Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina na rozcestí. Korupce otřásá vládou Arsenije Jaceňuka

USA

  14:30
KYJEV/PRAHA - Hřbitovem reforem nazval gruzínský exprezident Michail Saakašvili, současný gubernátor Oděské oblasti, ukrajinskou vládu. Tento týden ji opustil jeden z nejvýznamnějších bojovníků proti korupci: Litevec, který z rukou prezidenta Petra Porošenka v roce 2014 dostal ukrajinské občanství – Ajvaras Abromavičjus, ministr ekonomického rozvoje a obchodu.

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko. foto: Reuters

Důvod? Zkorumpovaní jsou spolupracovníci prezidenta i poslanci z jeho frakce. Jakýkoliv boj za čestnou politiku na Ukrajině je prý marný. Zatím. Situace by se prý mohla změnit, kdyby se premiérkou stala ministryně financí Ukrajiny, rodačka z USA ukrajinského původu Natalia Jaresková, která je zcela nezávislá a bez vazeb na staré struktury. Abromavičjus vyzval i k odvolání generálního prokurátora Viktora Šokina.

Brzda – lidé jako Porošenko

„Já ani můj tým nechceme být zástěrkou pro otevřenou korupci ani loutkami v rukou těch, kdo chtějí ve starém stylu ustanovit kontrolu nad státními prostředky. Nechci jezdit do Davosu a vyprávět jim tam o našich úspěších ve chvíli, kdy se za mými zády řeší jakési otázky ve prospěch určitých osob,“ vysvětlil svůj odchod z vlády Abromavičjus.

Ukrajinská vládní krize: Porošenkova strana odmítla hlasovat o demisi ministra

Aby byl konkrétní, jmenoval skupinu v čele s Igorem Kononěnkem, zástupcem předsedy prezidentské parlamentní frakce Bloku Petra Porošenka a dávným obchodním partnerem prezidenta. Právě jeho lidé v parlamentu jsou hlavní brzdou přijetí zákona o veřejných zakázkách. Kononěnko prý už rok prosazuje své lidi do významných funkcí ve státních firmách.

Vrcholem všeho byla scénka jako ze špatné komedie – v kanceláři Abromavičjuse se objevil muž, který ministrovi oznámil, že je teď jeho náměstkem zodpovídajícím za Naftogaz, státní plynařský monopol. „Nahoře to je vše odsouhlaseno,“ řekl. Následoval telefonát z prezidentské administrativy. Tato zvyklost, která byla obvyklým nástrojem řízení státu za dob SSSR a dodnes je velmi populární v Rusku, však narazila na neústupnost Abromavičjuse. Když mu z prezidentské administrativy ještě doporučili neprotivit se dalšímu novému náměstkovi, došla mu trpělivost. „Nehodlám být součástí porcování kořisti,“ prohlásil a podal demisi.

Hrozící pád kabinetu

Ještě v pátek ráno se očekávala další vlna demisí, někteří ministři již měli žádosti napsané. Hrozil pád kabinetu, ne-li prezidenta. Už v časných ranních hodinách ale agentury vydaly zprávu, že ministr agrární politiky Alexej Pavlenko, ministr infrastruktury Andrej Pivovarskij, ministr informační politiky Jurij Stěc a ministr zdravotnictví Alexandr Kvitašvili své demise vzali zpět.

Setrvání ve vládě však podmiňují podstatnými změnami, které korespondují s požadavky Abromavičjuse. Právě on se mohl pochlubit největšími úspěchy v boji s korupcí. Koncem roku 21015 celou oblast státních zakázek zprůhlednil a veškeré tendry převedl do elektronické, snadno kontrolovatelné podoby. Dříve privilegované firmy nejrůznějších politiků musejí nyní soupeřit s „bezvýznamnými“ podnikateli. Veřejnost může proces online kontrolovat.

Ukrajinský ministr hospodářství rezignoval kvůli intrikám a ‚pochybným osobám‘

Tento pilotní projekt dostal jméno ProZorro (ukrajinsky prozoro znamená průhledné). Během nedlouhého fungování systém uspořil kolem 500 milionů hřiven (skoro 20 milionů dolarů). Tyto kroky Abromavičjuse měly podporu EU i USA a jeho odchod mezinárodní společenství výrazně znepokojil. Lze očekávat, že tlak na Kyjev ze strany západních spojenců, aby zrychlil provádění reforem, zásadně zesílí. Akce ProZorro navíc bude fungovat dál i po odchodu svého duchovního otce. Jen není jasné, zda se bez něj podaří to, o co bankéř se zkušeností z USA i Švédska Abromavičjus usiloval: během několika let by Ukrajina měla disponovat nejlepším systémem státních zakázek v Evropě. Kmotři by si do roku 2017 měli sbalit kufříky a přesunout se dál na východ.

Prezident Porošenko možná skutečně touží být tím, kdo Ukrajinu zbaví kriminálního oligarchického dědictví a změní ji ze země řízené mafií v moderní evropský stát. Nejspíš se tohoto obratu ale v nejvyšší funkci nedožije – nedokázal se zbavit starých vazeb a návyků. Kromě otřesu ve vládě se navíc zhoršuje situace na východní frontě: v pátek prezidentská administrativa hlásila rekordní počet útoků ze strany separatistů.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...