Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nervózní policejní prezident požadoval svolání bezpečnostní rady státu. Na dotazy neodpověděl

Česko

  15:45aktualizováno  16:05
PRAHA - Vedení policie chce, aby situaci kolem reorganizace celostátních policejních útvarů projednala Bezpečnostní rada státu. Prostřednictvím ministra vnitra o to požádá premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). Novinářům to v pátek řekl policejní prezident Tomáš Tuhý. Dodal, že v tuto chvíli nemá jiný ústavněprávní nástroj, jak se bránit „zjevné zvůli“.

Policejní prezident v klasické uniformě foto: MAFRA

Postup olomouckých státních zástupců, kteří reorganizaci začali prověřovat, označil za „podivný“.

Šlachta: O tom, že mě chtěli odstavit, náš útvar ví. Díky prověřování stále živé kauzy

„Vedení Policie České republiky se důrazně ohrazuje proti pokusům o kriminalizaci reorganizace útvarů s celostátní působností. Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz,“ řekl Tuhý, který přečetl prohlášení za účasti všech svých náměstků - Martina Vondráška, Zdeňka Laubeho a Petra Petříka.

Vedení policie podle Červíčka podcenilo diskusi o reorganizaci

Vedení policie podle bývalého policejního prezidenta a nynějšího politika ODS Martina Červíčka podcenilo diskusi o případné reorganizaci. O záměru mělo jednat se zainteresovanými subjekty a najít vzájemnou shodu. Červíček, který od policie letos na jaře odešel a v hradeckém kraji vede kandidátku ODS pro krajské volby, to v sms zprávě sdělil ČTK.

"Momentálně to na mě působí, že vedení policie tohle podcenilo a není schopné díky tomu důvěryhodně vysvětlit smysl a záměr případných změn, což vede k politizování," uvedl Červíček. Podle něj mají být jakékoliv změny výhradně v kompetenci vedení policie a ministerstva vnitra, ale samozřejmě po předchozí odborné diskuzi. "Na druhou stranu, vůbec se nedivím rozhořčení především uvnitř policie, protože o případné reorganizaci se má jednat ze zainteresovanými subjekty a najít vzájemnou shodu," dodal.

Tisková konference policejního prezidenta trvala jen chvilinku. Tuhý byl během proslovu viditelně nervózní a zpocený. Novinářům neodpověděl na otázky, jen při odchodu odsekl na dotaz, zda hodlá rezignovat: „V žádném případě.“

„Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády se žádostí o projednání této podivné sekvence událostí Bezpečnostní radou státu,“ prohlásil. Do doby, než rada záležitost projedná, se podle něj prezidium k věci nebude vyjadřovat, aby „nebudilo další mediální spekulace“.

Vedení policie chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat ÚOOZ a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Kvůli chystaným změnám dnes rezignoval šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Jsou také předmětem roztržky uvnitř vládní koalice, kritizuje je hnutí ANO. Státní zástupci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci novinářům řekl, že začali prověřovat, zda za reorganizací policie není tři roky starý plán na Šlachtovo odstranění.

Tuhý spekulace ohledně Šlachty popřel. „Všichni současní manažeři byli opakovaně informováni, že mají své místo jisté, a rovněž byli vyzváni k aktivní součinnosti. To, že někdo se změnami nesouhlasí a odmítá být dále policistou, je jeho osobní rozhodnutí,“ podotkl.

Vyjádření žalobců jsou podle policejního prezidenta účelová. „Tuto situaci nemůžeme vnímat jinak než jako pokus a snahu jednoho orgánu státní moci účelově ovlivnit nezávislé rozhodování jiného orgánu,“ uzavřel.

Bezpečnostní rada státu (BRS) k chystaným změnám v policii by se mohla sejít bez zástupců ANO. Jasně, ať to proberou, ale bez nás, napsal na twitteru předseda hnutí Andrej Babiš. Ke schůzce rady vyzvalo dnes kvůli sporu o své reorganizaci vedení policie. Jako vhodnější řešení než koaliční dohodovací řízení navrhovali setkání bezpečnostní rady i čelní představitelé vládních lidovců.

Celé prohlášení Policejního prezidia

"Odmítáme jakékoliv propojování našich manažerských rozhodnutí s vyšetřováním starých i současných kauz. Postup státních zástupců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci vnímáme jako podivný. Z médií se dnes dozvídáme o tom, že bychom měli být předmětem vyšetřování. Tento krok přímo navazuje na předchozí kritiku reorganizace ze stran státních zástupců a je doprovázen účelovými vyjádřeními nejen jich, ale také některých policistů, kteří se proti reorganizaci rovněž vymezili. Je absurdní, že má jít o jakousi kauzu starou několik let. Tuto situaci nemůžeme vnímat jinak, než jako snahu jednoho orgánu výkonné moci účelově ovlivnit nezávislé rozhodování jiného orgánu státní moci. V tomto případ největšího bezpečnostního sboru v České republice. Situaci považujeme za natolik vážnou, že se obracíme cestou ministra vnitra na předsedu vlády se žádostí o projednání této podivné sekvence událostí na Bezpečnostní radě státu. V této chvíli nemáme jiný ústavněprávní nástroj, jak se této zjevné zvůli bránit. Trváme na tom, že celá reorganizace byla připravena profesionálně, nezávisle a v souladu se zákonem o Policii České republiky. Vylučujeme, že jejím účelem bylo kohokoliv odstranit z funkce. Všichni současní manažeři byli opakovaně informováni, že mají svoje místo jisté. A byli rovněž vyzváni k aktivní součinnosti. To, že někdo se změnami nesouhlasí a odmítá být dále policistou, je jeho osobní rozhodnutí. Celé vedení policie podporovalo a i nadále podporuje navrženou reorganizaci."

Autor: