Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ujgurskému disidentu Tohtimu hrozí za otevřenou kritiku režimu smrt

Afghánistán

  14:10
PEKING - Úřady v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang obvinily tamního aktivistu Ilhama Tohtiho ze separatismu. Tohoto uznávaného ekonoma a učitele, který propaguje práva ujgurské menšiny, minulý měsíc zadržela pekingská policie. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na disidentovu manželku. Separatismus se v Číně trestá desetiletým až doživotním vězením, ve výjimečných případech za něj může být ale udělen i trest smrti.

Ujgurský aktivista Ilham Tohti. foto: ČTK

Disidentova žena Guzaili Nu'erová uvedla, že jí v úterý úřady předaly oficiální zatykač na jejího manžela a sdělily jí, že Tohti je držen ve vazební věznici v odlehlé autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země.

Trest za kritiku

VÍCE ZDE:

Tohti byl zadržen 15. ledna ve svém pekingském bytě. Policisté prohledávali byt šest hodin a odvezli si počítače a mobilní telefony. Zabavili také eseje Tohtiho studentů. Aktivistu drželi od té doby na neznámém místě a ani jeho rodina netušila, kde se nachází. V prohlášení tehdy čínské úřady uvedly, že Tohti šíří separatistické myšlenky, podněcuje etnickou nenávist a zapojuje se do separatistických aktivit.

Ilham Tohti je profesorem ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu, specializované na etnické menšiny, a vždy vystupoval jako otevřený kritik restriktivní politiky čínské centrální vlády v provincii Sin-ťiang, která je domovem ujgurské menšiny vyznávající převážně islám. Nezávislost Sin-ťiangu nicméně na rozdíl od některých svých radikálnějších krajanů nikdy nežádal.

"Můj manžel je univerzitní profesor, ujgurský akademik. To, jak ho popisuje vláda, na něj nesedí," prohlásila jeho manželka. "Jak by mu mohla univerzita dovolit dělat to, co tvrdí (úřady)?" dodala.

Tohtiho manželka Guzaili Nu'er (vlevo) se pře se členem ostrahy, který do Tohtiho bytu odmítl vpustit novináře.

Pesimismus obhájce

Disidentův obhájce Li Fang-pching v úterý oznámil, že odcestoval do sinťiangské metropole Urumči, ale nebylo mu dovoleno Tohtiho navštívit. "Z toho, co vím, a z (Tohtiho) prohlášení nic neopodstatňuje obvinění ze separatismu," konstatoval.

Obhájce Li vyjádřil v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters pochybnosti, že jeho klientovi bude poskytnuto právo na spravedlivý soud. "Budeme muset počkat, jestli bude soud spravedlivý. Nevidíme to příliš optimisticky," podotkl. Vyjádřil se také k případné výši trestu. "(Toto obvinění) zahrnuje možnost trestu smrti. Pokud nejsou žádné jiné násilné okolnosti, mělo by to být deset let až doživotí," dodal.

Tohtiho případ je nejnovější známkou toho, že čínská komunistická vláda přitvrzuje ve svém tažení proti disentu v Sin-ťiangu, kde si nepokoje za uplynulý rok vyžádaly podle čínských médií přes stovku obětí, mezi nimiž je i několik policistů. Obyvatelé Sin-ťiangu si stěžují především na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů).

POSTAVENÍ UJGURŮ:

Pro centrální čínskou vládu je Sin-ťiang důležitou oblastí vzhledem k tomu, že oplývá energetickými zdroji a leží strategicky na hranicích s Indií, Pákistánem, Afghánistánem, Ruskem a dalšími středoasijskými státy.

Autoři: ,