Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Válka USA s Čínou jako ‚praktická realita‘? Vojenští experti by vsadili na Ameriku

Svět

  6:00
Steve Bannon, Trumpův „šéf strategie“, minulý rok prohlásil, že USA půjdou do války s Čínou během následujících pěti až deseti let. Bannonovi názory se sice mohly změnit a on sám nemusí mít rozhodující vliv na směřování americké politiky, ale současný prezident Donald Trump se obklopil lidmi, kteří takovou možnost nevylučují. Takže - jak by vypadala válka Ameriky s Čínskou lidovou republikou?

Steve Bannon (vpravo) a Donald Trump (vlevo). foto: Reuters

Možným ohniskem konfliktu dál zůstávají sporné ostrovy v Jihočínském a Východočínském moři. Ty si v různých obměnách kromě Číny nárokuje Japonsko, Vietnam, Filipíny, Malajsie a Tchaj-wan. Čína situaci vyostřila stavbou umělých ostrovů v Jihočínském moři a odmítnutím verdiktu mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu, podle kterého patří některá sporná území Filipínám. Minulý rok se ale filipínský prezident Rodrigo Duterte paradoxně „rozešel“ se Spojenými státy a postavil se na stranu Číny.

Měnovou válku s USA nechceme, tvrdí Čína. A opatrně nabízí smír

Ucelený postoj má na druhou stranu současné vedení USA. Donald Trump proti Číně brojil prakticky po celou dobu kampaně, navrhl vyzbrojení asijských států nukleárními zbraněmi a také zpochybňuje politiku „jedné Číny“.

Nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson označil působení Číny v Jihočínském moři za ilegální a navrhl námořní blokádu zmíněných ostrůvků - to by si mohla Čína vyložit jako vyhlášení války, napsal The Independent. Podobně nekompromisní byl i ministr obrany James „šílený pes“ Mattis, který počátkem února na návštěvě Japonska řekl, že na sporné ostrovy se může vztahovat Americko-japonská bezpečnostní smlouva.

Praktická realita? Jen v nejhorším případě

Čínská média si při této příležitosti všimla, že proti americké záruce nijak neprotestovali tchajwanští politici. Na serveru „hlásné trouby režimu“ Global Times se objevil článek, který vybízel tchajwanskou prezidentku Cai Yingwen, aby „nezapomněla, kým sama je“ (tedy Číňanka) a protestovala proti japonským nárokům. Kdo by sázel na to, že Číně bude krýt záda alespoň její „partner“ Rusko, ten by se asi zmýlil. Ruský velvyslanec v Číně Andrej Denisov řekl, že Rusko se do sporů nebude nijak plést. Současně ale vyzval ostatní státy, aby se do nich také nepletly, informovala čínská média.

USA vycouvaly, zuby na Pacifik si brousí Čína. Může se stát globálním lídrem

Koncem ledna se také objevila zpráva, že Čína v reakci na Trumpovu rétoriku přesunula rakety Dongfeng-41 s jaderným potenciálem do provincie Heilongjiang, která leží nejblíže k území USA. Důvody přesunu ale nelze přesně stanovit. Britský The Independent také citoval „vysoce postaveného“ vojenského činitele, který prohlásil, že válka s Amerikou není „sloganem, ale stává se praktickou realitou“.

Nabízí se tedy čistě spekulativní otázka: Jak by taková válka vypadala? Čínskojazyčná verze BBC píše, že by to znamenalo „pohromu, jaká ještě nikdy nebyla“. Podle odborníků oslovených britskými médii by v tomto scénáři Čína prohrála, ale nebyla by sama.

Americký prezident po pátečním telefonátu (SEČ) s Si-Ťin-pchingem slíbil, že bude respektovat politiku jedné Číny. Představitelé obou velmocí se dohodli, že budou vyjednávat o různých otázkách společného zájmu.

Zatím jen spekulace

Podle profesora z University of Warwick Trevora McCriskena by konflikt mohl eskalovat ve třetí světovou válku a tudíž by se zvýšila i pravděpodobnost užití nukleárních zbraní. To by podle něj prakticky znamenalo „konec života tak, jak ho známe“.

Podle vojenského experta Petera Robertse by americká armáda ztratila tisíce vojáků, ale Čína by byla zcela poražena. Amerika má stále navrch v technologické vyspělosti a svoji armádu pravidelně využívá pro boj, což Čína nedělá. Boj amerických veteránů proti vojensky nezkušeným Číňanům by se tedy podle Robertse podobal boji „Achilea proti farmářům“.

Podobný výsledek odhaduje i profesor Kerry Brown z King’s College London. Konflikt by ale pravděpodobně přivodil globální recesi.

Víceméně všichni oslovení odborníci se ale shodují, že válka není nejpravděpodobnější možností. „Nesmí nás překvapit, pokud se tato slovní přestřelka ještě zhorší,“ upozorňuje ale Brown. „Nejlepší možný výsledek je, že obě strany dojdou ke kompromisu - Čína se bude chovat zodpovědněji, skončí se svým avanturismem a USA ji přenechá více prostoru,“ dodává.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...