Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Turečtí vojenští velitelé rezignovali. Kvůli sporům s premiérem

Svět

  13:23aktualizováno  19:05
ISTANBUL - Velitel tureckých ozbrojených sil Isik Kosaner podal v pátek demisi spolu s veliteli pozemních, vzdušných a námořních sil. Oficiální důvod kolektivní demise nebyl zveřejněn, ale turecká média poukazují na vyhrocení napětí mezi vojenským velením a vládou premiéra Recepa Tayyipa Erdogana kvůli věznění mnoha vysokých vojenských činitelů obviněných ze zapojení do údajných plánů na státní převrat.

Velitel tureckých ozbrojených sil Isik Kosaner podal demisi. foto: Reuters

Turecké ozbrojené síly budou pokračovat v plnění svých povinností v duchu jednoty, uvedl ve večerním prohlášení ministerský předseda Recep Erdogan.

Zároveň oznámil, že nově jmenovaný velitel pozemních sil generál Necdet Özel bude zástupcem náčelníka generálního štábu. Nejvyšší vojenská rada, která rozhodne o dalším povyšování důstojníků, podle Erdogana bude zasedat v pondělí.

Televize CNN-Turk a agentura Anadolu upřesnily s odvoláním na úřad premiéra, že generálové nerezignovali, ale odešli do výslužby.

Za čtyřicet let armáda svrhla čtyři vlády
Turecká armáda, kdysi nedotknutelná, se stala terčem mnoha kritik, mimo jiné kvůli údajnému spiknutí s cílem svrhnout vládu Recepa Tayyipa Erdogana, jehož Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) je podezřívána z tajného islamistického programu. Od roku 1960 turecká armáda svrhla čtyři vlády, mimo jiné v roce 1997 kabinet Neçmettina Erbakana, učitele současného premiéra.

Prezident krizi popírá

Turecký prezident Abdullah Güll popřel, že by rezignace velitelů armády znamenala pro zemi krizi, připustil ale, že je to mimořádná situace. "Nikdo by v tom neměl vidět krizi v Turecku," řekl Güll. "Včerejší události jsou bezpochyby samy o sobě mimořádné, ale všechno jde svou cestou dál. Není tady žádné mocenské vakuum," ujistil podle agentury AP. Güll prohlásil, že Kosaner sám požádal o odchod do výslužby a ostatní už dosáhli důchodového věku. Jejich odchod podle prezidenta usnadní formování nového velení, o němž se bude jednat příští týden na zasedání nejvyšší vojenské rady.

Kvůli povyšování, o němž má rozhodnout nejvyšší vojenská rada, v pátek jednal generál Kosaner s premiérem Erdoganem a prezidentem Abdullahem Gülem. Ve vězeních je v současné době 42 generálů a téměř 200 dalších členů armády, kteří byli obviněni ze zapojení do různých spiknutí, jejichž cílem bylo svrhnout vládu AKP, jež je u moci od roku 2002.

Armáda si přeje, aby tito vojáci mohli být povýšeni, i když jsou ve vězení a čekají na ukončení procesu. Vláda ale chce, aby odešli do výslužby.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.