Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ukradl facebookové žetony. Dostal dva roky

Média

  11:57
LONDÝN - Virtuální krádež, opravdové vězení: tak by se dal shrnout případ britského hackera Ashley Mitchella, který odcizil 400 bilionů virtuálních žetonů ve facebookové hře Texas hold´em Poker, za což si odsedí dva roky. Jeho lup má totiž hodnotu 12 milionů dolarů (asi 210 milionů korun), o které obral provozovatele hry.

Texas Hold´em poker. foto: Texas Hold´em

Obětí Mitchella se stala společnost Zynga, lídr mezi výrobci facebookových her, který má na kontě úspěšné aplikace jako Farmville, Cityville a právě Texas Hold'em Poker. Loupež provedl mezi červnem a zářím roku 2009, v té době byl totiž administrátorem hry a měl neomezený přístup k žetonům.

Texas Hold´em Poker

Texas Hold'em Poker patří mezi jednu z nejoblíbenějších variant pokeru na internetu. Místo peněz se však hraje o žetony. První hráč získá při vstupu do kasina, další při výhře. Hra je rozdělena do mnoha místností. Dělí se podle výše sázky. Pro začátek se musí hrát v místnosti, kde se sází méně. V těchto místnostech jsou začínající hráči. Hru si tak lze vyzkoušet. Při zisku více žetonů lze postoupit ke hře, kde je větší sázka. Nejen, že lze získat žetony, ale zvyšuje se i hráčská hodnota a úroveň. Když žetony dojdou, určitý počet na den může poslat kamarád, který jich vlastní více. Žetony jde získat i v případě, že kamarád vyhraje turnaj.

Příliš "mlaskal"
Pomocí několika smyšlených profilů podle BBC získával horentní sumy, které obratem zpeněžoval na černém trhu. Hackerovi se však stala osudnou jeho nenasytnost, množství mizících žetonů bylo tak velké, že se Zynga o případ začala zajímat a chytila Mitchella ve chvíli, kdy se snažil prodat žetony za 86 tisíc dolarů (asi milion a půl korun).

Ironií je, že pokud by hacker "nemlaskal" tak hlasitě, na jeho podfuky by se ani nikdy nepřišlo. Je téměř jisté, že podobných virtuálních krádeží se odehrává bezpočet, jen v mnohem menším měřítku. Virtuální lapka však potřeboval více a více žetonů, tak se z vlastního účtu naboural do systému Zyngy.

Podle BBC mohl být dvouletý trest nižší, viník svůj lup prodával výrazně pod cenou a dvě třetiny navíc prohrál. Obhájce navíc argumentoval, že žetony jsou bezcenné, firma jich může vyrobit, kolik chce.

Nepomohlo ani doznání viny
Soudce Phillip Wassall. však s tímto výkladem nesouhlasil a soudil, jako by žetony představovaly hotovost. "Je zcela jasné, že jste při nabourávání systému projevil značnou míru talentu a trpělivosti. Pokud se někdo takto nabourá do systému v době, kdy je skrze elektronická zařízení realizováno tolik obchodních transakcí a jsou na něm umístěné osobní finance, jde o přitěžující okolnost," pronesl. Mitchellovi nepomohlo ani plné doznání viny.

Tento případ rozhodně není prvním, kdy dokázal obratný hacker zpeněžit svůj virtuální lup. Pozornost například vyvolalo prodávání virtuálních vytrénovaných postav ve hrách jako World Of Warcraft a vše nasvědčuje tomu, že podobné případy budou stále častější.

Autor: