Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tutanchamon nebyl černoch

Magazín

  9:45
KÁHIRA - Více než tři tisíce let po své smrti se legendární faraon Tutanchamon stal předmětem sporu, který nemá s érou starověkého Egypta pranic společného. Vede se na druhé straně planety a jeho základ je na první pohled malicherný: byl Tutanchamon běloch či černoch?

Zahí Havás považuje fakt, že měl Tutanchamon, egyptský faraón z 18. dynastie, bílou pleť za naprostou samozřejmost. Na snímku na konferenci v USA. foto: JEFF HAYNESAFP

Američtí černošští aktivisté totiž přišli s tvrzením, že faraon nebyl bělošského původu. Aby se tento fakt zastřel, jsou podle nich Tutanchamonovy podobizny schválně zesvětlovány. Tato nařčení přiměla k vyjádření nejpovolanější autoritu - generálního tajemníka Nejvyšší rady pro památky v Egyptě Zahího Haváse.

Tato obvinění se pokusil vyvrátit na nedávné konferenci nazvané Odhalení pokladů krále Tutanchamona a zlatého věku faraonů, která se konala v Chicagu. „Tutanchamon nebyl černoch a zobrazování starověké egyptské civilizace jako černošské se nezakládá na pravdě,“ řekl Havás reportérům.

„Egypťané nejsou ani Arabové, ani Afričané, přestože se Egypt nachází v Africe,“ citovala Haváse egyptská tisková agentura MENA. Havás uvedl, že tímto prohlášením reagoval na četné demonstrace ve Filadelfii poté, co tam 6. září na přednášce obhajoval svou teorii.

Protestující mimo jiné tvrdili, že vyobrazení slavného vládce v rámci výstavy Tutanchamon a zlatý věk faraonů byla pozměněna, aby zvýraznila světlost jeho kůže. Unikátní výstava, která představuje vybrané poklady z faraonova hrobu, se včera přesouvala z Filadelfie do Londýna. Doposud ji navštívilo přes 540 tisíc návštěvníků.

Objev století
Výstava vyvolala pobouření hned poté, co v květnu v roce 2005 v Los Angeles požadovali černošští aktivisté, aby byla bysta mladého krále odstraněna, protože ho socha zpodobňuje jako bělocha.

Obličej legendárního faraona, který zemřel zhruba před 3300 lety v 19 letech, byl rekonstruován v roce 2005. K rekonstrukci bylo využito obrázků nasbíraných při vyšetření mozku mumie.

Objev neporušené faraonovy hrobky byl mezinárodní senzací. Objevil ji v roce 1922 po patnácti letech hledání v Luxoru archeolog Howard Carter. Dne 17. února 1923 pak otevřel vlastní hrob s pozlacenou pětimetrovou skříní, v níž objevil sarkofág z čistého dvaadvacetikarátového zlata s Tutanchamonovou mumií.

„Při pohledu na tyto poklady člověk oněměl,“ prohlásil tehdy šťastný objevitel. Tutanchamon se stal okamžitě veleslavný, i když za svůj krátký život nic mimořádného nevykonal. Byl s největší pravděpodobností synem faraona Amenhotepa IV. - Achnatona a jeho vedlejší manželky Kije. Panoval asi deset let a zemřel, aniž by založil vlastní rodinu, v devatenácti letech.

Proslavil se vlastně jen tím, že jeho hrobka jako jediná zůstala do moderní doby nedotčená i s celou výbavou. Téměř všechny hrobky v Údolí králů vyplenili zloději už ve starověku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!