Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

U vín není medaile jako medaile

Česko

  13:29
BRNO - Nárůst počtu vinařských výstav a soutěží nemusí mít na vinařství kladný dopad. Podle odborníků by bylo lepší podobné akce vhodným způsobem regulovat.

Lahve s vínem foto: ReprofotoLidovky.cz

Jasný názor mají představitelé svazu vinařů. „Zejména těch výstav, jejichž vítězové mohou své lahve ozdobit medailemi, je u nás více než v některých mnohem větších vinařských zemích,“ řekl LN ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec, který je i místopředsedou Svazu vinařů ČR.

Omezení však nejsou možná - ministerstvo zemědělství musí patřičné oprávnění udělit každému, kdo splní zákonné podmínky. Ročně jsou takových pořadatelů tři desítky, většina uděluje více míst v několika kategoriích. Čistě matematicky možných podob medailí jsou desítky.

Výstavy a soutěže ano, ale ty dobré, tvrdí pořadatelé
„Dobrých výstav určitě není nikdy dost,“ soudí majitel vinotéky v Údolní ulici a ředitel soutěže vín Top 77 Dan Mádr. „Otázka ale zní, které jsou dobré, a které ne,“ dodává okamžitě. Jedním z důvodů, proč degustačních i soutěžních akcí přibývá, je výrazný zájem právě o moravská vína. „Možná z něho někdy těží i někteří pořadatelé, kteří jinak s vínem nemají nic moc společného,“ připouští Renata Hradilová z vinotéky Eurowines. Ona sama však nemá pocit, že by bylo „převýstavováno“. „Jen jsou díky propagaci podobné akce asi víc vidět,“ míní.

Problém u státem uznaných soutěží je v tom, že každá z nich má jiné zaměření i jiný počet účastníků. „Stavět do jedné řady například vítěze Valtických vinných trhů, kde se hodnotí stovky vín, se soutěží s výrazně nižším počtem účastníků může být problematické,“ poznamenal Machovec. „Znám dobré vinaře, kteří ze zásady na žádnou výstavu svá vína nedávají. Naopak jsou však takoví, kteří se snaží získat co nejvíce medailí a ocenění,“ podotkla Hradilová.

Letos ministerstvo zatím rozhodlo o sedmi soutěžích, jejichž pořadatelé mohou udělit medaili vylepovanou na láhev. Další žádosti však přicházejí, takže své oprávnění má například obchodní řetězec Makro.

Své řekne počet vzorků, katalog, porota i tradice
Lidé by podle odborníků měli rozlišovat, na jakou akci míří. Dnes se v Brně koná například vyhlášení výsledků „certifikované“ soutěže Vinum Juvenale 2007, v sobotu zase v Kongresovém centru na výstavišti bude košt 31. jihomoravské výstavy vín.

Jeho pořadatelé licenci nemají, přesto akce patří k nejoblíbenějším. „Snažíme se srovnávat drobné pěstitele,“ popisuje zástupce pořádajícího vinařského sdružení Bořivoj Drábek. I oni dostali podporu od Vinařského fondu. „Výstavy musíme brát jako formu prezentace vína, jeho přiblížení lidem,“ dodává ředitel Machovec.

Ne všichni ale na příspěvek mohou spoléhat. Podle odhadů se na Moravě konají stovky koštů, výstav a necertifikovaných soutěží. Některé z nich podle odborníků mají charakter komerční nabídky, na niž by si zákazníci měli dát pozor. „Laika při výběru vína mohou různá ocenění možná zlákat, ale zkušenější zákazníci takové věci berou s rezervou,“ míní Hradilová. Lidé by alespoň měli brát v úvahu například složení poroty, pečlivě připravené informační materiály či to, zda se akce koná pravidelně.