Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Účet za chaos v armádě: 50 vyhozených miliard

Česko

  22:18aktualizováno  23. července 16:43
PRAHA - Desítky miliard korun stály Česko v posledních téměř patnácti letech různé projekty, pro kterés se dnes těžko hledá uplatnění. LN jich vybraly pro představu sedm.
Armáda ČR - ilustrační foto

Armáda ČR - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Těžko říct, kolik by státní pokladna ušetřila, pokud by se postupovalo obezřetněji. Oněch sedm vybraných projektů má hodnotu 68,5 miliardy korun. To samozřejmě neznamená, že celá tato částka přišla vniveč, ale nemalá část zcela jistě.

7 kontroverzních armádních zakázek

Tanky T-72 M4
Mělo se modernizovat 353 tanků, nyní jich je 33

Padáky VTP-100
Po smrtelném zranění vojáka se padáky dále nevyužívají

Radiolokátor ARTHUR
Jedná se o možném nasazení v Afghánistánu

Bezpilotní letoun Sojka
K dispozici je jeden komplet a čtyři letouny

Letouny L-159
Zpoždění projektu dva roky

Letouny JaS-39 Gripen
Místo nákupu byl zvolen jejich leasing

Vrtulníky Mi-171Š
Zpoždění modernizace o půl roku

Důvodů, proč se tak stalo, je několik, ale jeden vyčnívá: neschopnost, především politické reprezantace, najít shodu nad dlouhodobější koncepcí ozbrojených sil – což se týká jak rozpočtu, tak požadovaných schopností a nasazení – a podle toho postupovat při nákupech.

"Velmi často se měnily koncepční materiály, které se promítaly do akviziční politiky. Třeba nejprve se hovořilo o 260 obrněných transportérech, potom o 199, dneska se jich nakupuje přes sto," říká David Ondračka z Transparency International, který se některými akvizicemi zabýval.

"V podstatě to prochází velmi malou veřejnou, odbornou a politickou diskusí. A v armádě se velice často podléhá maximalistickým požadavkům vojáků a potom se teprve začne škrtat," dodává.

Dalším důvodem je podléhání lobbistickým tlakům. To byl hlavně případ 90. let, kdy armádní projekty pomáhaly záchraně českého zbrojního průmyslu, který nakonec nezachránily.

To byl případ stroje L-159 Alca, který stál 42,754 miliardy korun a Aeru moc nepomohl. Větší část strojů je dodnes zakonzervovaná a stát je neumí prodat.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu jiřího Šedivého byl ale jedním z nejproblematičtějších projekt modernizace tanku T-72, který vyšel na 4,5 miliardy korun.

"Původní číslo bylo přes pět set tanků, což už v té době bylo přehnané. A byl v tom ještě jeden problém – neodborné rozhodnutí o výběru dodavatele systému řízení palby Officine Galileo, který neměl žádné zkušenosti.

Image, který si tank odnesl z doby, kdy se Officine Galileo na něm učilo, jak má vypadat systém řízení palby, bylo velké minus, které se nikdy v zahraničí nepodařilo překonat," říká Šedivý.

Více informací o armádních zakázkách najdete ve čtvrtečním vydání LN.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.