Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Úkoly pro Jižní Súdan: vlajka, hymna a fotbal

Svět

  17:27
JUBA - Jižní Súdán se stal nejnovějším státem na světě, a to formálně odtržením od Súdánu. Podle serveru BBC to pro novou zemi představuje splnění mnoha nových úkolů.

Člen komunity Bari drží vlajku nového státu Jižního Súdánu. foto: APČTK

Cestovní pasy, nová měna, známky, hymna, název internetové domény - a také slušný fotbalový tým. To jsou prý jen některé z nich. Pak taky musejí vzniknout státní instituce, ústava a rovněž zahraničí politika, kterou by měla odstartovat seznamovací zahraniční cesta státních představitelů.

Jemná melodie místo vojenského pochodu
Například hymna už vznikla na základě vítězného návrhu, který předložili studenti a učitelé z university v Jubě. Na rozdíl od řízného vojenského pochodu současné súdánské hymny ji tvoří jemná melodie a text ve třech slokách, ve kterém je zmínka o víře v Boha, radosti z konce desítek let útlaku a také připomínka mučedníků, kteří ztratili své životy ve jménu svobody.

O vzniku nového státu čtěte také:

Rychlý vznik hymny je tak podle jednoho jihosúdánského představitele důkazem toho, že se nová země dokáže o sebe postarat, protože když Súdán získal nezávislost v roce 1956, trvalo mu docela dlouho, než si svou hymnu vybral.

Mince s kulturními symboly
V posledních několika týdnech dorazily z Číny zásilky s šestibarevnými vlajkami, které dříve symbolizovaly Súdánskou lidově osvobozeneckou armádu (SPLA). Jedna z nich měla být v sobotu umístěna na nejvyšším vrcholku země Kinyeti Imatong nedaleko hranic s Ugandou.

Otevřená zatím zůstává otázka toho, jak budou vypadat bankovky a mince nové jihosúdánské měny. Padl sice návrh, aby se na nich objevila tvář prvního vůdce SPLA Johna Garanga, průzkum mezi obyvateli už ale ukázal, že by Jihosúdánci dali přednost historickým nebo kulturním symbolům, které jsou trvalejšího rázu než politici.

Vatikán musí pryč
Váhá se také s tím, kde usedne zástupce Jižního Súdánu ve Valném shromáždění OSN, jehož zasedací sál je kompletně obsazený. Buď přibude další stůl, což se před rekonstrukcí v příštím roce může jevit jako zbytečné, nebo budou zástupci Vatikánu a palestinské samosprávy odkázáni zpět na místa pozorovatelů, kam nakonec patří, protože řádnými členy OSN nejsou.

Zapeklitě se může také jevit přiřazení krátkého písemného kódu této zemi. Zástupci země požádali pro své internetové domény o příponu .ss (South Sudan), což poněkud zarazilo západní úředníky pro její podobnost se zkratkou nechvalně známé nacistické ozbrojené složky.

Město ve tvaru nosorožce
Není proto prý pravděpodobné, že ji dostanou. Méně potíží snad bude u zkratky o třech písmenech pro jihosúdánskou měnu a cestovní doklady. Vyřešena není například zatím otázka výroby poštovních známek, takže nový stát bude zatím ještě využívat služeb súdánské poštovní služby.

Nejasná je budoucnost současného hlavního města Juba, které leží na Nilu a které nedisponuje moderní infrastrukturou. Už vznikly úvahy o vybudování úplně nové metropole na panenské půdě, a to ve tvaru nosorožce, ale podle odborníků by se muselo na funkční město čekat deset až 20 let a pak další stovku let na to, aby si vybudovalo nějaké renomé.

Zemi také bude trvat, než vybuduje například pořádný národní fotbalový tým. Fotbalový stadion a hřiště pro košíkovou v Jubě jsou v rekonstrukci.

I když tedy fotbaloví hráči mohli zatím spíše trénovat na louce mezi stády koz a basketbaloví borci na plácku místní dívčí školy, jihosúdánští funkcionáři věří, že se jejich sportovci už objeví na olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Průprava už čeká jejich fotbalisty v chystaném střetnutí s Ugandou a basketbalisty v utkání s Keňou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!