Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Do útoků proti Islámskému státu se zapojí i Kanada

USA

  7:57
ANKARA - Kanadský parlament schválil zapojení svých letounů do koalice proti IS. Konzervativní premiér Stephen Harper požádal poslance o svolení připojit se k náletům, na kterých se kromě USA podílí také Británie, Francie, Austrálie, Dánsko, Nizozemsko a Belgie, už minulý týden.

Předseda strany NDP Thomas Mulcair během jednání kanadského parlamentu v Ottawě. foto: Reuters

Vzhledem k tomu, že Harperovi konzervativci mají v parlamentě většinu, byl výsledek předem prakticky jasný. Pro hlasovalo 157, proti 134 přítomných poslanců. Podle nedávného průzkumu, který cituje agentura AFP, kanadskou účast v operaci podporuje 64 procent obyvatel země.

Kanada jako cíl teroristů

„Pokud bychom nechali tuto teroristickou organizaci bez povšimnutí, tak by rychle sílila. (Radikálové z IS) již dali na vědomí své regionální a mezinárodní teroristické záměry, ve kterých označili Kanadu za možný cíl,“ řekl Harper.

Kanadští poslanci schvalují zapojení do náletů proti Islámskému státu. Thomas Mulcair a jeho opoziční NDP byli proti, vláda je však přehlasovala.

Parlament schválil misi na šest měsíců, přičemž výslovně vyloučil vyslání pozemních bojových jednotek. Součástí kanadského kontingentu bude šest stíhaček CF-18, tankovací letoun CC-150 Polaris a dvě průzkumná letadla CP-140 Aurora. Do operace se zapojí kolem 600 vojáků, z nichž 320 je obsluha stíhaček a 280 vojáků tvoří podporu zbývajících letounů.

Prozatím není jasné, kde budou kanadské síly rozmístěny. Premiérův mluvčí Jason MacDonald sdělil, že žádné rozhodnutí v této věci ještě nepadlo, ale že vojenští plánovači jsou již kvůli tomu v oblasti. Podle portálu thestar.com je možné, že Kanaďané budou operovat ze dvou základen, z nichž jedna by mohla být v Kuvajtu. Právě o možnosti využívat kuvajtské vojenské zařízení Ottawa před několika měsíci vyjednávala.

Turci proti Kurdům

Zpráva přichází ve stejný den, kdy nejméně 14 lidí zahynulo a desítky dalších byly zraněny při úterních střetech kurdských demonstrantů s tureckou policií. Informovala o tom agentura AP. Protestující požadovali vojenskou pomoc Kurdům, kteří brání severosyrské město Kobani před ozbrojenci Islámského státu (IS).

Podle tureckých médií použila policie k rozehnání demonstrantů vodní děla a slzný plyn. Jen ve městě Diyarbakir na jihovýchodě Turecka zahynulo prý osm lidí, další zemřeli v provinciích Siirt a Batman. V celkem pěti jihovýchodních provinciích vyhlásily turecké úřady zákaz vycházení.

Nepokoje v celé Evropě

Kurdští demonstranti prchají před slzným plynem, kterým je bombarduje turecká armáda.

Ačkoli se nejsilnější nepokoje odehrály převážně v kurdských oblastech na východě Turecka, demonstrovalo se v úterý po celé zemi i v několika evropských metropolích, mimo jiné v Haagu, Vídni, Bernu, Paříži, Kodani, Berlíně či Stockholmu. V Bruselu demonstranti pronikli dokonce do budovy Evropského parlamentu .

V Hamburku se v úterý večer navíc střetli Kurdové s radikálními islamisty. Asi 400 Kurdů se shromáždilo u jedné z tamních mešit, kde se jim postavil zhruba stejný počet muslimů, kteří podle všeho byli příznivci radikálního salafistického hnutí. Právě řada salafistů bojuje na straně IS. Ačkoli policie oblast u mešity uzavřela, střetům se jí zabránit nepodařilo. Obě znesvářené skupiny na sebe útočily mimo jiné železnými tyčemi a mačetami. Počet zraněných zatím upřesněn nebyl.

ČTĚTE TAKÉ:

Islámský stát o strategické město Kobani u turecké hranice bojuje už tři týdny. Z města a okolí do Turecka už uprchlo kolem 160 000 lidí, převážně Kurdů. Od začátku roku zemřelo jen v Iráku téměř 10 000 civilistů.

 

Autoři: ,

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč