zachytily například větu: „Tak hlavně že jsme si říkali, že nebudeme říkat jména, že jo. To je výborný," vytkla úřednice Šafránkovi, když při jednom z rozhovorů jmenoval konkrétní osoby.

ČTĚTE VÍCE KE KAUZE:

Co se týče odvolání, ponechali si oba odsouzení lhůtu na rozmyšlení. Na rozhodnutí Staňkové nyní čeká i ministerstvo zemědělství, kde dosud pracuje. „Ministerstvo vyčká, zda je rozsudek pravomocný, nebo ne. V případě pravomocného rozhodnutí soudu se ministerstvo zemědělství musí řídit verdiktem, který mu ukládá povinnost ukončit s danou pracovnicí pracovní poměr,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí rezortu Hynek Jordán.

Spolu s Valešem, Novákovým komplicem, jsou tak v kauze leteckých tendrů ministerstva zemědělství už tři odsouzení. Z informací, které zazněly u soudů, je však zřejmé, že korupční pavučina byla mnohem rozsáhlejší a při zakázkách se vyjednávalo o značně vyšších úplatcích, než je mobilní telefon. Ostatně jak konstatoval rakovnický státní zástupce Milan Jehlík při soudu s Valešem, obžalovaný se mohl vyvinit, kdyby ukázal na skutečné strůjce pletich kolem veřejných zakázek. To však Valeš neudělal. Kmotr Alexandr Novák, který si nyní odpykává trest za korupci, tak tentokrát zůstal mimo dosah policie i žalobců.

Novák ve vězení

Bývalý senátor a svého času také starosta Chomutova Alexandr Novák si už od loňského dubna odpykává čtyřletý trest za přijetí úplatku. Soud ho poslal do vězení za to, že v roli starosty v roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech, za což mu obratem přišlo přes 40 milionů na rodinný účet v Rakousku.

Za tuto transakci hrozilo trestní stíhání i jeho manželce, jak ale server Lidovky.cz informoval, pro nedostatek důkazů ale rakouská prokuratura její případ odložila.

Novák byl považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 působil jako starosta Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS. Krátce po odsouzení v roce 2012 ale řady ODS opustil.