Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

U maturity propadl každý pátý, nejhorší byla matematika

Věda

  13:49aktualizováno  14:32
PRAHA - U státních maturit propadlo 21,2 procenta studentů, loni to bylo 19,5 procenta. Nejhorší výsledky jsou z matematiky. Proti výsledkům zkoušek se odvolalo 6942 maturantů, což je několikanásobně víc než loni.

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance foto:  František Vlček, Lidové noviny

Novinářům to oznámil ministr školství Petr Fiala. K maturitám se letos přihlásilo 103.000 žáků. "Čistá neúspěšnost v řádném termínu stoupla meziročně o 1,7 procenta," uvedlo ministerstvo, které statistiky rozdělilo na výsledky studentů maturujících poprvé a repetentů z loňska.

ČTĚTE TAKÉ:

Z maturujících v řádném termínu propadlo nejvíce studentů z matematiky, 15,7 procenta. Loni to bylo 14,4 procenta. Nejvíce se ale zhoršily výsledky z češtiny. Letos dostal pětku každý desátý, u prvního ročníku státních maturit to bylo 7,6 procenta. Právě kvůli písemné zkoušce z češtiny v lehčí verzi přišlo nejvíc odvolání, 4237 z celkových 6942. Studentům vadilo, že jejich práce opravovali externí hodnotitelé podle jednotného zadání, hodnocení tak prý bylo neobjektivní.

Jednodušší, levnější a lidštější

Maturity poznamenaly i příliš těžké testy z matematiky, výsledky se poté musely zmírňovat. Dosud bylo vyřízeno 3262 žádostí o přezkum. "Ke kladnému vyřízení bylo doporučeno 121 žádostí, tedy 3,71 procenta," konstatovalo ministerstvo.

Jak dopadly školy

Podle očekávání dopadla nejlépe gymnázia, kde bylo 4,4 procenta propadlíků, na technických a obchodních středních školách to bylo už téměř 19 procent.

V nástavbových oborech nezvládlo maturitu 43,3 procenta studentů. Další žebříčky ale nebude ministerstvo sestavovat, nezveřejní ani pořadí deseti nejlepších škol nebo výsledky podle krajů.

"Státní maturita musí být jednodušší, musí být levnější a musí být lidštější," vysvětlil ministr, jak by se měla maturita do příštího roku změnit. Ustavil proto odbornou skupinu, která má do července vyhodnotit chyby letošních zkoušek a navrhnout změny realizovatelné do příštího roku.

Ve skupině zasedne například ředitel soukromého pražského gymnázia PORG Václav Klaus mladší, senátor a dlouhodobý kritik maturit Marcel Chládek nebo Ondřej Hausenblas z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Po změnách maturit volá i premiér Petr Nečas (ODS), který nynější model maturit označil za mrtvý.

Kvůli problémům ministr odvolal šéfa maturitního centra Cermat Pavla Zeleného. Dneškem také startuje audit maturit, do konce srpna má prověřit, jestli se při přípravě maturit neplýtvalo prostředky.

K maturitám se letos přihlásilo 103.066 žáků, přes sedm procent z nich tvořili repetenti z loňska. Těžší verzi zkoušek si vybralo 4,09 procenta maturantů.

Autoři: ,