Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Němci rozhodli: Masakry Arménů byly genocida. Turecko odvolalo velvyslance

Svět

  11:09aktualizováno  15:14
ANKARA - Německý Spolkový sněm ve čtvrtek označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Schválená rezoluce přiznává, že svůj díl odpovědnosti za tehdejší události neslo i Německo jako spojenec Osmanské říše, které o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim. Poslanci zdůraznili, že rezoluce neznamená obviňování současné turecké vlády, přesto Ankara odvolala svého velvyslance v Německu ke konzultacím a obvinila „rasistickou arménskou lobby“.

Svět si v roce 2015 připomínal 100leté výročí začátku genocidy spáchané na arménském národu. Na snímku těla obětí jednoho z masakrů. foto: Wikipedia

Rezoluci podpořila velká většina poslanců ze všech parlamentních frakcí. Proti hlasoval jediný z německých zákonodárců. Jednání Spolkového sněmu sledovala v galerii pro hosty velká skupina Arménů, kteří po hlasování zdvihli papíry s nápisem „děkujeme“.

Jednání Spolkového sněmu sledovala v galerii pro hosty velká skupina Arménů,...

Turecko se zlobí, Arméni slaví

Turecký premiér Binali Yildirim obvinil z údajně chybného rozhodnutí německého parlamentu o arménské genocidě arménskou lobby, kterou označil za rasistickou. Yildirim také vyjádřil názor, že „chybné rozhodnutí“ německého parlamentu má na svědomí „rasistická arménská lobby“.

Ankara již reagovala odvoláním svého velvyslance v Německu ke konzultacím. Zároveň si turecké ministerstvo zahraničí si předvolalo německého chargé d’affaires v Ankaře k podání vysvětlení.

Smířlivá Merkelová

  • Vztahy Německa a Turecka jsou navzdory některým názorovým rozdílům široké a silné, prohlásila Angela Merkelová na tiskové konferenci."Je toho mnoho, co Německo a Turecko pojí, a i když máme rozdílné názory na některé jednotlivé věci, šíře našich vztahů, naše přátelství, naše strategické vazby jsou skvělé," uvedla kancléřka.
  • Berlín chce mít podle Merkelové nadále dobré vztahy s Ankarou, podporuje ale i dialog mezi Tureckem a Arménií.

O výrazném zhoršení vztahů hovořil také mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Yasin Aktay. Strana podle agentury Reuters plánuje předložit v tureckém parlamentu deklaraci odsuzující rezoluci Spolkového sněmu.

Svou reakci na twitteru umístil také šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. „Způsob, jakým uzavřít temné stránky ve vlastní historii, není v tom, že se pošpiní historie jiných zemí nezodpovědným a nepodloženým rozhodnutím parlamentu,“ napsal.

Arménie rezoluci vřele uvítala. Arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan řekl, že Německo „významně přispělo nejen k mezinárodnímu uznání a zavržení arménské genocidy, ale také k univerzálnímu boji za prevenci genocidy a zločinů proti lidskosti“.

Hlasování v německém parlamentu.
Těmto Arménům nařídily osmanské úřady, aby se shromáždili na náměstí. Nedlouho...

‚Běžné incidenty‘

Při masakrech Arménů v Osmanské říši přišlo v roce 1915 o život přibližně 1,5 milionu příslušníků této křesťanské menšiny. Turecko, které je nástupnickým státem Osmanské říše, považuje masakry za součást válečných operací a označení genocida odmítá.

V Turecku je použití termínu genocida pro označení událostí z roku 1915 trestné a Ankara kritizuje země, které tento termín používají. Vraždění považuje Ankara za „běžné incidenty, které se staly v podmínkách první světové války a mohly se přihodit v jakékoli jiné zemi a společnosti“.

Nepřípustná genocida

Politika Ankary je v nesmiřitelná a na jakékoli pokusy označit Turecko za viníka tehdejších krvavých událostí velmi alergická,“ popsal loni v rozhovoru ke stoletému výročí arménské genocidy politolog Tomáš Šmíd. „Brání se jak řadou propagandistických nástrojů, tak nepřímou a podle mého soukromého názoru i přímou korupci vlivných představitelů politického, akademického a veřejného prostoru v řadě zemí světa, které považují Turci za tak či onak důležité. A platí to i pro některé osoby z ČR.“ Celý rozhovor čtěte zde: Pochody smrti, lágry, upalování. Dědictví arménské genocidy tíží i po sto letech

„Milion Arménů zabitých nebo v exilu,“ Titulek v listu New York Times, 15....

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí. Uvádí se, že o život přišlo na 1,5 milionu Arménů. Události jsou označovány za cílenou snahu o likvidaci etnika.

Arménský prezident Serž Sargsjan v rozhovoru s německým listem Bild řekl, že doufá, že němečtí poslanci události z roku 1915 jako genocidu uznají a nenechají se zastrašit Tureckem.

Německý parlament měl o rezoluci hlasovat už v únoru, ale návrh byl stažen z obav, aby tím neutrpěly vztahy s Tureckem před dohodou o omezení přílivu uprchlíků do Evropy. Některé turecké organizace chystají kvůli rezoluci v Berlíně protesty. Turecké kořeny mají v Německu asi tři miliony lidí.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...